Koridor - İnfaz Listesi

Bir süredir üzerinde çalıştığım “Koridor” adlı Türkçe oyun projesinin oynanabilir hale gelmiş versiyonu. Temel olarak FPS tarzı olan oyunda, rehine kurtarma, terörist avı, önemli kişileri ele geçirme gibi değişik görevler var.

Koridor Türk FPS Oyunu Hakkında:
Son dönem Irak’ta meydana gelen olaylardan sonra ortaya çıkan kaos ve boşluk ortamı bir çok terör grubunun iştahını kabartmıştır. Bu örgütlerden birisi, masum Irak halkıyla hiçbir ilgilerinin bulunmadığı halde sanki onlar adına mücadele ediyormuş gibi bir dizi eyleme başlamıştır. Bu eylemler çerçevesinde bir çok Türk vatandaşı da kaçırılmış ve bazıları öldürülmüştür. Bu olayları incelemek ve bunların arkasındaki terör örgütünü çökertmek amacıyla Türkiye ‘de “Koridor” adındaki özel bir birim devreye girer. Bu birim içinde yetiştirilmiş askerlerden birisi olan “Duman” kod adlı özel tim elemanı, belirlenen görevleri gerçekleştirmek üzere seçilir. Birbirini izleyen istihbaratlar sonucunda yurtiçi ve yurtdışında pek çok operasyon başlayacaktır artık…

Bir kaç yıldır üzerinde çalıştığım Türk fps oyun projesi “KoridoR” nihayet sonuca ulaştı.

Freeware (ücretsiz) olan oyunun dağıtımı büyük ihtimalle bir oyun dergisi aracılığı ile olacak.

KURULUM:

# Kurulumla birlikte elinize geçmiş olması gereken “Koridorsetup.exe” dosyasına çift tıklayın.
# İsterseniz kurulum yerini değiştirebilirsiniz.
# Herhangi bir sorun çıkması halinde “koridor” adlı klasörü olduğu gibi bilgisayarınızın herhangi bir yerine kendiniz kopyalayabilirsiniz.
# Kurulum sırasında herhangi bir şekilde sistem dosyalarında veya registry de değişiklik yapılmadığı için kopyala yapıştır yaparak kurulum yapabilirsiniz.

SİSTEM GEREKSİNİMLERİ:
.:: Minimum ::.

# İşlemci: Celeron 2000 veya PIII 900
# Ekran Kartı: 128 Mb Geforce 4 Mx
# Ram: 256 DDR

.:: Tavsiye Edilen ::.

# İşlemci: Pentium 4 2.0 veya üstü
# Ekran Kartı: 128 Mb GeForce 4 Fx veya üstü
# Ram: 512 DDR

Ayrıca:
– DirectX Uyumlu Ses Kartı
– 500 Mb Boş Sabit Disk Alanı.

PERFORMANS İPUÇLARI:
Eğer frame sayınız düşükse veya takılmalar oluyorsa oyun içinden konsolu indirerek (tab tuşunun üzerindeki ” tuşuna basarak) burada “r_shadows 0″ yazıp enter’e basın. Böylece dinamik gölgelendirmeyi iptal edersiniz. 10-15 frame lik bir artış olması gerekiyor.

Diğer Öneriler;

Oyun içinden ayarlar kısmına girin:
# Çözünürlüğü düşürün. (800×600 yapın)
# Renk derinliğini düşürün.(16 bit)
# Işıklandırmayı lightmap değil, vertex yapın.

BAZI OYUN İÇİ İPUÇLARI:

Silahlar:
1 : Bıçak
2 : AK47
5 : MP5
7 : PSG
8 : M4A1

Nişan alma sistemi:
Silah hedefleme sistemini biraz gerçekçi yapmaya çalıştım. Bu nedenle koşarken ve yürürken hedef yüzdesi çok düşük, ayakta dururken ise biraz daha iyi olacaktır. En iyi nişan alma çökerek elde edilebilir.

Hasar sistemi:
Bölgesel hasar (Partial Damage) sistemi mevcuttur. Buna göre kafadan tek bir vuruş anında ölüme neden olacaktır. Gövdeden yapılan vuruşlar daha az ölümcüldür. Ayaklara isabet eden atışlar ise en az hasarı verir.

Arazi örtüsü:
Arazi operasyonlarında bitki örtüsünden faydalanmak mümkündür. Geniş bir çalılık veya bitki örtüsünün içine girip saklanınca, düşmanlar çok yakına gelmeden sizi farkedemezler.

Eşya taşıma/bırakma:
oyun içinde bazı nesnelerin taşınması ve fırlatılması mümkündür. İstenilen nesnenin yanına gelince “E” tuşuna basılarak taşıma işlemine başlanır ve tekrar “E” tuşuna basılıp bırakılabilir. Eğer fırlatmak isterseniz nesneyi taşırken ateş etme tuşuna (sol fare tuşu) basarak fırlatabilirsiniz. Şimdilik pek fazla aktif nesne yok oyunda, örnek olarak:
Variller ve tahta sandıklar var. Modelleme yapmak için pek vaktim olmadı.

Yön gösterici:
“G” tuşuna basarak aktif hale getirilebilir. Hayattaki düşmanların yerlerini yakından uzağa doğru gösterir.

Dürbün:
“B” tuşuyla aktif olur. Baktığınız noktanın size uzaklığını metre cinsinden gösterir.

Kamera açısı:
First person ve third person bakış açıları mevcuttur. “X” tuşuyla kamera açısını değiştirebilirsiniz.

YAPAY ZEKA:
Yapay zeka modülü tamamiyle bana aittir. Diğer pek çok oyunda gördüğümüz deli gibi üzerinize gelip sürekli ateş eden ve saldıran türde bir yapay zeka olsun istemedim. Oynarken göreceğiniz gibi yapay zeka sizin pozisyonunuza göre yer değiştirip, saklanacak gerektiğinde kaçarak uygun bir çarpışma şekli seçmeye çalışacaktır.

YASAL UYARI:
Bu, ücretsiz (freeware) bir oyundur. Para ya da herhangi bir maddi menfaat karşılığı dağıtılamaz, kopyalanamaz. Ayrıca bu oyunla ilgili ya da ilgisiz sizin ya da sisteminizin görebileceği herhangi bir maddi ya da manevi zarardan hiç kimse sorumlu değildir. Bu oyunu sistemine kuran kişi ya da kuruluşlar tüm bu şartları kabul etmiş sayılırlar.
Ücretsiz olmak kaydıyla her türlü dağıtım ve kopyalama serbesttir.