Playstation 2 raflarında demosunu görmüştüm. İşte o an kalbim duracaktı. Aylardır beklediğim oyun piyasaya gelmişti. İçeri dalıp PC versionunu sordum. Cd’yi aldığım gibi eve koştum. Mutluluktan uçuyordum. Oyunu hızla yükledim. İşte başlıyordu…

Başta bir masal gibi başlayan Spider-Man 2 oyunu sonradan beni hayal kırıklığına uğrattı. Oynanabilirlik ve akıcı kontrolleriyle kendini kurtarma çabasındaydı ama grafikleri, sesleri ve de atmosferi yetersiz olduğu gibi, senaryosu da kötüydü.

Zaten oyundan gözüme ilk çarpan atmosferi ve grafikleri oldu. Movie’lerde grafikler oldukça detaylı ve gerçekçiydi. Hatta sırf movie’leri için bile alınabilirdi. Silent Hill 3’ü oynayanlar bilir, aynı o havada movie’leri vardı. Ama oyunun iç grafikleri gerçekten demosundan farklı değidi. Hatta daha da beterdi. Herşeyin poligonlardan oluştuğu çok belliydi. Karekter modellemeleri ise 2 yıl öncesinin modellemeleriydi sanki. Atmosfer açısından grafiklerin kötülüğü eksi oluyordu tabi. Sadece Spidey’e özen gösterilmişti. Onun da çelik ağları kostümünün üstünde yaldız gibi parlıyordu. Rhino, Puma, Mysterio ve de Doc. Ock.’tan oluşan süper kötü ekibimizin modellemeleri de gerçekten rezaletti. Aslında Mysterio’yu yakından çok göremediğimden birşey söylemek zor ama Puma rezalet modellenmişti.

Animasyonlara da yansıyan grafik yetersizliği komik denecek sahneleri oluşturmuş. M.J. ve Spidey bir sahnede hiçbir uzuvlarını hareket ettirmeden yerde yürüyorlardı – ki havada süzülen heykel gibi yürüyorlardı o da ayrı mesele… Yere indiğimiz zaman insanlarla etkileşime geçmek yetersizdi. Bizi gördüğüne kimse şaşırmıyor, hatta çarptıklarımız bize lanet bile okuyorlardı. Atmosferi de yetersiz kılmış bunlar.

Sesler ise oyunun derin bir yarası olmuş. Tamamen ses açlığı çekiyoruz diyebiliriz. Ne kadar Eax desteği olsa da Eax desteğinin güzelleştirdiği müzikler ve efektler yok. Evet müzik diye bir şey yok. En heyecanlı sahnelerde bile müzik arka planda kalıyor ve insanı gerçekten oyundan soğutuyor.

Sadece oynanabilirlik ve akıcı kontroller kurtarıyor demiştik ya… W-s-a-d ile yön mouse ile ağ hedefi oyun için tam bir artı olmuş. Spider-Man’i çok rahat hareket ettirebiliyoruz. Tıklayarak süzülme (swing) olayı da oyuna ayrı bir tat katmış. Ama tabi mouse’u kullanma olayı olduğundan Doc. Ock. üstümüze araba vb.. cisimler atıyor. Bizde ağ topları ile onları vurup kendimizden uzaklaştırıyoruz -uzaklaşan arabalar yere iniyor ve de kimbilir kimin kafasına. En iyisi de örümcek hisleri olmuş. Oyun salonlarındaki oyunlar gibi ZIPLA! diyor 2-3 saniye içinde zıplamaya basmassanız Spidy ölüyor. Ama tabi grafiklerin yetersizliği örümcek hissi aksiyonunu tam olarak yaşatamıyor.

İşte oyun kısaca böyle. Senaryoya hiç girmedim çünkü önüne geleni yen ve devam et üzerine kurulu. Ama alın diye tavsiye etmiyorum. İlk incelememde biraz acımasız davrandım ama, oyun alınacak yani paranıza değecek türden değil. Benim gibi bir Spider-man hayranını bile soğuttu. Herhalde Activision’ın oyunu film ile aynı zamana yetiştirme çabası nedeniyle böyle oldu diyoruz ve oyunu aldıysak üstüne bir bardak soğuk su içiyoruz…