[Resim]

Dışardan bakıldığı zaman Nascar gibi spor yarışları bazı insanları hiç kendine çekmez. Ama bence 43 arabanın en iyi pozisyon için adeta savaş verdiği ve ince taktiklerin yarışlar kazandırdığı bu yarış pek çoğunu kendine çekecektir.

Yıllardır EA Sports Nascar’ın hem kalabalığını hem de o muhteşem aksiyon dolu sürüş deneyim dengesini yakalamak için çalışıyorlardı mesela Dale Jr. İle Jeff Gordon’un teker tekere giderken aynı zamanda etraftaki kalabalığında üstesinden gelmeleri gibi ve başardılar. Karşınızda Nascar 09.

Nascar 09 serinin önceki oyunlarına kıyasla elimizdeki kısıtlı bilgiye de dayanarak bu heyecan ve keyif dengesini tutturmuş gibi görünüyor. Genel denge sistemiyle ilgili oyunda Normal ve Pro seçenekleri bulunuyor. Normal seçeneği oyun içinde başka bir arabayla temas olduğunda daha sert ve zor hareket ederlik sağlıyor ve virajlarda daha iyi yol tutuyor. Ne yazık ki rakibinizi duvara yapıştıramıyorsunuz yani direk olarak gönderemiyorsunuz ama eskiye göre eskime kırılma ve dökülme görüntüleri çok daha iyi. Pro seçeneğinde ise virajlarda ve diğer araçlarla olan temaslarda aracınız daha gerçekçi şekilde hareket edecektir.

[Resim]
Oynadığımız süre içinde iki ayrı pistte yarıştık bunlardan biri Atlanta Motor Speedway bir diğeri de Infineon Raceway. Her birinin kendine has özellikleri var mesela Atlanta’da kendinizi temsil modunda hissedebiliyorsunuz. Ayrıca oyunun yapımcıları araçlarında eskisinden çok daha başarılı ve daha gerçekçi refleksler verdiğini söylüyor

Bir yarışçı olarak şöhretini yükseltmek yarış boyunca diğerleriyle olan savaşma gücüne bakıyor. Eğer şöhretinizi yükseltebilirseniz yarış esnasından sizden daha düşük şöhrete sahip olanlar sana yol verecekler. Şöhretinizi sahip olduğunuz toplam puana göre değişiklik gösteriyor bu da kariyer ve özel yarışlarda elde ettiğiniz puanlarla belirleniyor. Eğer yarışlarda kötü bir performans sergilersen bu kariyer oldukça hızlı bir şekilde düşer ve bunu ancak sıkı bir çalışma ve yarışlarda bu çalışmayı sergilemekle mümkün. Yarış kazanarak kariyer puanınızı yükselttikçe ek olarak modifiye tamamlama puanı da kazanırsınız.

Oval pist yarışında yapay zekânın geliştirmelerini çok fark edemesek de Infineon pistindeki yarışta oldukça dikkate değer şeyler vardı. 19’uncu turu tamamlarken kendimizi adeta kendine bağlayan bir yarışın içinde bulduk. Yarış sırasında Yazapy zekânın kontrol ettiği araçlara çarpmaya çalıştık ve bazı zekice hareketle bunun mümkün olabildiğini gördük. Eski oyunda arkadan çarpmak ortak bir özellik değildi ancak yeni oyunda serbest ve bu da bizim için büyük bir mutluluk sebebi.

[Resim]
Online yarış imkânı Nascar 09 oyuncuları tarafından daha çok tercih edilecek diye düşünüyorum.14 çevrimiçi yarışçı olabilecek ve bir lider tahtasında bunları görmek mümkün olacak. Ve bu tabloda yarış takvimindeki tüm pistleri görülebilecek ve aynı zamanda hangi yarışı kim kazanmış bunu da görmek mümkün. Bu sistemin amacı her yarışçının kaç mil yaptığını, en iyi tur zamanını veya en hızlı bitiş zamanlarını görmesini sağlamak. Eğer bir yarışı kazanırsanız bu yeterli olmaz bunu kaybeden arkadaşınızın suratına vurmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca sahip olduğunuz kariyer puanları online yarışlara katılırken de oldukça büyük önem taşıyor.

Geçen yılların sonucu olarak da Nascar 09 bazı özel geliştirmelerle karşımızda olacak bunların en basit örneği kazalardan sonraki sarı bayrak sırasında bunu atlatabilmek. Araç modifiye çılgınları kadar bizde bu konuda ne gibi özellikler olduğunu merak ediyoruz ama şu anda ancak bu kadar bilgiye sahibiz en kısa zamanda tekrar yeni bilgilerle karşınızda olacağız.