[Resim]

Bir çok insan kaplumbağa kelimesini duyunca aklına ilk olarak Volkswagen marka şirin otomobiller gelir. Ancak çocukluğunu yada gençliğini 90’lı yıllarda geçirenler için ‘Kaplumbağa’ daha eğlenceli şeyleri hatırlatıyor. Öncelikle çizgi roman olarak piyasaya sürülen ve daha sonra çizgi filmiyle karşımıza çıkan dört yeşil karakterin maceralarını. Ninja Kaplumbağalar 90’lı yıllarca dünyanın her yanındaki çocukların en sevdiği kahramanlarından biriydi. Ayrıca yapılan en iyi pazarlama çalışmalarından biriydi de, sayısız oyuncak ve promosyon malzemesinin yanında üç tane film ile birlikte, bu dört kaplumbağa sevenlerinin karşına çıktı. Bu çılgınlık o kadar büyümüştü ki, Ninja Kaplumbağaların kostümünü giymiş dört kişiden oluşan bir müzik grubu bile kuruldu. Zamanında kendi çaplarında hit şarkıları bile vardı.

En son Ninja Kaplumbağa filmi 1993 yılında gösterime girmişti. Bunca yıl sonra kaplumbağalar beyaz perdeye geri dönüyor. Kaplumbağalar bu sefer 3 boyutlu ve tamamıyla bilgisayar tarafından yaratılmış. Eş zamanlı olarak Ubisoft firması, filmin oyununu piyasaya sürdü. Daha önce sayısız, Ninja Kaplumbağa oyunu çıkartıldı. Ancak bu seferkinin farklı bir özelliği var. Bu yeni kaplumbağa macerası, gelmiş geçmiş en iyi aksiyon oyunlarından biri sayılan, Prince of Persia’nın programcılarının deneyimli ellerinden çıktı. TMNT: The Game adını taşıyan bu yeni oyun bizlere eğlence ve aksiyon vaat ediyor.

Kaplumbağa gücü

Unutanlar ve ilk kez tanışacaklar için hikayenin özeti şöyle. Usta Splinter, eski öğrencisi Shredder tarafından ihanete uğradıktan sonra, inzivaya çekilir ve kanalizasyonlarda yaşamaya başlar. Bir gün tesadüf sonucu, kanalizasyona dört tane kaplumbağa düşer. Hayvanlar kanalizasyona sızan, tehlikeli bir radyoaktif madde olan mutasyon sıvısına maruz kalırlar. Usta Splinter, bu dört kaplumbağayı görür ve üstlerindekini sadece pislik olduğunu düşünerek onları temizleye başlar. Böylece farkında olmadan o da mutasyon sıvısına maruz kalır. Sıvının özelliği, maruz kalanı, en çok dokunduğu canlının genetik özelliklerini birleştirir. Bu yüzden, dört yavru kaplumbağa mutasyona uğrayıp, insansı özellikler kazanırken, Splinter farelerle yaşadığı sürgün yaşantısı nedeniyle, devasa bir fareye dönüşür.

Splinter bu insanı özelliklere sahip 4 kaplumbağayı, kendi çocukları gibi görür, onları Japon dövüş sanatlarının ince teknikleriyle eğitir. Her birine ünlü Rönesans sanatçılarının isimlerini verir. Leonardo, kılıç üzerine uzmanlaşır ve grubun lideridir. Raphael özel Ninja çatal bıçakları kullanır ayrıca çabuk sinirlenmesiyle ünlüdür. Michelangelo ise nançuka ve çeşitli espri teknikleri üzerinde uzmanlaşır. Donatello ise uzun dövüş sopası kullanır, ayrıca grubun teknoloji uzmanıdır.
Bu dört sıra dışı ve pizza hastası kahramanın, sahip oldukları yetenekleri kullanıp, kötüleri durdurması ve bol bol macera yaşaması, serinin genel konusuydu.

[Resim]

Sınırsız eğlence ve aksiyon

Oyunun yapımcısı olan Monreal Studios, kaplumbağaların temel özelliklerini göz ardı etmeyen bir oyun yapmış. Amaçsızca adam dövdüğümüz, yada garip bulmacalarla kafa patlattığımız bir oyun yerine, Ninja güçlerini sonuna kadar kullanmamızı sağlayacak bir oynanış sistemi geliştirmiş. Oyunun grafikleri, filmin ve çizgi romanın karışımı olarak tasarlanmış, gayet hoş duruyorlar.

TMNT: Game filmin konusuna paralel şekilde gittiği gibi, çizgi filmden de tanıdık karakterler karşımıza çıkıyor. Kısacası oyununun konusu şöyle, her 3 bin yılda bir yıldızlar doğru sıraya gelince, başka bir boyuta kapı açılır. Günümüzde bu kapı açıldığı zaman, diğer boyuttan gelen yaratıklar dünyayı istila etmeye çalışırlar. Bizde oyunda, Ninja yeteneklerimizi kullanıp bu istilayı durdurmaya çalışıyoruz. Karşımıza, çeşitli yaratık ve düşman klanların kötü Ninjaları çıkıyor.

Her karakterin kendine has bir özelliği var. Mesela Leonardo, hortum gibi dönerek, elindeki kılıçların yardımıyla düşmanları yok edebiliyor. Michelangelo ise nunçukalarını helikopter misali, çevirip havada bir süre olsun uçabiliyor. Bölümler sırasında karşımıza gelen engelleri ve düşmanları bu karakterlerin özel güçleri sayesinde rahatça geçiliyor. Ayrıca, kamplumbağların, duvarlarda yürüme özerliği var. Böylece kaplumbağalar için çıkmaz sokak kavramı kalmıyor. Oyundaki en eğlenceli bölümler, zamana karşı yarıştığımız kısımlar. Belirli bir zaman içerisinde, platformlara ulaşmak zorundayız. Bunun için duvarlarda yürüme, sütunlara tırmanma ve duvardan duvara zıplayarak yukarı ulaşma gibi bir sürü akrobatik hareket yapıyoruz. Ayrıca takım olarak dövüşmemiz gereken yerler de var.Takım halinde yaptığımız özel hareketler hem eğlenceli hem de görsel olarak tatmin edici. Ancak oyundaki bazı kamera hataları insanı çileden çıkartacak cinsten. Fazla hareketli sahnelerde bir anda her şey karışıyor. Oyunun müzikleri ise müthiş, insanı dövüşmek için şevk veriyor diyebilirim. Kısacası saf aksiyon ve eğlence için her şey yapılmış, ama filmle aynı zamana yetiştirilmek için bazı şeylerden fedakarlık yapılmış gibi…

TMNT: The Game PC, Xbox 360 , Playstation 3 ve Nintendo DS ile birlikte neredeyse tüm platformlara çıkıyor. Hem küçük oyuncular, hem de büyükler için gayet eğlenceli bir vakit geçirme şansı. Nostalji yapmak isteyenler için ise birebir. Ancak bilgisayarda oynuyorsanız, mutlaka bir joypad kullanmaya dikkat edin, böylece daha rahat hareket edersiniz.