Turn-Based (sıra tabanlı) RPG serisi Shadow Hearts’ın üçüncü oyunu raflardaki yerini aldı. Serinin bir önceki oyunu Shadow Hearts: Covenant 2004 yıllında piyasaya çıktığında hak ederek büyük sükse yapmış ve yabancı, yerli bir çok oyun dergisi tarafından yılın en iyi RPG oyunu seçilmişti. Durum böyle olunca Shadow Hearts’ın yeni oyunu en çok beklenen RPG’lerden birisi durumundaydı. İki yıllık bir nöbeten sonra nihayet Shadow Hearts From the New World ile randevu zamanımız geldi çatı.

İlk olarak belirtelim; oyunun üreticisi, ilk iki oyunda olduğu gibi, varlığını Shadow Hearts serisine borçlu olan Japon üretici Nautilus. From the New World’de ilk farkedilen bir önceki oyun SH: Covenant ile konu ve senoryo anlamında tüm bağların kopartılmış olması. Eski oyundaki karakterler tamamen terkedilmiş. New World’de bir kazada babasını ve kız kardeşini kaybetmiş, on altı yaşındaki dedektif Johnny’i konrtol ederek kaçak suçluların izini süreceğiz.

Eski oyunların hayranları için hemen belirtelim, Shadow Hearts From the New World seleflerinin oynanış ve tarz olarak tüm tipik özelliklerini taşıyor. Oyun sırasında kullanılan alet, edavatan tutunda, oyunun savaş dinamiğine kadar tüm Shadow Hearts özellikleri küçük değişikliklerle korunmuş. Eski oyunlarda olduğu gibi yine, dükkana girip “Just Us Guys” isimli bisikleti satın alabiliyoruz. Veya oyunu bayan karakteri oyun boyunca yediklerinin kalorisine bağlı olarak şişmanlayabiliyor ve aldığı kilolarla birlikte vücut şekli değişim gösteriyor. Bu arada son oyunun bayan karakteri Shania isimli bir Amerikan yerlisi hanım. Johnny’nin ailesini öldüren esrarengiz ateşin sırını çözmek için, Johnny ile müttefik oluyorlar. Ayrıca Shaniada köyünü imha eden bir cadının peşindedir.

Üretici öyküyü mantık ve eğlencenin ortasına düzgün şekilde yerleştirmeyi başarmış. Oyunumuz 1900’lü yılların Amerikasına benzeyen bir meknada geçiyor, zaten New World ismide burdan gelmekte. Mekana uygun karakterler vs. geliştirmeyi başarmışlar ama yinede New world de karşılaştığımız, oyuna kısa süreliğine giren karakterler hikayenin bütünüyle çok bağlantısız kalıyorlar ve bu oyunun ciddiyetine hasar veriyor. Aslında bu durum pek de önemli değil neticede oyunun yaratığı keyife çok zararı olmuyor ancak RPG oyunlarda senaryo bütünlüğü diğer oyun türlerinden çok daha önemlidir. Bu noktada üçüncü kere Shadow hearts oyununu üreten Nautilus firmasının biraz daha iyi bir iş çıkartmasını beklerdim.


Johnny and Shania
Gelelim oyunun aksiyon kısmına. Şüphesiz Shadow Hearts oyunlarının en güçlü özelliği savaş sistemidir. Sıra tabanlı oyunlarda standart bir döğüş sistemi vardır, iyiler ve kötüler karşılıklı dizilirler ve sırayla birer tane saldırı gerçekleştirirler. Savaşı genelde silahı ve zırh bakımından daha güçlü olan kazanır. From the New World de olayı biraz daha esnek hale getirmişler, oyunda buna Judgment Ring (hüküm halkası) deniyor. Şöyle ki biz saldırı yapmak için bir silah seçtiğimizde ekranda parçalara ayrılmış ve içerisinde kırmızı ibresi olan bir disk ortaya çıkıyor. Bu kırmızı ibre diskin parçaları içerisinde hızla gezerken, biz de doğru zamanı ayarlayarak (X tuşu ile) ibreyi parçalardan birisinin içerisinde durdurmaya çalışıyoruz. Eğer doğru nokta tutturulabilirse saldırı başarılı oluyor, ayrıca bazen disk de strike alanı çıkıyor eğer ibre bu noktaya getirilebillirse çok daha etkili bir vuruş yapılabiliyor. Hiç bunlarla uğraşmadan saldırı diskini otomatiğe geçirmekte mümkün ancak bu hem oyunun orijinal zevkini azaltıyor, hem de otomatik yapılan saldırılar rakibe daha az zarar veriyor. Judgment Ring olayı geleneksel RPGlerden farklı olarak döğüş sahnelerinde oyuncuya daha fazla müdahale şansı veriyor. Ayrıca bu disk sistemi sayesinde yeni bir upgrade alanı açılmış oluyor, burda diskteki strike alanlarını genişletmek veya yeni saldırı parçaları satın almak mümkün.


Oyunun alet, silah ve büyü depolama sistemi küçük değişiklikler dışında aynı kalmış. Değişiklik ise şöyle, artık kontrol etiğimiz karakter üzerinde daha göçlü saldırılar yapmamızı sağlayan enerjilerde taşınabiliyor. Bu enerjiyle kombo ve “double attack” denilen özel saldırı şekileri uygulanabiliyor. From the New World deki önemli ensturmanlardan bir tanesi de serinin eski oyunlarında olduğu gibi elbette ki büyüler. Büyüleri sağlayan gücü oyun sırasında ortalıktan topluyoruz. Bu oyunda stellars diye geçen bir madde, bunlar karşımıza yıldız, yengeç ve tahıl şeklinde çıkıyor. Stellarları kontrolümüzdeki karakterlerin arasında istediğimize kullanabiliyoruz, büyü upgrade olmaya hangi karakterimizin daha çok ihtiyacı varsa stelları ona verebiliyoruz.

Oyunun seslendirmeleri ve müzikleri serinin eski oyunlarında olduğu gibi başarılı. Özellikle baş karakterlerimiz; Johnny Garland ile Shania’in seslendirmeleri son derece başarılı. Ancak seslendirmelerin başarısı oyun içindeki ses efektlerine yansımamış öyleki bazen kulak tırmalayıcı hale geliyor. Müzikler ise gayet tatmin edici kalitede, soundtrack albümü bile alınıp dinlenebilecek güzelikte..

Oyundaki karakterlerin dızaynından bahsedelim. Tüm karakterler canlı ranklerle bezenmiş ve geldikleri ülkelere uygun kılık, kıyafetle giydirmişler ayrıca her karaktere kendi kişiliğini yansıtan bir yüz ifadesi ayarlanmış.

Kapanış:
40 saatlik oyun süresi ile gelen Shadow Hearts, RPG türünü seven oyunculara keyif verecek bir oyun. Oynanış ve tarz olarak serinin eski oyunlarından çok da farklı değil ama küçük olsada oyuna olumlu anlamda katkı sağlayan beli değişiklikler yapılmış. Asıl radikal değişiklik oyunun tüm karakterlierinin ve öyküsünün sıfırdan yeniden hazırlamış olması. Serinin bir önceki oyunu bundan biraz daha iyi bir oyundu ancak From the New World’de şu an için en sağlam RPG oyunlardan bir tanesi durumunda.