Arsiv


12 Eylül 2007
Kategori: Yazilim

Steam Kurulum Rehberi:

Dünyaca ünlü counter oyunun 1.6 sürümü oyun çok güzel yine eski sürümlerdeki gibi anti teröristlere karşı teröristler. Ama bu sürümde half life illa yüklü olması gerekmiyor. Ayrıca server adresleri bularak internettende oyunu başkalarıyla oynayabiliyorsunuz ama internetten oynamak için Steam programı gerekiyor.

Steam nedir?
Half-Life ve Half-Life 2 yapımcısı Valve tarafından geliştirilen bir arabirim programıdır. Steam arabirimi mevcut WON sisteminin yerini alması için geliştirilmiştir. VALVE, Half-Life 2′nin piyasaya sürülmesiyle kullanımdan kalkacak olan WON sistemi yerine Half-Life kullanıcılarının bunu kullanmasını planlamaktadır.

Bana Steam gerekecek mi?
Evet. Yurt dışındaki mevcut Half-Life sunucularının çoğu halen yeni Steam sürümünü kullanmakta ve buna yeni sunucular eklenmektedir. Eski WON üzerinden halen oynayabiliyor olabilirsiniz ama, Valve yakında bunu devreden çıkaracak. Half-Life 2 sadece Steam üzerinden çalışabilecek. Modem ile bağlananlar ya da uzun dosya çekme sürelerinden çekinenleriniz korkmasın. Half-Life 2′nin ticari sürümü Steam ile beraber gelecek.

Steam’i nerden bulacağım?
Steam’in çeşitli sürümlerini dosyalar alanımızı kullanarak Türkiye’deki yüksek kapasiteli sunucularımızdan çekebilirsiniz.
Dosyalar

Cache dosyasız Steam nedir?
Bu, hiçbir oyunu içermeyen Steam arabirim yazılımıdır. Başka bir deyişle, bu küçük dosyayı indirerek Steam’i daha kolay yükleyebileceğinizi sanıyorsanız, boşuna heveslenmeyin. Çünkü, bunu çalıştırdığınızda Steam yazılımı VALVE sunucularından gerekli cache oyun dosyalarını indirmek isteyecektir ve bu çok uzun sürecektir. Tavsiye edilen, bu dosyaya itibar edilmeyip , içinde 211MB büyüklüğünde HL v1.1.2.0 cache oyun dosyasını da içeren daha büyük sürümleri indirmenizdir.

Steam yüklenmesi (Sistem mi kilitlendi?)
Yüklenmesi kısa ve çabuk değildir. Diğer programlara kıyasla yüklenmesi çok uzun sürer. İlk kural, Steam çalışırken ve yükleme sırasında bilgisayarınızda başka hiçbir programın çalışmıyor olmasıdır. Bu nedenle diğer tüm programları kapatın ve yükleme sırasında hiçbir şeyi çalıştırmayın. İkinci kural, zaman tanıyın. Steam yüklemesi takılmış gibi görünebilir, bu muhtemelen VALVE sunucusuna olan bağlantınızın yavaşlığı nedeniyle öyle görünüyordur. Bilgisayarınızdan uzaklaşacaksanız, ekran koruyucularını devre dışı bırakın, bunlar Steam’i çökertebilir.

Makinenizin kitlendiğini düşünerek yüklemeyi iptal etmeden önce iki şey yapabilirsiniz : bir 30 dakika daha bekleyin, ve son olarak Steam yükleme penceresini fare ile hareket ettirmeye çalışın. Hareket ettiremiyorsanız büyük olasılıkla Steam kilitlenmiş olabilir.

g 2609 Counter Strike Steam 1.6

Bu kısmın tamamlanması epey zaman alabilir.

g 2611 Counter Strike Steam 1.6

Yüklendiğinde ve sisteminizdeki tüm oyun dosyaları cache’lendiğine Valve hesabınızı (Account) yaratmaya hazırsınız.

g 2613 Counter Strike Steam 1.6

Account’unuz yaratıldığında görev çubuğunda Steam çalışıyor olacaktır.

g 2614 Counter Strike Steam 1.6

Görev çubuğundaki ikonu çift tıklayarak Steam menüsünü açabilirsiniz.

Menü

Games
Oynasana.com sunucular sayfası veya benzer bir oyun tarayıcısı kullanmak istemezseniz, Half-Life ya da modlarını çalıştırabileceğiniz bir arabirimdir. Oyunu çalıştıktan sonra sunucuları aratabilir ya da istediğiniz sunucuya girebilirsiniz.

g 2608 Counter Strike Steam 1.6

Friends (Arkadaşlarım)
Burası oyun arkadaşlarınızı bulabileceğiniz/takip edebileceğiniz yerdir. Onlarla Msn ya da ICQ’da olduğu gibi konuşabilir, onlarla yeni mini-steam oyunlarından birini oynayabilirsiniz.

g 2610 Counter Strike Steam 1.6

Arkadaşlarım listesine isim eklemek için, bütün yapacağınız bir sunucuya girmek “esc” tuşu ile oyun menüsünde “Oyuncuların listesi”ni açmaktır. Bu listede sunucudaki tüm oyuncuların adı vardır. İsimlerden herhangi birini üzerinde sağ tıklayarak o oyuncuyu “Arkadaşlarım (Friends) Listesine” ekleyebilirsiniz.”

Sunucular (Servers)
Adından da belli olduğu gibi sunucuların listesi. Ülkemiz için pek verimli çalışmadığından siz de diğer oyuncular gibi linkk Counter Strike Steam 1.6 Sunucular sayfamızı kullanın.

Monitor
Steam ağının, sunucuların kullanım seviyelerini ve çalışırlığını gösterir.

Ayarlar (Settings)
Burası Steam’in ana kişiselleştirme bölümüdür. Henüz fazla bir şey yok ama VALVE belki ileride daha fazlasını ekleyebilir. Sadece, rengini beğenmiyorsanız onu değiştirme seçeneğine sahipsiniz.

Haberler (News)
Burası sizi direkt Valve haber sitesine götürür.

Steam’i Kişiselleştirmek
Steam’li Half-Life oyununuzu eski Half-Life’ınıza birkaç basit adımla dönüştürebilirsiniz:

 • Yeni Steam’in bilgisayarınızdaki klasörü
  “Crogram FilesSteamSteamsAppsemail adresinizHalf-LifeValve” şeklindedir.
 • Eski Half-Life model, harita, config dosyalarınızı (autoexec.cfg ve sprite dosyaları dahil olmak üzere) yeni Steam Valve dizinine kopyalayın. Bunu yaptıktan sonra eski crosshair ve modelleriniz ile kontrollerinizin yeni Half-Life’a transfer olması gerekir.
 • Başlangıçta (Start up’) grafik ayarlarınızı elden geçirmeniz gerekli. Bunu oyun içindeki config menüsünden yapabilirsiniz. Oyuna girdiğinize “Esc” tuşu ile Config menüsüne, oradan da Video sekmesine giderek video ayarlarını yapabilirsiniz. Tavsiyemiz 1024×768 @ 32bit renk derinliği şeklindedir.

  Son söz
  Sürekli geliştirilen ve hatalarından arındırılan Steam artık hepinizin indirip kurmasının şart olduğu bir program. Half-Life’ın eski teknolojisine göre yeni başlayan oyuncular için daha rahat ve kullanışlı olmasının yanı sıra, deneyimli oyuncular için de oldukça fazla kolaylıklar sunuyor.

  Steam yüklemesinin daha iyi olabileceğini düşünüyorum, ve birçok oyuncu Steam’i çalıştırmakta büyük problemler yaşadı. Yeni consol stilinin de eskisine kıyasla daha yavaş kullanımı olduğunu düşünüyorum.

  Sunuculara girişte ise, ilk başlarda yavaş geldi ama 2 gün oynama sonunda, gayet iyi görünüyor. Hatta, config dosyaları ve diğerlerini sanki daha hızlı yüklüyor.

 • indirmekiinvr1 Counter Strike Steam 1.6  İndirmek İçin:

  Counter Strike 1.6 Steam

  - Etiketler:, , , , ,
  - Bu yazı şu ana kadar 449 kez görüntülendi..
  Yorumlar ve Geribildirimler
  3 adet
  ibrahim #
  8 Ocak 2009, 21:57

  bende 1.6 counter strike var ama steam yuklenirken failed Generaldirectoryserver yazıo neden yuklenmıo_?

  eXeLLanC #
  9 Ocak 2009, 10:56

  # ibrahim

  Counter Strike 1.6′nın hangi patch eklentisi kullanıyorsun?

  muro #
  1 Temmuz 2009, 00:02

  evet arkadaşım bende cs 1.8 oynuyodum dedim 1.6 da dolusuyla türk serverı war gittim cd aldım. steam yüklenirken bekliyo sonra failed Generaldirectoryserver çıkıyo lütfen yardım edin

  Sizin Yorumunuz  Yazilar iin RSS aboneligi