Quake 4

“Gelmiş geçmiş en ünlü oyun serisi” ünvanının en büyük adaylarından Quake serisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde bizi tekrar vurmaya hazırlanıyor. id Software’in kült aksiyon oyununun sonuncusu, bu sefer Raven Software tarafından hazırlanacak. Doom III motorunu kullanacak olan Quake 4, kendi motorunu kullanmayan ilk Quake oyunu olacak.

Tek kişi için aşağı yukarı hiçbir şey sunmayan Quake III: Arena’nın aksine, Quake 4 ağırlığını tek kişilik oyun moduna koymayı planlıyor.

Hikaye, Quake II’nin bittiği yerde başlıyor. Quake II’de, kahramanımız, Strogg’larla savaşan isimsiz bir uzay askeriydi. Quake II’de, askerimiz Stroggos’a gidip milyonlarca yaratık öldürdükten sonra “makron” olarak bilinen Stroggos liderini de alaşağı ediyordu.

Quake 4, tam buradan başlıyor. Quake II’deki isimsiz askerimizin sarfettiği çabalar Strogg tehdidini ortadan kaldırmaya yetmemiştir. Dünya’dan Stroggos’a, bu sorunu tamamen yoketmek için birkaç askeri tim gönderilir. Kane’in timi Strogg’lar tarafından ele geçiriliyor. Kane, kendisini bir Strogg üssünde buluyor. Kafatasından içeri büyük bir iğne sokuluyor, dönen bıçaklar bacaklarını diz altından kesiyor ve yerine yapma bacaklar yerleştiriliyor. Bunun gibi birçok operasyona daha maruz kalan Kane, işlemin son noktasında – beynine yerleştirilecek bir çip marifetiyle köleye dönüştürüleceği noktada – takım arkadaşları tarafından kurtarılıyor. Artık Kane, insanüstü özelliklere sahip..

Quake efsanesinin son oyunu, bize sıkı bir tek kişilik aksiyon tecrübesi sağlayacakmış gibi görünüyor.