[Resim]

İlkokula giderken, beden öğretmenimiz tarafından basketbol takımına seçilmiştim. Akranlarıma göre boyum kısaydı. Bu yüzden benim için biçilmiş bir kaftan olan oyun kurucu görevini üstlendim. Elemelerde birkaç müsabakaya çıktıktan sonra kaybetmiştik. Bundan sonra futbola yöneldim ve hem oyuncu hem de izleyici olarak kendimi geliştirdim. Oyunlarda da çoğu insan gibi Pro Evolation Soccer ve Fifa’yı tercih ederim. Diğer spor dallarını pek az oynamışımdır. Hele Basketbol oyunu incelemesi yazacağım aklımın ucundan bile geçmezdi. Evet bu durum NBA 2K7’yi görene ve oynayana kadar böyleydi.

Basketbolun dayanılmaz cazibesi

Basketbol sevenler için iyi bir tercih olarak vitrine çıkan NBA 2K7, sade ve kullanışlı menülere sahip. Ana menüden Quick Game’i seçip hemen basketbol oynamaya başlayabilirsiniz. “Yok ben bu oyunun içine girip tamamen ruhuna inmeliyim” diyorsanız, Pratice mod’unu seçin ve kendinizi test edin. Yeterli olgunluğa geldiğiniz zaman, Season maçlarına geçebilirsiniz. Birbirinden çekişmeli geçecek olan bu maçlardan, çok zevk alacağınızı garanti edebilirim. Özellikle oyun yapısı gerçeklik üzerine kurulmuş ve abartılı hareketlerden kaçınılmış. Bunu başladığınız ilk dakikadan itibaren hissedebiliyorsunuz. Oyunun kaderini etkileyen en önemli unsurlardan birisi üç sayılık atışlardır. Eğer rakip takıma atış yapacak boş alan bırakırsanız, onlarda bu jestinizi karşılıksız bırakmıyor ve üç sayıyı hanelerine yazdırıyorlar. Aynı şekilde siz de rakip savunmanın zaafını değerlendirip üç sayılık atışlar yapabilirsiniz. Atışlar fizik olarak gayet güzel ayarlanmış ve topun hareketleri çok normal. Potaya yapacağınız serbest atışlarda sağ analog kolu (R) kullanmanız gerekiyor. Başlarda potayı pek tutturamıyorsunuz ama alışınca hiçbir sorun kalmıyor. Analog kolu yavaşça aşağı yeterli. R analog kol maç içinde atış yapmanız için kullanılıyor. X tuşuna basıp (Xbox) atış yapıyorsunuz, ama R analog daha kullanışlı. Kısa zamanda alışmanızın yanında, bu kolun potaya atışlarda verdiği tepki çok yerinde.

Eğer rakip takım önde giderken performans artırıp sayılar bulursanız, karşı takımın antrenörü hemen mola alıyor. Rakip oyuncuların moral bozukluğu da gözden kaçmıyor. Altını çizmek istediğim bir konu daha var; periyotları geçip maç sonu yaklaştığı zaman ve hele ki skor başa baş gidiyorsa, rakip takım katı bir savunma yapıyor. Basket yedikten sonra, oyuna pota altından başlayacağınız zaman bile size pres uyguluyorlar. Saha dışı görüntüler oyunun gerçekliğine katkıda bulunuyor. Maç içinde kamera takım koçlarını ve seyircileri gösteriyor. Devre aralarında ise amigo kızların gösterisi var. Ayrıca maç sahasının üzerine yerleşen ekranlardan görüntüler yayınlanıyor. Bunlarda kendimizi normal bir NBA maçı izliyormuş izlenimi veriyor.

Grafik konusuna geleyim. Oyuncu modellemeleri bir hayli başarılı, eğer bu oyunu XBox 360’ta ve PS3’te oynarsanız gözlerinize inanamayacaksınız. Oyunculara bu kadar uğraşan yapımcılar, aynı özeni takım koçlarına ve seyircilere göstermemişler. Bu modellemeler ile oyuncu modellemeleri arasında belirgin bir fark var. Sesler ve müzikler NBA ruhuna uygun. Genelde Hip Hop tarzı parçalar var. Maçları anlatan spiker sunumu için, vasat yorumunu yapacağım. Sanki başına tabanca dayayıp spikerlik yaptırmışlar.

[Resim]

Hareket estetiği ve uyum

Çoğunuz 2K7’deki smaçları merak ediyordur. Hemen açıklayayım; Takım maçlarında savunmayı aşabilirseniz, güzel smaç yapma imkanınız her zaman var. Ama smaç yapayım derken rakip oyuncuya fazla yüklenirseniz, hakem hemen hücum faulü çalıyor. Bazı smaç girişimleriniz turnike basketlerle son buluyor, ama işin püf noktalarını öğrendikten sonra mesele kalmıyor. Üstelik 2K7’de bunu size hissettirmeden başarıyor. Smaçların göze takılan eksi yönü; smaç animasyonlarının biraz cansız olması ve topun potaya girmediği izlenimi uyandırması. Ama bunu umursayacağınızı sanmıyorum. Hareketlerdeki estetik ve uyumun çok güzel olduğunu belirteyim ve ekleyeyim; bunu oynayarak kendiniz yaşayın. Season maçlarından sıkıldınız (Bu biraz zor) ve menüde neler var diye bakıyorsunuz. Size tavsiyem mutlaka Street mod’unu seçin.

Sokak basketbolu

Vol Street serilerinde sokak basketbolu çok eğlenceli bir hale getirilmişti. Gerek şov amaçlı animasyonlar, gerekse kortların çeşitliliği oyun severleri etkilemişti. NBA 2K7 sokak basketbolunda bizlere neler sunmuş? Street’i seçtiğiniz zaman kaç kişi ile oynamak istiyorsanız seçiyorsunuz. Teke tek maçlar, 2-2, 3-3 ve 4-4 maçlar. Kortların seçimine gelince, gayet güzel hazırlanmış sahalar göreceksiniz. Özellikle Mısır’daki (Egtyp) kort çok hoşuma gitti. Potalar Büyük kobra yılanlarının ağzına yerleştirilmiş. Bunun yanında Western, China, Fish Market kortlarda görülmeye değer. İnanın bu kortlarda oynarken çok fazla zevk aldım. Hele Hidayet Türkoğlu ile oynarken milli duygularım tavan yaptı. Rakip takımın en kısa oyuncusunun üzerinden bol bol smaç yaptım. “Mehmet Okur NBA 2K7’de yok mu?” dediğinizi duyar gibiyim. Elbette var ve Utah Jazz’ı seçerseniz kadroda Mehmet Okur’un olduğunu göreceksiniz. Eh bende birazcık Okur’a torpil geçip maçın en skorer adamı yaptım. Season mod’da müsabakalara Utah Jazz ile devam ediyorum.

Oyunda ilginizi çekecek bir mod daha var, Situation mod’u. Takımınızı seçtiniz maça başladınız. Rakip takım son periyotta 74-66 galip ve son bir dakikaya girerken skoru değiştirmeniz mümkün değil. İşte burada Situtation mod’un hayat kurtaran müdahalesini yapıyorsunuz. Start tuşuna basın ve skoru istediğiniz bir rakama getirin. Oyun sizin son yaptığınız ayarlamalar ile başlıyor. Artık içiniz rahat olsun karşı takımın sizi yenmesi ihtimal dahilinde değil. NBA 2K7’de kendi takımınızı oluşturmanız mümkün. Takımınızın logosunu, ismini ve hangi şehirden olacağını kendiniz oluşturabiliyorsunuz. 6 veya 12 kişilik takım oyuncularını ayarladıktan sonra, takımınız emrinize amade.

Bir diğer önemli konuda, Features ekranındaki karşınıza çıkacak olan ödüller. Ayrı bir oda olarak tasarlanmış olan bu yerde kupalar, takım posterleri, biblolar, dart tahtası ve Air Hockey bulunuyor. Bunları maç içerisinde topladığınız kredi puanlarına göre açabiliyorsunuz. Ödül sayfasında bunları açmanız için neler yapacağınız yazıyor. Ayrıca müzik kutusu da eklemişler. Müzik kutusunu açınca sıralı parça listesi ekrana geliyor. Dilediğiniz parçayı çalabilir, parça ile ilgili bilgilere bakabilirsiniz. Küçük şık bir panel içinde parçaları dilediğiniz gibi dinlemenizde mümkün. Daha sayacak o kadar çok özellik var ki.

Oyunumuz Xbox ve PS2 için aynı kıvamda yapılmış. XBox360’a yapılan oyun yeni nesil üyeleri için bulunmaz bir fırsat. En çok zevk alacağınız kısım arkadaşınızla ve Live üzerinden çoklu ortamlarda yapacağınız maçlar. Eğer basketbolu seviyorsanız NBA 2K7’yi kaçırmayın derim.