[Resim]
Bu Kasabada İki Kural Vardır; Öl Yada Yaşa…
‘ Burada hiçbir şey beklediğiniz gibi gitmez. Gözlerinizi kapattığınız anda etrafınızı saran o kabus, ilginç rüyalar ve garip şekiller, aklınızın içine yerleşmiş gibidir. Gerçekle rüyayı ayırt edemez olursunuz bir süre sonra. Belki burada bulunmuyorsunuz bile, belki gördüğünüz her şey bir yalandan ibaret. Sanırım cevabı asla bulamayacağım. Buradan çıkıp evime gitmek istiyorum, hasta annemin yanına. Babam ve kardeşim gibi yalnız bırakmayacağım onu. Ama öncelikle neden ortadan kaybolduklarını bulmalıyım. Neden beni bu cehenneme sürüklediklerini… Bu savaşın içinde neden yer aldığımı bilmeliyim. Savaşmak benim için uzak bir eylem değil, ne de olsa bir askerin geçmişi kanla yazılıdır. Yine kan görmek değil beni ürküten. Sadece bazı cevaplar istiyorum ve beklediğim cevapları almadan bu kasabadan çıkasım yok. Aslına bakarsanız, buranın bir kasaba olup olmadığını dahi bilmiyorum. Belki de cehennemin tam ortasındayım. Eskiler haritada böyle bir kasabanın yer aldığını söyler, ama ben buradan bahsedildiğini hiç duymadım.
[Resim]
Nerede olduğumu dahi bilmiyorum. Tek bildiğim şey, girişteki koca tabelada yazan o ilginç isim; Silent Hil… Sanırım buraya sessiz tepe diyorlar. Neden sessiz diye çağırıldığını anlayabiliyorum. Ölüm kadar sessiz ve soğuk bir kasaba burası; insanı sessizliğin ve karanlığın içine sürüklüyor. Buradan çıkış sansım o karanlıkta ilerledikçe azalıyor, biliyorum. Ama en azından ölmeden önce onları bulmalıyım. Neler döndüğünü öğrenmeden ölmeye hiç niyetim yok. Adım Alex Sheppard, bu yazıyı otel odasında bulduğum bir kağıda yazıyorum. Olur da bir gün bu satırları okursanız söyleyebileceğim tek şey, buradan acilen uzaklaşın. Burada hiçbir sorunun cevabı garanti değil, ve bulacağınız tek şey geçmişinizin acı izleri olacaktır. Sirenler çalmaya başladığında arkanıza bile bakmadan koşun. Bu kağıdın üzerindeki kan izleri benim değil. Yaralı değilim, en azından şimdilik. Kimin kanı olduğunu bilmiyorum, açıkçası öğrenmek de istemiyorum. Cevaplanması gereken onca sorunun yanında ufak detaylara takılmıyorum artık… ’’
[Resim]
SİLENT HİLL:
Korku kavramına yeni bir boyut kazandıran efsanevi bir oyundur. Şimdiye dek birçok korku oyunu ile karşılaştık, yüzlerce korku filmi izledik. Ama hiçbiri Silent Hill kadar derinden yaralamayı başaramadı bizi. Silent Hill’in formülündeki bu sır insanı psikolojik olarak etkilemeye çalışmasında gizlidir. Önce insanı içine çeker, sonra rahatsız etmeye başlar, daha sonra etkilerini yavaş yavaş gösterir oyuncu üzerinde. Fakat içine çekildikten sonra o kasabadan kurtuluşunuz yoktur, Silent Hill ilginç bir şekilde sizi kendine bağlar. Korksanız da, çekinseniz de son sinematiği izleyene kadar ekranın karşısından ayrılmak istemezsiniz.
[Resim]

Her Silent Hill oyunu kendine özgü bir deneyim yaşatmayı başarmıştır. Oyunun temelleriyle oynamadan hikaye her seferinde farklı bir bakış açısından kasabamızı ve içinde dönenleri anlatır. Genel olarak bu kasabaya yolu düşen kahramanlarımızın çoğu geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalır. Silent Hill bu bağlamda insanların kendi çelişkileri ile yüzleştiği bir metafor gibidir. Buna rağmen Silent Hill’in ne olduğu konusunda açık bir cevap verilmez oyunlarda. Bir kısım her zaman boş bırakılır ve o boşluk oyuncu tarafından doldurulur. Tüm oyuncular kendine göre yorumlar bu kasabayı, herkes görmek istediği gibi görür. Yeni oyun serinin bakış açısını tekrar değiştirmeye kararlı gözüküyor. Bu sefer daha aksiyon odaklı, daha hareketli bir Silent Hill tecrübesi yaşayacağız.

[Resim]

PS 3 platformunda boy gösterecek olan Silent Hill 5, bizlere aslen bir asker olan Alex Sheppard’ın kaybolan babası ve kardeşi peşinden kasabaya yolunun düşüşünü anlatacak. Kahramanımız asker olduğu için savaşmaktan hiç kaçınmayacak, gerekirse bileğini konuşturarak aradığı cevaplara ulaşmaya çalışacak. Bizler de oyuncular olarak Sheppard’ın kasabadan çıkışına yardımcı olmaya çalışacağız. Mutlu yada hüzünlü olsun, Sheppard şanslı ise o kasabadan çıkabilecek. Belki de hiç çıkamayacak, kim bilir? Oyunu oynayarak biz de sır perdesini aralayacak ve onunla birlikte cevapları keşfedeceğiz.