Scooby Doo biz büyüklerin küçüklük yıllarında severek izlediği bir köpek. Ekibi ile birlikte gizemli olayları çözmek için başını bin türlü derde sokan bir köpekti. Çizgi film devri yavaş yavaş kapanıyor, artık herşey animasyona kayıyor. Teknoloji ilerledikçe eskilerin beğenilen çizgi kahramanları da 3. boyuta kavuşup beyaz perdeye aktarılıyor. Bunlardan birisi de Scooby tabi.

İlk filmi ile oldukça beğeni toplayan Scooby, 2. filmi ile de sinemalarımıza konuk olmaya hazırlanıyor. Hal böyle olunca filmle hemen hemen aynı anda bir de oyun piyasaya sürüldü. Warner Interactive ve THQ ortak yapımı olan bu oyun biz büyüklere hitap etmiyor. Gerçi ben severek oynadım ama asıl hedef kitle minikler. Öyle ki, oyunun çok şeker bir konusu olmasına rağmen oynanış abartı kolay. Çocuklar için. Her bölüm farklı bir oyun, farklı bir heyecan.

Oyunun konusundan bahsetmek istemiyorum. Heyecanı kaçmasın. Sadece yine yaratıkların peşinden gidecek, işlerin arkasında kimin olduğunu öğrenmeye çalışacağız. Oyunun açılışında, filmin bir fragmanı gösteriliyor. Ardından oyun motoru grafiklerinden yapılmış intro görüntüleri gösteriliyor. Konu ilerledikçe, çeşitli sorunları bizim çözmemiz gerekli. Filmdeki tüm karakterleri seçebiliyoruz ama ilk önce Scooby ile başlıyor oyun. Daha sonra, güzel tasarlanmış ana menüye dönerek karakter değiştirebiliyoruz. Hepsinin altında, oyunun ne kadarını bitirdiğinizi gösteren göstergeler var. Hepsi ile bitirince, size çeşitli süprizler sunuyor oyun.

Oyunda her bölümün farklı heyecanlar olduğundan bahsetmiştim. Mesela ilk bölümde, müzede yolları açmanız gerekli. Tepeden görünümü olan bir bölgede, eşyaları sağa-sola veya yukarı-aşağı oynatarak yol açıyorsunuz. Düz bir yol açıldığında ise, Scooby ilerliyor. Bir başka bölümde ise, yukarıdan düşen insanları içi su dolu küvette toplamaya çalışıyorsunuz. Bir bölümde de, içi boş karakter figürlerinin içlerini dolduruyorsunuz. Bunu çevreye saçılmış şapka, ayakkabı gibi eşyalarla yapıyorsunuz. Bu eşyaların kimin olduğunu bulmanız gerekiyor.

Oyunda bunlara benzer birçok bölüm mevcut. Hepsi de eğlenceli. Oyunda hiç zorlanmıyorsunuz. Filmle aynı konuyu takip ettiği için, oyunu bitirdiğinizde, filmi de izlemiş gibi olacaksınız. Filmi ben izlemedim, konu hakkında detayları bilmiyorum. Ama oyundaki konu fena değildi. Klasik Scooby aksiyonu işte. Bölüm aralarında gösterilen demolar ve video görüntüleri, hem komik hem de eğlenceli. Çocuk oyunu olsa bile, aslında sürükleyici bir konusu olduğunu kabul etmem lazım.

Oyun çeşitli süprizlerle de dolu. Mesela bir sahnede, bir kapıdan girmeniz gerekirken, siz etraftaki gizli noktalara tıklarsanız ve yeterli sayıya ulaşırsanız, çeşitli resimlerle ödüllendiriliyorsunuz. Bu resimler genelde filmden alınma gerçek fotoğraflar veya çizimler oluyor. Ayrıca, bölümleri bitirmedeki başarınıza göre, çeşitli bonuslar kazanıyorsunuz Bölümler, çoğunlukla zaman sınırlamalı oluyor. Bazı labirent bölümlerinde ise, çevrede yarasalar ve hayaletler dolaşabiliyor.

Kontroller çok kolay. Her bölümde mouse kullanıyorsunuz. Eşyaları hareket ettirmek içim mouse ile sürükleyip bırakıyorsunuz. Küvetli bölümde ise, sadece mouse’u sağa sola oynatmak yeterli oluyor. Scooby’yi yönettiğiniz bölümlerde, mouse oku neredeyse, Scooby otomatikman o tarafa gidiyor. Tıklamaya gerek kalmadan. Bazı bölüm başlarında ise, adventure gibi, tıkladığınız yerlere de gidebiliyorlar. Kontroller çok çeşitli. Ama asla zorlanmayacaksınız.

Grafikler öyle süper değil. Grafik konusunda herhangi bir ayar yapma şansınız olmuyor. Karakterler 3 boyutlu, genelde mekanlar 2 boyutlu olarak çizilmişler. Karakterler gerçek hayattaki hallerine benzetilmişler ama çok da süper işler beklemeyin. Mekanlarla karakterler, aralarında çok fazla grafik farkı olduğundan, biraz sırıtıyorlar ama bu pek de rahatsız edici değil. Uzak yerlerde görünen cisimler ise, direk resimden oluştuklarından ve 16bit olduklarından, renk farkları atmosferi bozabiliyor. Bölümlere göre, grafik yapısı da değişiyor. Bazen tamamen 3D mekanlarda dolaşırken, bazen de boyama kitabı gibi basit bir yerde de oynayabiliyorsunuz. Genel anlamda bakarsak, bu tarz bir oyun için, böyle grafikler çok bile. O yüzden, grafikleri başarılı buldum.

Ses efektleri de öyle. Karakterleri gerçek karakterler seslendirmiş. Oldukça da iyi seslendirilmiş. Oyun için özel seslendirmeler yapıldığını sanıyorum. Filmdeki repliklerin kalitesine yakın olduklarından, filmdekilerin kullanılabilmiş olabileceğini da düşünmüştüm. Müzikler de, filmdeki müzikler. Bazen neşeli, bazen korkunç. Ama atmosfere yakışıyor.

Bu kadar basit bir oyundan, mükemmel bir sistem istemesini beklemek hata olur. Bu oyun, çok düşük PC’lerde bile çalışacak şekilde geliştirilmiş. Hedef kitlelerin çocuk olacağını düşündüklerinden olsa gerek, böyle birşey yapmışlar. Oyun kreşlerde, okullarda bile oynatılabilir. Çünkü eğitici bir yanı da var. Mesela, bir bölümde hayaletleri öldürmek için, bir silahla ateş ediyorsunuz. Ama hayaletlerin ölmesi için, çevrelerine bir halka çizmeniz gerekiyor. Oyunda çok sayıda buna benzer eğitici figürler bulunuyor. Hoş birşey.

Scooby Doo 2: Monsters Unleashed, büyükler de dahil olmak üzere, herkesin eğlenerek oynayabileceği bir oyun. Görsel açıdan mükemmel olmayabilir ama yine de çocuklarınıza, kardeşinize alabilirsiniz. Sıfır şiddet içeriyor. Hafif İngilizce bilmek gerektiriyor. O da konuyu anlamak için. Bulmacaların amacını anlamak, 3-4 saniye sürüyor.