Hemen hemen hepimizin mazisinde Legolar ile oynamışlık vardır. Köşeli geçme küpler zekâyı ve beceriyi geliştirmenin temel oyuncaklarından sayılırlar. Özelliklede bizim çocukluk dönemimizde teknolojik oyuncakların olmaması nedeni ile hayal dünyalarının, oyunların temel taşlarıdırlar. Anlaşılan o ki hangi yüzyılda olursak olalım, Legolar hem gerçek dünyanın köşeli varlıkları, hem de teknoloji dünyasının sanal varlıkları olarak yaşamlarını sürdürecekler. Yalnız bizim Dünyamızda mı? Lego Star Warsta olduğu gibi belki de başka dünyalarda da

Lego Indiana Jonesu bu defa PC platformunda masaya yatırıyoruz. Kısa bir süre önce de yapımın PSP platformundaki performansını incelemiştik. Aslına bakarsanız önce PC, ardından PSP sürümlerini incelemek daha doğru olacaktı. Ancak tabii ki bunu PC sürümünü oynadıktan sonra söyleyebiliyorum. Zira PSP versiyonunun PC versiyonu ile bire bir aynı olduğu, hatta neredeyse PCden alınıp PSPye cuk oturtulduğu söylenebilir. Bu bakımdan bu yazıda yeniden oyunu anlatmaktansa farklara değinmek yerinde olacaktır. Aslına bakarsak, Lego Indiana Jonesun PC sürümünün oldukça iyi bir yapım olduğu söylenebilir. Ancak es kaza oyunu PSPde bir arkadaşınızda görmüş ya da bizzat oynadıysanız, o kadar da hoşunuza gitmeyebilir. Zira taşınabilir platformdaki Indiana Jonesun, oynanabilirlik ve görsel olarak daha iyi olduğu fark ediliyor. Bu demek değil ki PC versiyonu kötü. Belirttiğim gibi PCde alacağınız zevk, daha çok taşınabilir platformun beklentilerinizi biraz daha yukarıda tutmasından kaynaklanabilecektir. Eğer portatif Jonesu oynamadıysanız, zaten böyle bir probleminiz olmayacaktır.

Parçalanan Jones
Yapım, orijinal Indiana Jones üçlemesi ile aynı hikaye doğrultusunda gelişiyor ve bazı sahnelerin eklendiği ya da ortama uygun hale getirildiği görülüyor. PSP ile aynı açılış videosunu izledikten sonra ise tıpkı konsoldaki gibi direkt maceranın ortasında buluyoruz kendimizi. Başkarakterimiz Indiana Jones ve filmdeki diğer kahramanların da kontrol edilebildiği yapımda, bölümler boyunca iki karakteri dönüşümlü kullanarak bulmacaları çözmeye çalışıyoruz. Bir karakteri biz kontrol ederken, diğeri bilgisayarımız kontrolünde ilerliyor. Karakter kontrolleri arasında dilediğimiz gibi geçiş yapabilmekteyiz. Keza her karakterin farklı kabiliyetleri bulunmakta ve bölümler ancak her karakterin yeteneklerini kullanmak sureti ile tamamlanabiliyorlar.

Etrafta bulunan hemen her şey plastik bir yapıda ve vurduğunuz zaman Lego parçalarına bölünmekteler. Bizlerde etrafa dağılan parçaları toplamakla yükümlüyüz. Bu parçalar bir nevi paraya karşılık gelmekte ve toplananlar ile karakter ya da yeni yetenek gibi özellikler almamızı sağlıyor. Bulmacalar etraftaki parçaların toplanması ya da dağıtılıp yeniden şekle sokulması ile çözülüyor. Genellikle parçalar halinde olan totem ve benzeri nesneler, toplandıktan sonra bölüm içinde yerlerine yerleştirilerek, karşımıza çıkan engelleri aşmamızı sağlıyor. Başkarakter Indy daha çok işin güç ve cesaret gerektiren, kırbacı ile etraftaki nesneleri parçalamak ve düşmanları öldürmekle yükümlüyken, küreği olan karakterler gömülü hazineleri çıkartıyor, mühendisler bozuk mekanizmaları tamir ediyor.

Egzotik mekanlarda geçen bölümler oldukça güzel ve bulmacalar gayet iyi tasarlanmışlar. Bulmacalar yalnız çocuklar için değil, tüm yaş gurubuna hitap edecek şekilde geliştirilmişler. Hatta bazı bölümlerde bulmacaların açıkça çocukları aştığı rahatça söylenebilir. Yapay zeka açısından çok zeki olamayan yapım, özellikle bölüm içindeki sizin kontrol etmediğiniz karakter açısından sıkıntı yaşatabilmekte. Böyle durumlarda başı sıkışan karakterin imdadına siz yetişiyor ve kontrolünü CPUdan devralıp durumu düzeltiyorsunuz. Çok kötü olmasa da can sıkabilen bir durum oluşturabiliyor. PC sürümünde görülen bir diğer fark ise kontrollerde ortaya çıkıyor. Eğer oyunu Gamepadle oynuyorsanız sorun yok. Ancak klavye kontrollerinin, oldukça ilginç tuşlara ilginç aksiyonlar eklenmesi nedeni ile tuhaf bir yapı kazanmış.

Görsel olarak iyi sayılabilecek olan oyun, PSP ile karşılaştırıldığında biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Lego Indiana Jones, genel olarak PC platformunda oldukça eğlenceli ve başarılı bir yapım. Yazı genelinde hakim olan sanki PC versiyonunun o kadar da iyi olmadığı izlenimi ise yapımın taşınabilir platformda çok daha eğlenceli ve kaliteli olmasından kaynaklanıyor. Bu durum sizi yanıltmasın, zira PCde de oyundan oldukça keyif almanız mümkün. PSP sadece kendine has avantajlarla öne çıkıyor.