Çok büyük bir şehirdesiniz. Karanlık bir ara sokakta yürüyorsunuz. Duvarlarda şu rengarenk grafikler, yerlerde uçuşan gazete kağıtları var. Bir önceki günden kalmasına rağmen sis, sadece kuvvetli ışıkları görmemize neden oluyor. Hava çoktan karardığı için sokaklar bomboş. İnsanlar muhtemelen uykularının REM devresindeler. Bir his, bir endişe hakim adımlarına. Her an bir şeylerden kaçacakmışsın gibi sürekli arkana bakıyorsun. Neyse ki sokak lambalarının aydınlattığı caddeye varmana az kalmış. İçindeki endişe yerini güven duygusuna bırakıyor yavaş yavaş. Yinede emniyeti elden bırakmayıp, sık sık dönüp ardına bakıyorsun. İki yaşlı bir dilenci sana doğru geliyor. Neyse ki bir tehlike yok. Derin bir nefes alıp tekrar önüne döndüğünde: Olamaz! Ajanlar!

Matrix’in 1999’da vizyona girmesiyle serüven başladı. O dönem beyaz perde de fırtınalar koparmak, film için hakettiği bir neticeydi. Böylelikle serinin devam niteliğindeki filmleri Reloaded ve Revolutions çekildi. Beklenilen eleştirileri almayan bu 2 film ile birlikte yapımcılar, serüveni monitörde yaşatmayı denedi. Maalesef Enter the Matrix’de 2003 yılında piyasalarda olan tüm “Matrix” isimli ürünlerin başına geldiği gibi beklediği ilgiyi görmedi. Bunun sebebi olarak oyunun, başarısız oynanabilirliği ve insanı bunaltan mekanlarda geçmesini örnek gösterebiliriz fakat en önemli etken, Reloaded ve Revolutions filmlerinin aldıkları olumsuz tepkiler oldu. Halbuki bir filmin oyunu çıkartılacaksa başarılı olmuş bir yapımın ardından çıkartılmalı. Hatırlayınız ki 1998 yılında vizyonlarda olan “Er Ryan’ı Kurtarmak” filminden sonra çıkartılan Medal of Honor oyunu, “Saving Private Ryan” filminin oyunu olmamasına karşın, Normandia Çıkartmasını içerisinde barındırması sebebiyle o dönem çok iyi eleştiriler almıştı.

Efsane üçleme sona ereli 1 yıla yakın zaman geçti. Bu süre zarfında oyunculara, Matrix Online(MXO) adı altında bir Mmporg oyunu duyuruldu. 18 Ocak 2005’te çıkması planlanan oyun maalesef ilkbahara ertelendi. Fakat Monolith Prod firması öylesine komplike bir oyun hazırlıyor ki beklediğimize değecek doğrusu. Firmanın geliştirdiği Lithtech motoru kullanılacak oyun, üçlemenin sonrasında geçiyor. En önemli özellik olan dövüş tekniklerinin çok geliştirildiği oyunda, Matrix serisinde izlediğimiz hareketler yapılabilecek. Dövüşlerde Wire-Fu tekniğinin kullanıldığı MXO’da çok çarpıcı hareketler ve manevralar yapılabiliyor. Matrix Online’da ilerledikçe yeteneklerimiz artacak ve yeni sitiller kazanacağız. Başlangıç seviyesindeki bir oyuncu iyi bir dövüş çıkartırken, bazı eksik yönleri olacak. Halbuki ileri seviyedeki bir oyuncu gökdelenlerin tepesinde dolaşıp, kurşunlardan kaçabilecek. Ayrıca silahlar size yeni manevra ve teknikler deneme fırsatı tanıyacak.

Morpheus: Onların bölgesinde dolaşan ve onlarla savaşan herkes ölür

Oyunda üçlemedeki karakterlerin bazılarını tesadüf eseride olsa görebileceğiz. Neo ve Trinity olmasa bile, başta Morpheus olmak üzere Locke’tan Zee’ye, Seraph’tan Persephone’a kadar bir çoğunu görebileceğiz. Böylelikle Matrix evrenin mihenk taşları yerinde duruyor demektir.

Başlangıcı olan herşeyin sonu vardır

Matrix Online bize çok geniş bir dünya vaad ediyor. Gece ve gündüz etkileşimli MXO evreni, hava şartlarıyla da birlikte oldukça gerçekçi bir sanal ortam hazırlıyor. Öyleki binlerce oyuncunun aynı anda bulunacağı şehirlerde, gökdelenlerden gece kulüplerine, metrolardan karanlık ara sokak ve geçitlere kadar pek çok ayrıntı mevcut. Buna ek olarak filmden tanıdığımız mekanlarda oyuna dahil edilmiş. Böylelikle MXO, oyunculara gerçekten Matrix’in içindeymişsiniz hissi vermeyi amaçlamış. Tüm bunlar yukarıda olurken, yer altında insanlarla makineler arasında gizli bir savaş yaşanacak ve tüm bunlar dış dünyayı etkileyecek.

Matrix Online’da oyunculara görevler verilecek. Bunları yaparken ister istemez sosyalleşecekler. Böylelikle kullanıcılar arasındaki etkileşim oldukça arttırılmış. Neo ve Trinity’nin bulunmayacağı oyunda, kendi hayran kitlesini oluşturmayı başaran Agent Smith olmasa bile, en az onun kadar zorlu ajanlar bulunacak. Eğer onlarla dövüşmek zorunda kalırsak, Bullet Time emrinize amade olacaktır.

Yapımcılar Matrix Online’da karakter geliştirmeyi oldukça ayrıntılı düşünmüşler. Tıpkı frp’lerde olduğu gibi hand-to-hand martial arts combat, firearms, computer hacking, influence gibi geliştirilebilen özellikler oyunda mevcut. Ayrıca karakterinize artı değer kazandırmak için bir başka yöntemde, içerisinde yetenek kodları bulunan kartlar MXO’da bulunacak. Tıpkı ilk filmde Neo’ya yüklenen dövüş sanatları gibi… Bu kartların ayrıca ticaretide yapılabileceği belirtilen oyunda, isterseniz illegal yollardan da kartları çalabilirsiniz.

Oyuncular hangi hapı seçecek?

MXO’da üçlemenin müzikleri kullanılacak. Hayranları için muhteşem bir artı puan. Ayrıca oyunda yine üçlemedeki ses ve görüntülerden oluşan bir liste olacak. Persephone’u Monica Bellucci seslendirirken, Morpheus’u Lawrence Fishburn seslendirecek. Oyunda bulunan diğer karakterler arasında Zee, Seraph, Locke, Link, The Oracle, Sati ve The Merovingian gibi serinin önemli karakterleri MXO’da kendi sesleriyle bulunacaklar.

Ses efektlerinde, Gothika, Matrix Revulutions ve Matrix Reloaded filmlerinde de görev alan, ayrıca Enter The Matrix ve Prince of Persia: Sands of Time’ın ses efekti uzmanı James Azizi Penny görev yapacak. Müzikler serinin 3 filminde de görev yapan, tıpkı James Azizi Penny gibi Enter the Matrix’de de çalışan Don Davis’in önderliğinde olacak. Böylelikle MXO üzerinde adeta bir film gibi çalışıldığını görüyoruz. Bunlara ek olarak Matrix Online, bize her ay yeni bir sinematik izlettirecek. Bu videolar hakkında henüz ayrıntılı bir bilgi yok fakat oyunun gidişatıyla ilgili olacağı muhtemel.

Böyle ayrıntılı hazırlanmış bir oyunu Single player oynayamamak üzücü. Fakat internet üzerinde muhteşem bir deneyim olacak Matrix Online! Peki nasıl bir sistemde oynanır diye düşünüyorsanız; Oyun 1.4 Ghz P4 bir makinada çalışabilirken, en az 512 ram gerektiricek. Bunula beraber DirectX 9 destekli, 64 MB üstünde bir ekran kartı tercih etmelisiniz. Ayrıca 7 gb kadar da hard disk’inizde boş alan bulunmalı.

What is Matrix!

Matrix filmlerindeki moda aynen oyuna aktarılmış. Kostümlerden saç tipleri ve hatta dövmelere kadar pek çok ayrıntı oyunda bulunmakta. Böylelikle herşeyimizle Matrix’in içinde varolmaya hazırız. Yapımcıların deyimiyle oyun, hiç sıkılmadan tekrar tekrar oynanabilecek şekilde hazırlanmış. 2005’in 2. çeyreğine kadar beklemekten başka seçeneğimiz yok. Oyuna dalıp gerçek hayatı unutmamanız dileğiyle…