heavenly swordSonunda öleceğini bilmesine rağmen laneti kabullenmişti. Elinde kılıçla yerde yatan, kafası yana düşmüş Nariko’nun üzüntüsü ölmek değildi. Kılıçı kullanan kişinin sonunda ölümle lanetleneceğini biliyordu. Fakat bu şimdi mi olmalıydı? Binlerce düşman askerinin arasında, savaş alanının ortasında?… Tüm dostlarına ihanet etmiş gibi hissediyordu. Kai’ye ne olacaktı? Onu kim koruyacaktı. Kılıç, lanetini ellerine ve oradan da kollarına akıtırken acı içerisinde haykırıyordu ve gözleri yavaş yavaş kapanmya başlıyordu. Ölüm vücuduna bir dua gibi doluyordu. Etrafındaki düşmanları şaşkındı. Daha dakikalar önce yüzlerce kişiyi katletmiş olan kadın şimdi yerde çırpınıyordu. Nariko yerde haykırarak ölümü içine çekerken tek pişmanlığı, henüz kafalarını vücutlarından ayıramadığı, kanlarını akıtamadığı düşmanlarıydı. Onlar şanslı olanlardı.

Nariko sonun geldiğini biliyordu. Fakat bunu kabullenmek istemiyordu… İçinde büyük bir nefretle gözlerini tekrar açtı…

PlayStatıon 3 için özel olarak yapılan oyunlardan en önemlisi kuşkusuz Heavenly Sword’dur. Tüm oyun severler, yıllardır hakkında makaleler, röportajlar, resimler ve videolar yayınlanan oyunu çok uzun zamandır bekliyordu. Geçenlerde yayınlanan demosu ile büyük sükse yapan oyun sonunda piyasaya çıktı. Bize de bu harika oyunu inceleme şansı doğdu. İsterseniz hep beraber Heavenly Sword’un görkemli dünyasına adım atalım.

Uğruna ölünecek bir kılıç

Heavenly Sword, uğrunda çok insanın öldüğü, çok güçlü ve cennete ait olduğuna inanılan kutsal bir kılıçtır. Kılıcı koruyan klanın inancına göre bir gün liderin bir çocuğu olacak ve kılıçı kullanarak onları yönetecek ve cenneten barışı getirecektir. Kılıç tüm o gücünün yanı sıra bir de lanet taşımaktadır. Kılıçı kullanacak kişi ölecektir. Fakat halk, klanın liderinin Nariko adında bir kız çocuğu olduğunda, efsanenin gerçekleşmeyeceğine kendilerini inandırırlar. Kızıl, uzun saçlarıyla güzel ve cesur yürekli Nariko savaşçı olarak büyür ve klan ile birlikte kılıçı korumak için savaşır. Kılıçı elde etmek için önüne gelen her şeyi ve herkesi yok eden Kral Bohan, Nariko’nun babasını yakalayıp esir alınca, Nariko hayatının en önemli kararını alarak Heavenly Sword’u kınından çıkarır, babası ve halkı için savaşmaya başlar.

Oyunun başındaki demoda Nariko’nun bir savaş alanının ortasında, kılıç elinde yere düşüşü ve yerde kıvranışını izliyoruz. Nariko içindeki hisleri anlatırken beş gün öncesine dönüyoruz ve oyuna başlıyoruz. Oyun boyunca Nariko’nun bu beş gün boyunca yaşadıklarını, kılıçla olan bağını ve hem kendi hayatının hem de kılıçın anlamını çözmesine tanık oluyoruz. Nariko, babası ve kral Bohan dışında başka önemli bir karakter ise Kai adındaki genç kız. Kai dramatik bir geçmişe sahip, Nariko’nun kardeşi gibi sevdiği, kedi gibi çevik fakat biraz farklı bir kız. Oyunda yöneteceğimiz karakter senaryoya bağlı olarak, bölümlere göre Nariko veya Kai olarak değişiyor. Asıl kahramanımız güzel kızımız Nariko olsa da, oyunda sıklıkla Kai’yi de yöneteceğimiz için İkisini de ayrı ayrı tanıtacağım.

Kızıl saçlı, güzel ve cesur savaşçı; Nariko

Nariko güzelliği ile olduğu kadar cesur ve acımasız bir savaşçı olması ile ön plana çıkıyor. Nariko’nun savaşçı ruhu ve duygusal dünyasının çarpışmasına sıklıkla seyirci kaldığımız Heavenly Sword’da, kahramanımızın destansı güzelliği ve dramatik öyküsü başarı ile sunuluyor. Oyunu oynadıkça Nariko ve bu güçlü kılıç arasındaki bağı daha yakından görmüş oluyoruz. Tabii ki bu güzel birleşimin sonucunda ortaya harika savaş sahneleri çıkıyor.

Nariko’yu oyunun genelinde Heavenly Sword ile yönetiyoruz. Kılıç üç değişik stil ile kullanılabiliyor. Speed Stance, Range Stance(L1′e basılı tutarak) ve Power Stance(R1′e basılı tutarak). Bu üç stilde de kare ve üçgen tuşları ile saldırı yapabiliyoruz. Her stilin kendine özgü komboları var. Bunları oyunun içindeki Combo List’de görebilirsiniz. İşin en güzel yanı stiller arası değişimi anında yapabiliyoruz. Örnek olarak, bir atağa Speed Stance ile başlayıp Power Stance ile son verebiliyoruz. Oyunun kombat sistemi bu bakımdan çok doyurucu ve güzel. Oyunda savunma ve zıplama tuşu yok. İlk başlarda ilginç gelse ve yadırgasanız da alışınca ne kadar isabetli bir karar aldıklarının farkına varıyorsunuz. Bir zıplama tuşu yok ama karakterimiz kombolar sırasında bol bol zıplıyor, taklalar atıyor ve hatta özel hava kombolarına çıkabiliyor. Daha önce de dediğim gibi oyunun kombat sistemi gerçekten başarılı. Savunma yapmak için hiç bir tuşa basmamanız yeterli. Fakat bu noktada saldırı ve savunma seviyelerini açıklamak gerekiyor.

Oyunda düşmanlarınızdan gelebilecek üç değişik renk (tip) saldırı var. Bir düşman size saldırıyora etrafında mavi, sarı veya kırmızı bir renk oluşuyor. Eğer saldırı mavi tondaysa hiç bir tuşa basmadığınız da Nariko saldırıyı savunuyor. Eğer saldırı sarı tonda ise R1 tuşuna basılı tutmanız yeterli olacaktır. Fakat eğer saldırı kırmızı renk de ise bu tip saldırıları savunma şansınız yok, sadece sağ analog ile takla atıp kaçabilirsiniz.

Diğer önemli bir husus ise hava komboları. Oyunda L1 tuşuna basılı tutarken, üçgen tuşuna basarak controller’ı ileri geri salladığınızda Nariko rakibini de çekerek havaya zıplıyor ve güzel kombolar eşliğinde düşmanını havada pataklıyor. Oyunda ilerledikçe çok değişik hava komboları açabilirsiniz.

Oyun ekranının sol üst köşesindeki disk ikonunun üzerinde enerjiniz ve süper kombo deliklerini görüyorsunuz. Oyunda kombolar yaptıkça bu delikler sıra ile parlıyorlar. Üç delik de parladığı anda, etrafınızdaki tüm düşmanlara hasar veren, en güçlü süper komboyu yapabiliyorsunuz. Süper kombo için çember tuşunu kullanıyoruz.

Oyun boyunca ekranın altında göreceğiniz uzun çizgi, oyunda kazandığınız bonusları ifade ediyor. Ne kadar çok kombo yaparsanız ve gizli iksirleri bulursanız bu bar sonuna kadar ilerliyor. Bu çizgiyi doldurdukça oyundaki ekstraları açabiliyorsunuz. Ekstralar bölümünde izleyebileceğiniz bir çok video ve konsept çizimleri oyundaki bonus başarınıza bağlı olarak açılıyorlar.

Heavenly Sword

Kai dramatik bir geçmişe sahip, şirin ve farklı bir kız. Nariko’nun kardeşi gibi sevdiği Kai ile Nariko arasında çok güçlü bir bağ var. Kai olayları olduğunundan biraz farklı görse ve anlasa da, Nariko onun dilinden konuşmayı biliyor. Yeri geldiğinde dikkatini konuya çekmek için uyarıyor, yeri geldiğinde onun anlayacağı şekilde emirler veriyor. Twing twang bunlardan biri. Twing twang Kai’nin en sevdiği oyun. Twing Twang zamanı geldiğinde Kai yayını çıkarıyor ve düşmanlarına ok yağdırıyor. İşin en güzel yanı bu oyundan(!) büyük keyif duyuyor. İşte Kai’yi yönettiğimiz zamanlar genelde Twing Twang oynuyoruz. Yani düşmanlarımızı ok atarak öldürüyoruz. Bunu nasıl mı yapıyoruz?

L1 tuşu ile okumuzu fırlattığımızda Nariko’nun füze ve top atar kullandığı sahnelerde de olduğu gibi ‘Aftertouch’ adı verilen görüntüye geçiyoruz. Bu görüntüde kamera ağır çekimde oku arkadan takip ediyor ve biz de hareket kontrol sistemi sayesinde oku yönetebiliyoruz. Üzerinde biraz çalışıp öğrendiğinizde nasıl keyifli olduğuna siz de inanamayacaksınız. Çok kolay öğrenebileceğiniz bu sistem sayesinde, çok uzaktaki rakiplerimizi gafil avlayabiliyoruz ve bazı bölümlerde saldırıya uğrayan birilerinin etrafındaki düşmanları hedef alarak koruma görevi yapabiliyoruz.

Kai ile oynadığımız bölümlerde genelde yakın dövüşler bulunmuyor. Fakat bir düşman yakınımıza geldiğinde kare tuşu ile düşmanımızı iterek üzerinden veya yanından kaçabiliyoruz, bu hareketi yaptığımızda düşmanımız bir kaç saniyeliğine şaşırıyor ve bize uzaklaşma şansı doğuyor. Biraz uzaklaştıktan sonra yayımızı daha rahat kullanabiliyoruz.

Ninja Theory ekibinin başarılı seçimleri

Heavenly Sword, savaş sahneleri ve kontrolleri ile olduğu kadar görsel açıdan da bir bayram havası estiriyor. Oyunun dünyası, eşsiz bir güzelliğin tanımı gibi, devasa bir genişlikteki alana yayılmış, büyük sütunlar, görkemli yapılar, şelaleler ve bitki örtüsü ile süslenmiş. Oyunda bir çok sahnede, detayları ve grafikleri incelemek için Nariko’yu ekranın değişik yerlerinde gezdirme ihtiyacı duyuyorsunuz. Bina ve mekan tasarımlarındaki özene hayran kalmamak elde değil.

Nariko, Kai ve Bohan’ın animasyonları ve yüzlerindeki mimiklerin gerçekçiliği ise başka bir konu. Ninja Theory ekibi, profesyonel oyuncularla çalışmış ve motion capture sistemi ile (gerçek oyuncuların vücutlarına ve suratlarına yerleştirilen sensörler sayesinde oyun karakterinin animasyonunun yapılması tekniği) karakterlere gerçek anlamda hayat vermiş. Anna Torv Nariko’yu, Lydia Baksh Kai’yi ve Andy Serkis Bohan’ı canlandırmışlar. Andy Serkis’in adını duymamış bile olsanız hayat verdiği karakterleri (Gollum ve King Kong) bildiğinize eminim. Yapım aşaması videolarını ekstralar bölümünden izleminizi tavsiye ederim.

Heavenly Sword’un bazı savaş sahnelerinde ekranda yüzlerce askeri aynı anda görüyoruz. Artık next-gen oyunlarda, sistemlerin güçlerini, bu gibi aynı anda ekranda gözüken kalabalık gruplar ve efektler ile görmeye başlamış olsak da, Heavenly Sword’daki detaylar şu ana kadar gördüklerimin en iyisi. Ekrandaki yüzlerce askerin silahları, zırhları ve üzerlerindeki detaylardan başka, etraftaki yanan variller, devasa mancınıklar ve tüm bunların özel efektlerinin kayıpsız bir şekilde ve neredeyse hiç bir duraklamadan görülebilmesi inanın göz kamaştırıcı. Geçen günlerde piyasaya çıkan Lair’da da gördüğümüz bu tarz harika sahneler Playstation 3′ün gücünün artık ortaya çıkmaya başladığının birer simgesi.

Heavenly Sword

Oyundaki ses efektlerini ‘Crouching Tiger, Hidden Dragon’ filminin ses uzmanı ve müziklerini de composer Nitin Sawnhney’nin yaptığını oyunun artılar kısmına ekleyebiliriz. Nitin Sawnhney’nin, doğu motiflerini karıştırarak yarattığı müzikler oyuna destansı bir hava veriyor ve oyuncuları atmosferin içine çekiyor. Ses efektleri de PlayStation 3′ün ses kapasitelerini sonuna kadar kullanıyor. Özellikle surround sistemi olan oyuncular bu artılardan daha verimli faydalanabilecekler.

Son Sözler

Heavenly Sword bu kadar harika artılarının yanında biraz kısa oluşu gibi bir dezavantaja sahip. Oyunu ilk oynadığınızda belki 7-8 saatte bitireceksiniz ama dövüş tekniklerini ve oyunun stratejilerini öğrenmiş birisi oyunu 5-6 saatte bitirebilir diye düşünüyorum. Fakat bunu büyük bir eksik olarak göremiyorum çünkü oyun heyecanlı ve muhteşem bir 6 saat sunuyor ve bitirdikten sonra açılan ‘Hell Mod’u ile hemen yeniden oynama isteği duyuyorsunuz.

Heavenly Sword

Heavenly Sword film gibi akıcı olan senaryosu ve harika oyun yapısı ile her Playstation 3 sahibinin arşivine katması gereken bir oyun. Bazı oyunlar oynamadan, geçilmemelidir. İşte Heavenly Sword bizlere mutlaka denememiz gereken, böyle unutulmaz bir oyun deneyimi sunuyor. Oyunu bitirdiğinizde, bu oyunu oynamamış kişiler için üzüntü duyacaksınız.

Hepinize iyi oyunlar.