Mario Puzzo’nun romanından, ilk olarak 1972 yılında beyaz perdeye aktarılan, The Godfather-1’in gördüğü muhteşem ilgi üzerine ikinci filmin çekimlerine başlandı. The Godfather Part Two’nun 1974 yılında vizyona girmesiyle, belirli bir kalitenin üzerinde kalınabileceğini gösteren yapımcılar, 3. film için 1990’a kadar beklediler. Bu tür seri halinde hazırlanan filmlerde genellikle karşılaştığımız, kalitenin gitgide düşmesi, The Godfather Part Three’de söz konusu olmadı. Kimileri için ilk film bir efsaneyken bazıları içinse ikinci filmin yeri başkaydı. Serinin son filminin ise bu iki başarılı filmin ardından, göze batacak herhangi bir zayıf noktası yoktu. Yapımcılar kaliteyi öylesine güzel yakalamışlardı ki, çıtayı hiç bir filmde belli bir noktadan aşağıya düşürmediler.

Bu harika serinin takdire şayan kadrosunu bir araya getirmek kuşkusuz çok zor oldu. Çünkü seride Robert De Niro’dan Marlon Brando’ya Alpacino’dan Andy Garcia’ya Robert Duvall’dan James Caan’a kadar… birbirinden başarılı oyuncular rol almıştı. Tabii unutulmaması gereken bir diğer isimde, yönetmen Francis Ford Coppola’ydı. Bu ekip öyle bir alternatif gerçeklik yarattı ki etkisi günümüzde bile sürüyor…

Corleone ailesine dahil olmak

1945-55
1945-55

Yapımcılar her ilgi çeken konu gibi, The Godfather’ında oyun olarak piyasaya sürüleceğini açıkladıklarından yaklaşık 1 yıl geçti. Bu süre zarfında oyunla ilgili neredeyse hiç bilgi verilmezken, sadece bir kaç ekran görüntüsüyle yetindiler. Buna karşın son zamanlarda oyunla ilgili bazı veriler gelmeye başladı. The Godfather, tahmin edildiği üzere 1945-55 arası New York’unda geçiyor. Yarattığımız karakterimizle, The Godfather olma yolunda ilerlemeye çalışacağız. Atmosfer tamamen serideki gibi agresif olacak. Aksiyon türündeki yapım, içerisinde macera öğelerini barındıracak. Yani salt bir aksiyondan çok daha fazlasını yaşayacağız.

Oyuna ilk olarak ufak işlerle başlayacağız. Sonrasında kendimizi geliştirdiğimiz takdirde, organize suçlar işleyen güçlü bir şebeke halini alacağız. Banka soygunlarından, çeşitli suikastlere kadar bir çok illegal olayın içerisinde varolabileceğiz. Tabii birde rakiplerimiz de olacak. Tattaglia, Cuneo, Sollozzo, Brazini ve Stracci aileleri, her daim bize oyunlar oynamaya ve saldırmaya devam edecekler. Onlarla sürekli bir yarış içerisinde olacağız.

Görevlerin çoğunluğu, direk olarak filmdeki ortamlarda cereyan edecek. Karakterler serideki sahnelere uygun hareketler ve tavırlar sergileyecekler. Bütün bunlara karşılık çetenizi yönetmek sizin ellerinizde olacak. Sanırım aksiyon sahnelerinde de bir lider gibi strateji belirleyeceğiz.

Saygı göstermek

Oyunda “Loyalty” gibi karakterlerin özellikleri olacak. Üstlerinize karşı sadakatiniz ve bağlılığınız, ileride karşınıza olumlu şekilde geri gelecek. Saygı gösterdiğiniz kişilere karşı, bu davranışınızın karşılığını alacaksınız. The Godfather’da ancak sağlam kararlar verdiğiniz zaman karşılığında saygı duyulacaksınız.

Yönettiğiniz karakter, serbestçe çevresindeki karakterlerin dünyasını etkileyebilecek. Böylelikle belirli bir senaryo içerisinde, serbestlik yakalanmaya çalışılmış. Ayrıca oyunda bazı kararlar vermek zorundayız. Canımızı yakmak isteyen biriyle, ister diplomatik çareler bulup onun yanında olabiliyorken, istersek onu yoketmenin türlü yollarını deneyebiliriz. Bu arada mevcut varlığımızın bir kısmını ona devretmemizde, olası seçeneklerden biri. Tabii bu durumun saygınlığımıza ne tür bir hasar vereceği de merak konusu.

Modellemeler gayet iyi
Modellemeler gayet iyi

Yapımda kullanılacak seslerin bazıları filmden alınacak. Şuan için Marlon Brando, James Caan ve Robert Duvall’ın sesleri oyuna eklenmiş. Belki yapımcılar oyunun çıkış tarihi olan sonbahara kadar başka sürprizler de yaparlar. Şimdilik elimizdeki bilgilere göre oyunun senaryosu dallanıp budaklanabilecek bir şekilde hazırlanmış. Vereceğimiz kararlar ile oyunun gidişatında değişiklikler yapabileceğiz. Bu durum gerçekçiliği hat safaya ulaştıracaktır. PC’nin yanında PS2, X-Box ve PSP içinde hazırlanan oyunun, EA Games tarafından geliştirilmesi, çıkacak yapımın kalitesi hakkında önemli fikirler verecektir. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmayınız…