Hiç de eğlenceli değil. Tek kelimeyle, sıkıcı. Başta Nascar oyunları olmak üzere, Dirt Track Racing gibi oyunlar nedense beni çok fazla sıkıyor. Bu oyunların da fanatikleri vardır elbette ama onlar da bir süre sonra sıkılıp bu oyunları bir kenara atıyorlardır. Nascar oyunları yine kaliteli oluyor. Kendini oynattırmak için çeşitli atraksiyonlarda bulunuyorlar. Mesela bu tanıttığım oyun, Nascar kadar şanslı değil. Çünkü kendisini diğerlerinden ayıracak bir özelliği yok.

Oyunu yapan firma, aynı zamanda Dirt Track Racing ve World of Outlaws Sprintcars’ın yapımcısı. Bu yüzden, oyun onlara çok fazla benziyor. Oyunda 3 ayrı kategoriden arabalar seçerek, tozlu bir ortamda yarışıyorsunuz. Yarış aralarında, tamir ve diğer bakımları yapıyorsunuz ve diğer aşamalara geçiyorsunuz. Bu kadar. Tek kişilik, şampiyona, kariyer ve multiplayer modları var oyunda. Bunların ne anlama geldiğini zaten biliyorsunuz. Açıklamaya gerek yok.

Kontroller hiç de iyi değil. Minik bir virajda bile araba sağa sola savruluyor. Arabaların minik veya dev gibi olması pek fark etmiyor. Hepsinde hemen hemen aynı fizik modellemesi kullanılmış. Bu nedenle, oyun gerçekçilik sınıfında kalıyor.

Oyunda 3 ayrı araba çeşidi var demiştim. Bunların en basiti Street Stocks. Kullanımı kolay, düşük seviye arabalar. Kolay yıpranırlar, kolay tamir edilirler. Bu nedenle, ilk seçilmesi gereken arabalardır. Dirt Midgets denen arabalar ise, orta halli arabalardır. Hem kolay kontrol edilir (oyuna göre) hem de hızlıdır. Late Models ise, son modellerdir ve oyundaki en sağlam arabalardır. Hız ve dayanıklılık bakımından çok iyilerdir.

Oyunda 13 adet, gerçek hayattan alınmış pistler var. 6 tane de yapımcılar tarafından yaratılmış pistler var. Bunların bazıları kilitli olduğundan, kariyer modunda ve diğer modlarla başarı kazanarak bunları açıyorsunuz.

Kısaca hemen görsellerden bahsedelim. Grafikler bence çok da başarılı değil. Geçen sene çıkan oyun ile hemen hemen aynı. Kirlenme, kırılma, parçalanma gibi şeyler var ama artık bunlar her oyunda var. Kaplamalar çok kalitesiz. Detaylar düşük, kullanılan poligon sayısı da çok düşük. Devamlı aynı şeyleri görmekten de bir süre sonra sıkılıyorsunuz.

Ses efektleri için de aynı şey geçerli. Müzikler, kamyoncu müziği gibi denebilir. 10 dakika sonra sıkıyor, sonra sizin müzikleri kapatmanızı sağlıyor. Ses efektlerinde de müzikler ve bir iki konuşmadan başka birşey yok.

Oyunun bu kadar basit olması, sistem ihtiyacını ne yazık ki alt seviyelerde tutmamış. Oyunu adam gibi çalıştırmak için, sağlam bir sistem gerekiyor. Ama sanırım bu bir mühendislik hatası. İyi optimize edilmemiş oyun. Bu nedenle çeşitli sorunlar çıkartıyor.