The Sims piyasaya sürüldüğünde, kimse onun yıllar boyunca satış listelerinde üst sıralarda duracağını, adına birçok ek paket çıkarılacağının farkında değildi. Bundan yaklaşık 5 sene önce Will Wright’ın imzasıyla piyasya sürülen The Sims, o zamana kadar sahip olduğu denenmemiş tür ile biz oyuncuları şaşırtmıştı. Belki de oyunun bu kadar satmasının sebebi buydu. Serinin ilk oyunu çıktığında bize Sims dendiğinde “Aa güzel oyun!” derken, ek paketler çıkartıldıktan sonra “Ben kusacağım sanırım” der olduk. Ama bu cümleler Maxis’i hiç mi hiç etkilemiyordu, zira ilk oyun ve eklenti paketleri zamana karşı hiç eskimeden kapışılmaya devam etti. Daha sonra serinin ikincisi duyuruldu. Bu sefer 3 boyutluydu ve yenilikler içeriyordu. Zaman geldi çattı ve piyasaya sürüldü. Tabi yapımcılarının boş durmaları beklenemezdi. Ve Maxis, kısa bir süre önce Sims hayranlarının “Hani ek paketlerimiiz?” sorusuna cevap olarak The Sims 2: University’i duyurdu.

Üniversiteliyiz artık!

Ek paketin isminden de anlaşılacağı üzere simlerimiz bu kez evlerinden ayrılıyorlar ve üniversite kampüslerine yerleşiyorlar. Kampüslerde ebeveynlerinden ayrı, özgür bir yaşama sahip olacaklar. Kampüslerde yeni arkadaşlarla tanışacaklar, onlarla parti düzenleyecek, projelerinde birbirlerine yardım edecekler, spor ile ilgilenip, müzik grubu kurup konser verecekler ve binbir türlü çılgınlık yapabilecekler.

Hem de özgürüz!

Simlerimizin bu yeni akademik hayatında birçok istekleri, korkuları (2. oyunda gördüğümüz) ve yeni onlarca eşya ek pakette bulunacak. İstekleri arasında biraz önce belirttiğim gibi arkadaşlarıyla vakit geçirmek, oyun oynamak, çılgınlık yapmak, ve bir ihtimal (!) ders çalışmak bulunacak. Simlerimizin korkuları ise, büyük ihtimalle derslerden düşük not almak, arkadaşları arasında kabul edilmemek ve bazı sinirli hocaları olacak.

Yöneteceğimiz karakterler 11 ayrı üniversite branşından birisini seçecek. Bu branşlarda kendisini geliştirecek ve yıl sonunda bir değerlendirmeye tabi tutulacak. Üniversitede ki öğrenim hayatından sonra; eğer başarılı olursa, 4 kariyer alanından birisini seçecek. Ardından iş hayatına atılıp, para kazanmaya başlayacak. Buradan itibaren normal The Sims 2’ye döneceğiz büyük ihtimalle.Mezun olduum!

Simlerimiz mezun olurken üniversite filmlerinden aşina olduğumuz üzere, birde tören olacak tabi. Bu törende eğer sim bir müzik grubuna katılmış ise, konser verebilecek ve arkadaşlarınızı coşturabilecek(!). Ayrıca diplomayı aldığınızda hep birlikte kepinizi havaya fırlatabileceksiniz.

Çılgınlık yapmak gerek

Oyun için yayınlanan ekran görüntüleri ve videolarda kampüs çevresinde çırılçıplak dolaşmak, yastık savaşı yapmak gibi çılgınlıklar bulunuyor. Bunlar moralinizi bir hayli yükseltecek, derslere olan motivenizi üst düzeye çıkarmakta yardımcı olacaklar. Ama unutmayın ki bunları yaptığınızda üniversite hocalarının dikkatlerini üzerinize çekecek, iyi not almakta zorlanacaksınız.

The Sims 2: University çok da uzun olmayan bir süre içersinde, 3 Mart’ta piyasalarda olacak. Unutmadan, bu ek paket, çalışması için ilk oyuna ihtiyaç duyacak. Benim en büyük merakım ise bundan sonra hangi konuyu ele alan ek paketlerin çıkarılacağı. Ama eminim ki bu ek paketlerden hiç birisinin ismi şu şekilde olmayacak; The End of Sims!