Kategori: Genel

DMOZ (ODP) Nedir ?
Bilinen, önemli arama motorlarının, sitenizi indexlemesi istiyorsanız, sitenizi internet ortamında daha çok kişiye ulaştırmayı hedefliyorsanız, atlamamanız gereken bir kaynaktır DMOZ
DMOZ’un diğer bir bilinen adı da Open Directory Project (ODP Projesi) dir. DMOZ’u Türkçe tanımlayacak olursak, “Web’deki insanlar tarafından düzenlenen en büyük dizin” açıklaması uygun olur.
Open Directory Project (http://www.dmoz.org) gönüllü operatörler (editörler) tarafından yönetilmektedir.
DMOZ’da listelenmek için her hangi bir ücret ödemeniz gerekmez, fakat DMOZ’da listelenmek için incelemeye alınırsınız. İnceleyen editörler tarafından onaylanabilmeniz için, siteniz belirli bir standarta uymalıdır. Ayrıca siteniz profesyonelce ve gezilebilir olmalıdır.

DMOZ’da Listelenebilmek…
Başvuruyu yaptığınız sırada, siteniz tamamen tamamlanmış olmalı, eksik sayfa bulunmamalıdır. Tamamlanmadan başvurulan siteler kabul edilmezler. Ayrıca, siteniz orjinal bir içeriğe sahip olmalı ve konusu ile alakalı olmalıdır.

Neden DMOZ ?
DMOZ’da listelenmenin en önemli yararlarından birisi, en büyük arama motorları Google ve Yahoo! ‘nun DMOZ’u bir kaynak olarak kullanması. DMOZ’da listelenen siteler, Sandbox’dan etkilenmezler, Google Directory‘de listelenirler vs. Sitenize alakalı ziyaretçi çekebilmenin temel taşıdır DMOZ’da listelenmiş olmak. Hangi ünlü arama motorlarının DMOZ kullandığına bakmak için http://www.search-this.com/search_engine_decoder.asp adresini inceleyebilirsiniz. Ayrıca, DMOZ verisi kullanan onlarca sitenin olduğunu da unutulmamalı. Unutmayın, bunlar sadece DMOZ’da listelenenler. Yani DMOZ verisi kullanıp, DMOZ’da listelenenler… Daha kaç tane var kim bilir…
Uzun sözün kısası, DMOZ’un sitenize faydaları saymakla bitmez.

Nasıl site ekleriz ?
DMOZ’a sitenizi eklemek kısmen komplike birşeydir öncelikle yapmanız gereken, DMOZ‘a girmek ve siteniz için uygun, kategoriyi bulup, alt kategorileri takip ederek ile sitenize en uygun olanını bulmak. (Bu şekilde bulamazsanız, DMOZ içinde arama yaparak da bulabilirsiniz.) Doğru kategoriyi bulduğunuza emin olduktan sonra, hangi dilde kategoriye girdiyseniz, o dilde “suggest url -adresi öner-” bağlantısı ile site ekleme aşamasına gelebilirsiniz. Yanlış bir kategoriye site ekleme yapmak, reddedilmenizi beraberinde getirecektir. Birden fazla kategoriye aynı adres eklenemez. İçeriği farklı alt klasörleriniz, sub domainlerinizi yine uygun kategorilere ekleyebilirsiniz, sakıncası yoktur.

Şimdi ekleme aşamasını inceleyelim:
Site URL: sitenizin adresi. örn: Dmoz.Org Bu kutucuğun altında, nelerin yapılıp yapılamayacağı yazıyor. Örneğin, illegal sitelerin durumu, pornografik sitelerin sadece Adult kategorisine eklenebileceği, bitmemiş sitelerin eklenemeyeceği, İngilizce olmayan sitelerin uygun dillerindeki kategorilere eklenmesi gerektiği, daha önce eklenmiş sitelerin, şekil değiştirerek tekrar eklenemeyeceği (http://www.dmoz.org http://www.dmoz.org/index.html şeklinde) vs..

Title of Site: Sitenizin kısa ve öz başlığı. örn: Open Directory Project. Bu kutucuğun altında da uygun olan, olmayanlar yazıyor. Bunlar, promosyon içeren kelimeler, cümleler kullanılmaması gerektiği, büyük harf kullanılmaması gerektiği vs.

Site Description: Sitenizin 25 – 30 kelimeden oluşan açıklaması. Örn: The largest human-edited directory of the web. Bu kısma; kısa, öz ve gerçek bir cümle daha kolay kabul edilmenize yardımcı olur. Bu kutucuğu doldururken, HTML Tag kullanılmamalı, düzgün yazılmış ve noktalamasına dikkat edilmiş cümle(ler) kullanılmalı, başlıkta yazdıklarınız tekrar edilmemeli, promosyon amaçlı bir dille yazılmamalı. Örneğin ” güzel bir site “, “en iyi falancı site” tarzı açıklamalar içeren başvurular silinecektir.

Your E-mail Address: Malum mail adresleriniz.. Daha sonra başvurunuzu “submit” edip beklemeye koyulabilirsiniz.. Editörlerin, gönüllü olarak çalışması, başvuru yoğunluğu, spamlerdan dolayı gereken titiz incelemeler vs gibi sebeplerden dolayı kabul edilme süresi aylarca sürebilmektedir. Bu faktörler, kategoriden kategoriye değişiklik göstermekte. Başvurudan 6 ay sonra kabul edilen başvurulara bile rastlanılır. Bu durumda endişe edip, tekrar başvurular yapmanız kabul edilmenizi daha da zorlaştırır, bu nedenle endişeye gerek yok. Siteniz reddedildiğinde veya, abartı bekleme süresi olduğunda, başvurunuzu inceleyerek bir kez daha göndermeniz mantıklı olacaktır. Kabul edilme süreciniz esnasında, sabırlı olmanız ve başvurunuzun durumunu DMOZ’dan düzenli olarak takip etmeniz gerekmekte. Çok çok uzun süre beklemenize rağmen sonuç alınamayınca veya başvurunuz reddedildiğinde, eklemek istediğiniz kategorinin editörleri ile direk kontakt kurabilirsiniz. Türkçe bölümler editörlerini alttan görebilir, linkleri takip ederek iletişim kurabilirsiniz.


- Etiketler:, , , , ,
- Bu yazı şu ana kadar 2.968 kez görüntülendi..
Yorumlar ve Geribildirimler
5 adet
Oğuzhan #
6 Şubat 2008, 15:46

Diğerlerinden farklı olarak süper ve renkli bir sitedir. Bu sitede umarım eğlenirsiniz…

ahmet çelik #
5 Mart 2008, 17:43

Dmoza hiç bir güvenim yok açık dizin ama editörlerin gönüllü olması olayı başka emellere saptırır yani nakliyeci lerin işini yapan bir web master burda editör olursa at koşturur

Merve #
6 Temmuz 2008, 20:49

Dmoz a nasıl kayıt yaptıracağımı bilmiyorum umarım bu yazı işime yarar.

uGur #
4 Mart 2009, 07:30

yolladık bakalım ne zaman cvp gelcek :)
bir de nasıl takip etcez kabul olup olmadıgını

Kemal #
3 Mayıs 2009, 19:42

yararli bilgiler olmuş. dmoz kaydi gerçekten önemlidir sitenizin gelişimi açısından

Sizin YorumunuzYazilar iin RSS aboneligi