Painkiller, Overdose’la devam etmeye çalışıyor.

FPS oyunlarının baş taçlarından biri olan Painkiller serîsi, yıllardır oyun dünyasındaki yerini koruyor. Serînin yeni oyunu çıkacak mı çıkmayacak mı tartışmalarının ardından Mindware firması, yaptığı açıklama ile bu merak ile yanıp tutuşanları rahatlattı, bir süre önce. Oyunun 2007’nin son çeyreğinde çıkacağı haberini alınca biraz üzüldük ama, mecburen de Ekim ayını beklemeye başladık. Yakın zamanda oynamaya başlayabileceğimiz yeni Painkiller’a, çıkmadan evvel kısaca bir göz atmak, sizleri de neyi beklediğimiz konusunda bilgilendirmek istedik.
Şu ana kadar yayımlanan videolara ve resimlere baktığımızda içimiz rahatladı hep. Zîra, oyunun animasyonları ve grafikleri için gerçekten çalışılmış, ilk bakışta göze çarpan ilk oldu bu. Firma ile yapılan röpotajlara baktığımızda da, yapımcıların, grafiksel açıdan üzerinde en çok çalıştıkları olgu olarak yaratık modellemeleri belirtiliyor zaten. Oyunumuzda 40 adet yeni yaratık türü var bunların hepsinin özenle yapıldığına emin olabilirsiniz. Yaratıklar nereden geldi derseniz… size içtenlikle “Cehennem!” cevabını verebilirim. Cehennem’den kaçan bu yaratıklarla başka bir karakter kılığında savaşacağız. Yani artık kahramanımız Daniel yok. Yapımcının açıklamasına göre yeni karakterimiz Belial ile bu Cehennem’den gelen yaratıkları yuvalarına sokmaya çalışacağız. Ama şunu belirtmek isterim ki, serînin diğer oyunlarını oynamayanlar için bu oyunda biraz zorlanacak, ve hatta tâbiri câiz ise “kasacak” gibi gözüküyor. Ayrıca ben de size serînin önceki oyunlarını oynamanızı tavsiye ediyorum; çünkü senaryoyu anlamak için tüm konuyu bilmeniz gerek…
Sevgili Belial ile oynarken bize yardım edecek olan birbirinden güzel, yeni tam 6 adet silahımız oyunda hazır bekliyor olacak. Tüm yabancı forumlarda tartışılan en önemli silah ise tabi ki EGG BOMB. Bu silah kullanabileceklerimizin en güçlüsü. Alev topu fırlatan silahın, özel de bir şekli var.
Oyunun en önemli özelliklerinden biri ise stratejisi. Oyundaki Boss’ların birbirinden önemli güçleri var ve bu güçlerle baş etmek o kadar kolay değil. Güçlerin içinden seçilebilecek en önemlisi, ölen yaratıkların yeniden canlanabilmesi. Bu kulağa gerçekten korkunç geliyor; hele ki bunların cehennemden kaçtığını bile bile… Bu arada, oyunda öyle dümdüz de ilerleyemiyoruz. İlerlememekte bir zorunluluk yok ama ilk fırsatta kafanızın bir yaratığın ağzında olması söz konusu olabilir! Yani oyunu oynarken kafanızda ne yapacağınızı planlamanız gerek. Malkoçoğlu gibi giderseniz hiçbir şey yapamazsınız; çünkü, artık bu iş bir stratejik savaş.
Yapımcıların, oyunda Multiplayer özelliğinin olduğunu açıklaması oyun severleri gerçekten çok heveslendirdi. Çünkü oyunda üst düzey bir strateji ile ilerliyoruz, bir de karşımızdaki yaratıkların arkadaşımız olması çok çılgınca…
Oyunun sistem gereksinimleri ise her normal bir bilgisayarın kaldırabileceği cinsten olacak. Yani bu oyunu oynamanız için öyle üst düzey bir bilgisayara gerek yok. Ama tadını en üst düzeylere de almak istiyorsanız Core 2 Duo’nun altında tercih etmeyin.

Sistem Gereksinimleri:

  • 1.5 Ghz işlemci
  • 512MB RAM
  • 2,5 GB HDD alanı
  • 128 MB ekran kartı

Çıkış Tarihi: 15.10.2007
Üretici Firma: Mindware Studios
Dağıtıcı Firma: DreamCatcher
Platform: PC
Oyun Türü: Aksiyon
Çoklu Oyuncu Desteği: Var

Artılar: Düşük sistem ihtiyacı, fantastik bölüm tasarımları, diğer oyunlara gerek kalmadan tek başına oynanıyor.

Eksiler: Eskiyen grafikler, seriye köklü bir değişiklik katmıyor, her zamanki çizgisellik, gerekli olmayan bir ek paket, ani bir kararla moddan oyuna çevrilme.

Trafik kazası geçirmiş ve ölmüş bir adam. Ancak ölümde rahat değil. Bir görevi vardı. Şeytanın ordularını dize getirip işgali engellemek. İlk Painkiller böylesi bir konuyla geliyordu. Daniel Garner olarak iblisleri ortadan kaldırmıştık. Ancak macera bitmemiş ve Battle out of Hell’de devam etmiştik. 2004 senesi için etkileyici grafikleri, ses efektleri, fizik unsuru ve basit oynanışıyla Painkiller güzel bir yapım olarak akıllarda kaldı. Fakat DreamCatcher, Painkiller sevdasından vazgeçmemiş olacak ki, Painkiller: Overdose’la seriyi yeniden hatırlatmaya çalışmış. Hafızalarda güzel hatıralarla duran Painkiller, son versiyonuyla neler yapabilmiş?

Büyük aşklar kavgayla başlar
Bu sefer Daniel Garner’ı kontrol etmiyoruz. Onun yerine bir şeytanla meleğin çocuğu olan farklı bir karakteri kontrol ediyoruz. Güya karakterimiz şeytan tarafından hapsediliyor. Ancak ilk Painkiller’daki Daniel Garner’ın şeytanı öldürmesiyle beraber, Overdose’taki karakterimiz serbest kalıyor. Böylece oyun başlıyor.
Painkiller: Overdose, ilk oyunu ve ek görev paketini oynayanlara hiç yabancı gelmeyecektir. Oynanış yine aynı fakat değişenler ana karakter, farklı bölümler ve görüntüsü değişen silahlar olmuş. Yapmamız gereken her zamanki gibi önümüze çıkan iblisleri öldürmekten ibaret. Bir bölüme geldiğimizde klasik Painkiller oynanışı olan, bölümde çıkış noktaları kapanıyor ve üstümüze gelen rakipleri bir bir öldürüyoruz. Ölenlerin ruhlarını yine topluyoruz ve cephanemizi çevreden bulabiliyoruz. Tarot kartı özelliği kendini korumuş. Oyun içinde orada burada bulduğumuz altınlarla yeni kartlar alıp bunları düşmanlar üstünde kullanabiliriz.
Yapımda yeni silah olarak bir tane bıçak ve öldürdüğümüz şeytanın kafası bulunuyor. Bunların kullanılması, oyuna ismini veren Painkiller silahıyla aynı. Ancak arada bir fark var. Cephaneye ihtiyaç duyuyorlar. Ana silah Painkiller ve diğerlerinin de tipi değişmiş. Painkiller bir tane küp şeklini almış, ama gene sonsuz kullanıma ve aynı işleve sahip. Diğer silahlarında kullanımı aynı.

Multiplayer ve eskiyen görsellik
Overdose fazla yenilik içermeyen bir oyun. Bundan 3 sene önce görsel olarak iyi olan Painkiller artık eskisi gibi etkileyici değil. Grafik motoru aynen kullanılmış. Modellemelerin ve kaplamaların yaşlılığı, yetersizliği kendini belli ediyor. Sadece eklenen yeni birkaç efekt var, ama onlarda pasif kalmış. Sesler zira yine aynı, müzikler de yine rock ağırlıklı olarak yerini koruyor. Bölüm tasarımları yine uçuk ve fantastik yapılmış. Ama dar haritalar eksikliği gene göze çarpıyor.
Oyunda Multiplayer’da eksik değil. Çoklu oyuncu bakımından da değişen bir şey yok. Sadece yeni haritalarda oynamak ve etrafta koşturmak zevkli. Önceki Painkiller’da Multiplayer oynayanlar çok rahat Overdose’un da Multiplayer’nı oynayacaktır. Painkiller Overdose’un daha önceden bir mod olarak tasarlandığı, ama sonradan tek başına bir oyuna çevrildiğini de belirteyim. Sonuç olarak ilk Grafikler eski bu yüzden sistem ihtiyacı da uçuk değil. Normal Painkiller’ı oynatan bir makine Overdose’u çalıştırır. Painkiller’ı ve ek paketini sevenler için güzel bir oyun. Basit oynanışıyla her zamanki gibi kafa yormuyor.