GTA IV olarak etiketli yazılar

GTA IV: Lost & Damned

Efsane daha da büyüyor!

GTA hakkında fazla söz söylemeye ne hacet… Birçok otorite tarafından dünyanın en iyi oyunu; dünyanın en çok satan oyunu, onlarca ödül… X360 çatısı altında biraz daha faklı bir GTA tecrübesi yaşamaya hazırlanın. Lost and Damned isimli oyun uzun süredir gizemini koruyor ve hakkında bin çeşit spekülasyon dönüyordu. Şimdiyse sır perdesi kalktı. Pandora’nın Kutusu içinden mükemmeliyetlik çıktı.

Yepyeni bir karakterimiz de var. Bu kişi asi motosiklet kullanıcısı Johnny Klebbitz. Oyunun her aşamasında yeteneklerini sergiliyor. Elbette böyle bir efsanevi oyunun sadece yeni bir motosiklet kullanıcısı sunacak hali yok: Onlarca yeni silah, muhteşem müzikler, yepyeni araçlar, envai çeşit karakterler ve şahsına münhasır düşmanlar… Hayal gücünüz doğrultusunda Libert City’de düzinelerce iş çevirecek, motosikletinizle akrobatik hareketler yapacak ve GTA’nın en çok bilinen kirli işlerine karışacaksınız.

Harley Davidson ve Johnny Klebbitz

Lost and Damned bir genişleme paketi, ama büyük bir genişleme paketi. Birkaç ek görevden çok çok daha fazlasını içeriyor. Rockstar’ın iddiasına göre efsanevi GTA’nın değişilmez özellikleri paket içerisinde aynen korunmuş. Oynanış süresinin onlarca saat olmasını saymıyorum. Elbette bu süreyi artırmak da sizin elinizde.

“Lost and Damned içinde Johnny Klebbitz’i yönetiyoruz, ancak GTA 4’ten tanıdık yüz Niko Bellic ile de karşılaşıyoruz.”

Yeni öykü, tanıdık mekanlarda geçiyor. Johnny isimli baş karakter sizin de fark edebileceğiniz gibi tam bir sosyopat. Eh bu oyundaki karakterin de Bill Cosby olması beklenemezdi tabi. Bazı sorunlarımız da olacak. Zorluk seviyesi uzman oyuncuların ağız tatlarına uygun.

GTA 4’teki münzevi, sudan çıkmış balık Niko Bellic’in öyküsünün aksine, Lost and Damned bir suç kardeşliğinin etrafında dönüyor. Johnny kardeşliğe ilk adım attığında kendisini kanlı bir kaosun içinde buluyor. Çete savaşları şehri kana bulamakla kalmamış; artık hiçbir yer güvenli değil.

“Çeteler arasındaki savaş yüzüne Liberty City’de büyük çatışmalar yaşanıyor ve ortalık karışıyor.”

Johnny’nin güvenli bir eve, bolca silaha, arkasını kollayacak kişilere ihtiyacı var. Hikayenin başından sonuna kadar yanınızda birçok psikopat var. Lost adı verilen suç kardeşliğindeki tüm üyelerle iletişime girebilirsiniz. Hatta bu evlerde bilek güreşleri yapabilir veya kumar oynayabilirsiniz. Savaşlara tek başınıza; girmek zorunda değilsiniz. Kardeşlik üyeleri size daima yardım edecek. Ne kadar çok kardeşlik üyesi sağ salim kalırsa, çetenizin gücü o kadar yükselecek. Eğer bir üye ölürse onun yerine tecrübesiz bir üye gelecek. Bu üye beklenildiği üzere pek de yetenekli olmayacak. Size tavsiyem, tecrübeli takım arkadaşlarınızı sağ salim tutmanız.

Çete savaşları ve hikayede dönen dolaplar

Motosikletinizle yolculuk ederken, Lost logosu gitmeniz gereken yerlerde yanıp sönecek. Bu görevleri bitirdiğinizde imajınız da artacak ve daha korkulan biri haline geleceksiniz. Logoların göründüğü yerlerdeki işlerinizi bitirdiğinizde yeni diyalog pencereleri açılacak. Bu diyaloglarla çevrenizi genişleyecek ve ününüze ün katacaksınız.

Ciddi psikolojik sorunları olan kahramanız Johnny, Lost çetesinin ikinci adamı. Birinci adam ise anlaşılan kırmızı ışıkta karşıya geçmiş ve hastanede tedavi görüyor. Billy’nin size verdiği ilk görev Angel Of Death çetesinin (Hemen merkezimizin yakınında bulunuyor) önemli üyelerinden birini öldürmeniz. Böylece yeni bir çete savaşının temelleri de atılmış oluyor. Johnny, aracına atlayıp Angel Of Death çetesi üyeleri ile köşe kapmaca oynamaya başlıyor. Bu yolda pompalı tüfek gibi çok kullanışlı silahlar bulduğumuz gibi “Hexen” isminde eşsiz bir araca da kavuşuyoruz. En güzeli de Hexen’i yok etmek mümkün değil.

Sona yaklaşım

<!– /* Font Definitions */ @font-face {font-family:”Trebuchet MS”; panose-1:2 11 6 3 2 2 2 2 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:647 0 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:””; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} –>

Grafiklerde, müziklerde, demolarda bir eksik bulmak zaten mümkün değil. Hikaye ise her zaman dinamik ve sürprizlerle dolu. Bu yüzden eksiklikleri pek irdelemeyelim. Neden derseniz, eksiklik bulmak benim için çok zor olabilir. İlla bir şeyden bahsedeceksek, söylenebilecek tek şey zorluk seviyesinin yüksekliği.

Lost and Damned’ı elde etmeniz için beklemenize gerek yok. Liberty City’nin farklı yönlerini ve çete entrikalarını çözmek için acele edin. Asla pişman olmayacağınıza garanti veririm. Oyun yalnızca bir eklenti değil, GTA 4’ü daha da geliştiren yepyeni bir dünya. GTA sevenlerin kaçırmaması gereken, oldukça eğlenceli, televizyon karşısında oynadığımızda zevki on kat artan bu paketi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.

GTA IV

Grand Theft Auto serisi şüphesiz oyun dünyasının en önemli serilerinden birisidir. Rockstar, GTA serisinin her yeni versiyonu ile oyuncuları kendine aşık etmeyi bilir ve oyun dünyasını sarsar. Yeni nesil oyunlar piyasayı kasıp kavururken Rockstar takımı hala stüdyoya kapanmış, Grand Theft Auto serisinin dördüncü bölümüne çalışıyorlardı. Yapım aşamasının çok uzun sürmesi Rockstar’ın çok güzel ve eksiksiz bir oyun çıkarmak istemesiydi. Sonunda bekleme bitti ve GTA IV evlerimize konuk oldu. Zaten bir çoğunuz oyun hakkında az çok bilgi edinmişsinizdir ve ne kadar başarılı bir yapım olduğunu duymuşsunuzdur. Oyun hem teknik açıdan hem senaryo açısından çok zengin bir oyun. Gelin hep beraber GTA IV’ün inanılmaz dünyasına adım atalım.

Grand Theft Auto serisinin önceki oyunlarında olduğu gibi GTA IV’de de büyük bir özgürlüğe sahibiz. Oyunda senaryoyu takip etmek dışında yapılabilecek binlerce şey bulabilirsiniz. Ne kadar özgür olduğumuzu ve yapabileceğimiz şeyleri bu yazıda uzun uzun inceleyeceğiz. Fakat ilk olarak oyunun asıl kahramanından ve senaryodan bahsedelim. Çünkü GTA IV uzun zamandır piyasaya çıkmış en güzel hikaye ve karakterlere sahip bir oyun.

Niko Bellic ve Liberty City

Niko Bellic, son derece kötü deneyimler yaşamış, hayatında bir çok suç işlemiş, adam öldürmüş, kendisinin ruhsuz birisi olduğuna inanacak derecede kana bulanmış bir geçmişe sahip bir adam. Geçmişle olan kavgası onu ülkesinden alıp Amerika’ya Liberty City’e taşıyor. Liberty City (Gerçek hayattaki New York City ile büyük benzerlikler taşıyan GTA şehri) özgürlükler ve imkanlar diyarı olarak biliniyor. Yeni bir hayata başlamak isteyen insanların şehri Liberty City. Niko Bellic’in kuzeni Roman Bellic de bu şehirde yaşıyor. Roman’ın attığı mektuplarda övüp övüp durduğu bu harikalar diyarı belki yeni bir başlangıç olacak. Fakat Niko, Liberty City’ye sadece yeni bir başlangıç için gelmiyor. Bazı planları var. Görülecek bazı hesapları var. Niko Bellic gemiye atlıyor ve soluğu Liberty City’de alıyor.

Fakat Liberty City ne bir cennet ne de Roman’ın anlattığı gibi bir hayal dünyası. Dünyanın her yerinde olduğu gibi burada da ölüm her köşe başında insanın karşısına çıkabiliyor. (Gerçek hayatta New York’daki suç oranı tabii ki bu kadar yüksek değil. Fakat oyunu bir film havasında yaşamamız ve daha heyecanlı olması adına olaylar abartılmış. Zaten aksi halde ortaya bu kadar zevkli bir oyun çıkmazdı.) Bu kozmopolitik şehiri, uyuşturucu satıcıları, katiller ve mafya günlük yaşamın içerisinde bir örümcek ağı gibi sarmışlar. Roman da aslında mektuplarında anlattığı gibi saraylık bir yaşam sürmüyor. Niko daha ilk günden aslında hiç bir şeyin güllük gülistanlık olmadığını anlıyor. Taksi servisi yapan ve küçük bir stüdyoda yaşayan Roman ile birlikte Liberty City macerasına adım atıyor.

Oyun, Niko’nun Roman’la birlikte çevre edinmeye başlaması ve para için yasa dışı işlere girmesi ile başlıyor. Oyun boyunca bir çok değişik karakterle karşılaşıyoruz. Bu karakterlerin rolleri küçük veya senaryoyu değiştirecek kadar büyük olabiliyor. Karşılaştığımız karakterlerin çoğu ile samimiyet seviyemizi kendimiz ayarlıyoruz. Davranışlarımız diğer karakterlerin tavırlarını etkiliyor. Oyunun bu sosyal kısmı çok güzel yapılmış ve oyuncuya büyük bir özgürlük hissi verecek şekilde hazırlanmış. Sosyal yaşam hakkında daha sonra uzun uzun konuşacağız.

Senaryo görevler şeklinde oluşuyor. Bir görevi bitirdiğinizde başka görev açılıyor. Bazı görevler bir kaç görevin bitmesinden sonra açılıyor. Oyunda 4 tip görev alabiliyorsunuz diyebiliriz. Birincil görevler direk oyunun öyküsünü oluşturan görevler. Bunları haritada ikon olarak görebiliyoruz. İkincil görevler oyunda tanıştığınız karakterlerin vereceği görevler serisi. İkincil görevleri de haritada ikon olarak görüyoruz.

Ekstra olarak alabileceğiniz random görevler ise haritada gözükmüyorlar. Bazen bir görevden sonra konuyla alakalı bir kişi oyuna dahil oluyor. Bu kişiler sadece yakınlarından geçtiğiniz zaman mavi adam ikonu olarak haritada gözüküyorlar. Aksi halde bu görevleri göremiyorsunuz. Yani random görevler için bu kişilerin Liberity City’de bulundukları bölgerleri -biraz da şans ile- bulmanız gerekiyor.

Son olarak da arkadaşlarınızdan alabileceğiniz, para kazanma görevleri var. Her karakter size para karşılığında bazı işler yaptırmak istiyor. Random ve arkadaş görevleri hikayayi direk etkilemiyorlar. Eğer oyunu % 100 bitirmek istiyorsanız bu görevler için de uğraşabilirsiniz.

Liberty City daha önce bahsettiğim gibi New York City ile büyük benzerlikler taşıyan bir şehir. Oyunda 4 büyük ve bir kaçak küçük ada var. Büyük adalar köprülerle birbirlerine bağlılar. Küçük adalara ise teknelerle ulaşmak mümkün. Liberty City’de yaşayan insanların etnik kökenleri bile New York City ile benzerlik gösteriyor. Ruslar, Broker (Brooklyn) ve Dukes’de (Queens) daha çok karşımıza çıkarken, siyah ve Latin Amerikalılar kuzey Algonquin (Manhattan) ve Bohan’da (Bronx) daha çok karşımıza çıkıyor. Oyundaki karakterler gerçekten şehrin kültür yelpazesini gözler önüne seriyor. Değişik din ve ırklardan insanlar oyunda kendilerine has aksanları ve yaşam tarzlarıyla rol alıyorlar.

Liberty City’nin suç oranı ile doğru orantılı büyüklükte bir polis departmanı var. LCPD (Liberty City Police Department) şehrin her yerinde görev yapıyor ve olaylara anında müdahele ediyor. Polisler kendi aralarında telsizlerle kominikasyon sağlayıp olayın büyüklüğüne göre yardım istiyorlar. Ayrıca suçun büyüklüğüne göre tavırları da dikkat çekici. Bir polisin yakınında bir araba kazası yapsanız belki başınız belaya girmiyor ama elinizde beyzbol sopasıyla birisine saldırsanız hemen olaya müdehale ediyor. Eğer silah çıkarırsanız hemen yardım çağırıyor ve sonra silahınızı bırakmanız için size uyarıda bulunuyor. Ayrıca güvenlik güçleri ciddi durumlarda helikopterlerle havadan veya botlarla denizden yardım da yapabiliyor.

Liberty City gerçekten yaşayan bir şehir. Sokaklarda yürüyen insanlar değişik davranışlara sahipler ve olaylara tepki veriyorlar. Bir silah sesi ile insanlar kaçıyor, cep telefonlarından polis arıyorlar. Birisi yaralandığında yardım edenler, ambulans çağıranlar, ilgilenmeyip olay yerinden uzaklaşanlar var. Bir trafik kazası yaptığınızda diğer araçtaki şöför belaya bulaşmamak için uzaklaşabilir de arabasından inip size bağırabilir de. Oyunda bazen öyle şeyler oluyor ki, şaşırmamak elde değil. Hatta bir keresinde bir arabanın sürücüsünü indirip arabasını çalıyordum ve adam sivil polis çıktı hemen silahına sarılıp bana ateş etmeye başladı.

Liberty City – Mekanlar

Şehirde sıklıkla ziyaret edebileceğimiz önemli noktaları inceleyelim. Bu mekanlara istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Zaten bir kısmına senaryo ve görevler doğrultusunda ister istemez gideceksiniz.

Restaurant ve Fast Food’lar

Nikonun enerjisini arttırmak için yemek yiyebileceğiniz gibi, arkadaşlarınızı ya da sevgilinizi restorantlara davet edebilirsiniz. Değişik restorantlar değişik yemekler veriyor. (Evet oyunda sevgiliniz olabiliyor, hatta isterseniz birden fazla bile olabilir ve çapkınlık yapabilirsiniz. Fakat gelin bu konuya sonra dönelim.)

Barlar

Yine hem arkadaşlarınızla hem yalnız gidip içebileceğiniz mekanlar. Bir bardan çıktığınızda sarhoş oluyorsunuz. Sarhoş olmak Niko’nun dengesiz bir şekilde yürümesine sebep oluyor. Eğer araba ile bara gittiyseniz taksi çağırıp eve gitmenizi tavsiye ederim. Yok eğer sarhoş sarhoş araba kullanmak istiyorsanız bu da mümkün. Sarhoş araç kullanımında ekran sallanıyor ve aracı kontrol etmek çok zor oluyor. (Fakat Niko’yu sarhoş görmek komik, en azından bir deneyin derim. Hatta bir kızı bara götürdüğünüzde bardan çıkışta Niko’nun kızla saçma sapan konuşmasını dinlemek gerçekten komik.)

Bowling Salonları

Bowling oyunu hiç de zor değil ve çok zevkli. Tavsiye ederim. (Arkadaşlarınız veya sevgilinizi götürebilirsiniz)

Dart Salonları

Dart oyunu da eğlenceli ve vakit geçirmek için bire bir. (Arkadaşlarınız veya sevgilinizi götürebilirsiniz)

Bilardo Salonları

Bilardo Solununda klasik Amerikan bilardo oynayabiliyorsunuz. (Arkadaşlarınız veya sevgilinizi götürebilirsiniz)

Tiyatrolar

Tiyatro dedim ama aslında gösteri demeliyiz. Çünkü bir kaç ilginç performans izleyebiliyorsunuz. Rockstar ekibi bunlar için bile büyük bir emek harcamış. Gittiğiniz şovlarda komedyenlerden büyücülere kadar değişik performansları izleyebiliyorsunuz. Hatta bazı mekanlar sadece komedi klüb olarak açıklar. Mutlaka bu şovlara gidin bazı espriler gerçekten çok komik.

Giyim Mağazaları

Mağazalarda Niko için giysi alabiliyoruz. Üst, alt, ayakkabı, şapka ve gözlük çeşitleri mevcut. Şehirin değişik yerlerindeki değişik mağazalar, değişik ürünler satıyor. Bazı mağazalardan sadece spor giyimlere ulaşabilirken, bazı mağazalardan takım elbise alabiliyoruz. Ayrıca giydiğimiz giysiler çıktığımız kızların zevkine uygun olursa ilişkimizde artı puan alıyoruz. Bu konuya aşk başlığında değineceğim.

Silah Satıcıları

Bu dükkanlardan istediğiniz silahı veya ekstra koruma için çelik yelek alabiliyorsunuz. Fakat değişik mağazalarda değişik silahlar olabileceği gibi bazı silahlar yakında gelecek etiketiyle gösterimde olabiliyor. Oyunda ilerledikçe bu silahlara ulaşabiliyoruz. Fakat oyunda karşımıza çıkacak karakterlerden birisi (Little Jacob) eğer aranız iyi olursa size bu silahları çok daha ucuza satabiliyor. Little Jacob ile tanıştıktan sonra mümkün olduğunca onun işlerini görün, yemeğe veya oyun oynamaya götürün.

Hastane, İtfaiye ve Polis Binaları

Bu binaların yakınında birimle ilgili araçları bulabiliyorsunuz. Eğer bir polis arabası çalmak isterseniz (ki oyunda bu konu ile ilgili özel görevler var, sonra değineceğim) 911 acil servisi arayıp bulunduğunuz bölgeye bir araç çağırabilir sonra polislerden arabayı çalabilirsiniz veya başınızı belaya sokmadan bir polis istasyonunun yakınındaki boş duran bir polis arabasını çalabilirsiniz.

Araba Yıkama ve Boyama Binaları

Adından da anlayabileceğiniz gibi aracınızı tamir etme ve temizlemeye yarıyor. Aynı zamanda polislerden kaçarken de aracınızı boyatmak işe yarayabiliyor. Tabii sizi girerken görmemişlerse.

İnternet Cafe’ler

Evet Liberty City’de teknoloji günümüze uygun. İnternet Cafe’lerde bilgisayar kiralayıp internet kullanabiliyoruz. Bu kısmı kominikasyon kısmında daha ayrıntılı açıklayacağım. Fakat şimdilik çok kapsamlı bir internet sistemi olduğunu söyleyebilirim.

Strip Club’lar

Yarı çıplak dansçı kızları izlemek istiyorsanız kaçırmayın. Kızlar sahnede dans ederlerken isterseniz özel dans alabiliyorsunuz. Gerçek Strip Club’larda olduğu gibi sizi ayrı bir odaya götürüyorlar ve daha yakın ve size özel bir şekilde dans ediyorlar.

Apartmanlar

Oyun başladığında Roman ile kaldığınız ufak bir apartmandasınız, fakat oyun ilerledikçe şehirin değişik yerlerinde evlere sahip olabileceksiniz. Hatta bazı apartmanlar bazı senaryolardaki seçimlerinize bağlı olarak açılıyorlar. Apartmanlar oyunu save etmeniz için kullanılıyor. Apartmandaki yatağınıza gittiğinizde uyuyorsunuz ve oyunu kaydetmiş oluyorsunuz. Fakat unutmayın ki save esnasında oyunun zamanı ile 6 saat geçiyor. Eğer bir randevunuz varsa kaçırabilirsiniz. Ayrıca apartmanda kıyafetlerinizi değiştirebilir ve televizyon izleyebilirsiniz. Televizyon konusuna kominikasyon kısmında değineceğim.

Liberty City – İletişim

GTA IV günümüz kominikasyon imkanlarını oyunun dünyasına taşımış. Bu imkanlar bazen eğlence için bazen ise görevler için kullanılıyorlar.

Cep Telefonu

Oyundaki en yakın dostunuz cep telefonunuz desem abartmış olmam sanırım. Cep tefonunuz bir noktada sonra alışkanlık yapıyor. Aynı gerçek hayattaki gibi kullanmaya başlıyorsunuz. Eğer birisi ararsa X tuşuna basarak telefonu açabiliyorsunuz. Eğer birisi sizi arayıp bir yere davet ediyorsa X tuşu kabul etmek, çember tuşu ise kabul etmemek anlamına geliyor. Controller ok tuşu ile cep telefonunuzu istediğiniz zaman açabilirsiniz. Cep telefonunuzdaki menülerin dışında normal tuşları girerek telefon etme şansına sahipsiniz. Mesela 911 ile acil servisi arayabilir, polis, ambulans veya itfaiye çağırabilirsiniz. Ayrıca oyun içinde, televizyon ve internet sayesinde bazı telefon numaralarına ulaşabilirsiniz ve ayrıca yakında çıkmaya başlayacak olan oyun hilelerini de telefonla arayarak gerçekleştirebileceğiz. (Örnek olarak, 984 555 0100’ı ararsanız o anda radyoda çalan şarkıyı size text olarak atıyorlar.) Telefonunuzdaki seçenekler ve kullanımları şöyle;

Telefon rehberi – Bağlantıda olduğunuz kişileri arayabiliyorsunuz. Eğer kişi arkadaşınız veya sevgiliniz ise karşınıza çıkacak olan seçeneklerden birini tuşlayarak bir yere davet edebiliyorsunuz. Davetler gerçekten çok önemli, oyunda tanıştığınız kişilerle aranızdaki bağın kuvvetlenmesini ve sizi daha çok sevmelerini sağlamak için sosyal yaşamınızı pozitif tutmalısınız. Bazı arkadaşlarınızın özel görevlerini almak için de rehber menüsünü kullanmalısınız.

Mesajlar- Bağlantılarınız sizlere mesaj atarak bazı bilgiler verebiliyor veya aramınızı isteyebiliyor.

Takvim ve notlar- Oyunda bazen belirli bir günde belirli bir yerde olmanız gerekebiliyor, yani randevunuz olabiliyor. Randevularınızı bu kısımda görebilirsiniz. Randevunuza kısa bir süre kala telefonunuz size bunu haber veriyor. Oyunun bazı yerlerinde yapacağınız çok şey olduğunda çok kullanışlı oluyor.

Kamera – Oyunda ilerleyen aşamalarda telefonunuz değişiyor ve kameralı bir modele sahip oluyorsunuz. Kamera bazen görevlerde işe yarayabiliyor.

Multiplayer – GTA IV’ü online milyonlarca insanla birlikte oynamak için bu seçeneği seçiyoruz. Oyunun online özelliklerinde bu konuya daha ayrıntılı değineceğim.

Options – Telefon seçenekleriniz buradan ayarlayabilirsiniz. Telefonunuzun çalma sesinden yazı büyüklüğüne kadar seçenekler burada. Ayrıca internetten değişik tonlar veya fon grafikleri indirebilirsiniz.

Sixaxis Tutorial – GTA IV Playstation 3 versiyonu Sixaxis motion control kullanım desteği ile geliyor. Buradan kontrolleri öğrenebileceğiniz bir tutorial’a gidiyoruz. Motion Control, helikopter, motorsiklet ve bot kullanımında, ayrıca şarjör değiştirmede, dart ve bowling oyunlarında kullanılabiliyor.

İnternet

İnternet Cafe’lerde internete bağlanıp sörf yapabilir ve e-mail’inizi kullanabilirsiniz. İnternet gerçekten çok kapsamlı ve dop dolu. Çok ilginç web sayfalarına ulaşabilirsiniz. Haberler’den çöpçatanlık sitelerine kadar geniş bir yelpaze var. Çöp çatanlık sitelerinden beğendiğiniz kızlara mesaj atabilir, eğer olumlu bir yanıt alırsanız buluşabilirsiniz, belki de bir kız arkadaş edinebilirsiniz. Bu konuda ilişkiler başlığında daha detaylı bilgi vereceğim. Ayrıca e-maillerinizi mümkün olduğunca kontrol etmenizi tavsiye ederim. Bazı e-mailler görevlerle ilgili oluyor. Hatta bazen spam mailler de gelebiliyor. İnternet çok kapsamlı ve eğlenceli bir atraksyon. Oyuna çok büyük bir zenginlik katıyor.

Televizyon

Apartmanlarınızda bulabileceğiniz televizyonlarda bir çok kanalı izleyebilirsiniz. Apartmanın bulunduğu yere ve kalitesine göre değişik televizyon tiplerine sahip olabiliyorsunuz. Hangi kanalları izleyebileceğiniz ve kaç kanala sahip olabileceğiniz de apartmanınıza bağlı. Televizyondaki bazı programlar gerçekten çok komik. Çizgi filmden reklamlara kadar her şey var.

Radyo

Her hangi bir araç kullanırken radyo dinleyebiliyoruz. 20 değişik radyo kanalında istediğiniz tarz müzik veya radyo programı bulmak mümkün.

Liberty City – Ulaşım

Liberty City’de ulaşım araçları saymakla bitmez. Ben başlıklar halinde sizlere kısaca bilgiler vermeye çalışacağım.

Sürülebilecek kara araçları

Oyunda spor arabalardan minibüslere, motorsikletden çöp kamyonuna kadar her türlü araç mevcut. Bir aracın yanında üçgen tuşuna bastığınızda araca biniyorsunuz. Niko, eğer aracın içerisinde birisi varsa yaka paça dışarı atıyor. Eğer araç kilitliyse camını kırıyor ve kapıyı açıyor. (Bazı araçlarda alarm var ve bir anda milletin ilgi odağı olabiliyorsunuz.) Her araç tipine göre yola değişik tepki veriyor. Virajları alışından hızına kadar farklılıklar içeriyor. Ayrıca araçlar bulunduğunuz mahalleye göre kalite farkına sahipler. L3 tuşu korna çalmaya yarıyor. Eğer yoldaki insanları ezmek istemiyorsanız kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca eğer polis arabası veya ambulans gibi bir araç kullanıyorsanız L3 tuşu ile siren kullanabilirsiniz. Siren gerçekten çok işe yarıyor. Araçlar hemen size yol veriyorlar.

Ayrıca polis arabaları ekstra bir özellikle geliyor. Polis arabalarında bilgisayar var ve bu bilgisayar LCPD network sistemine bağlı. Bu sistemle bir kişinin adını girerek oturduğu adresi öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca en çok arananlar listesini görebilir ve arananlar listesindeki kişileri avlayabilirsiniz. Bu görevlerde haritanın değişik bölgelerinde toplam 30 suçluyu bulmak mümkün.

Oyunun ilerleyen kısımlarında tanışacağınız Brucie adlı karakter sayesinde sokak yarışı müsabakalarına katılabilirsiniz. Bu yarışlara istediğiniz araçla katılabiliyorsunuz. Tavsiyem en rahat kullandığınız ve hızlı aracı seçmeniz.

Taksi

Liberty City bir taksi cenneti. İstediğiniz yerde bir taksi gördüğünüzde L1 tuşu ile ıslık çalıp durdurabilirsiniz. Tabii ki taksinin şöförünü dövüp aşağı atıp aracı çalmak da mümkün. Oyunun başlarında Roman ile taksi işinde olduğunuz için taksi görevleri alabilir, müşterileri taşıyıp para kazanabilirsiniz.

Metro

Liberty City Metrosu özellikle uzun mesafeleri çabuk bir şekilde almak için çok kullanışlı. Gerçek hayattaki New York metrosu kadar karışık olmasa da hayli benzerlikler içeriyor. İstasyonların bir kısmı sokakta bir kısmı ise yer altında. Metro ile yolculuk yaparken trenin üstünden kamera ile yolcuğu izleyebiliyoruz. Bazı bölgeler gerçekten görülmeye değer.

Deniz araçları

Dediğim gibi Liberty City çevresi sularla kaplı. O yüzden sahillerdeki botlardan birine atlayarak küçük adalara yolculuk yapabilrsiniz. Bazı görevlerde pois tarafından aranma oranınızı azaltmak ve olay yerinden kaçmak için bir bota atlamak sağlınız açısından yararlı olabilir. Tabii ki değişik hız ve tiplerde botlar ve tekneler mevcut.

Hava araçları

Liberty City’de hava aracı olarak sadece helikoptere binebiliyoruz. Fakat değişik helikopterler var. Helikopterleri tur olarak kiralayabilirsiniz veya çalıp Liberty City’nin istediğiniz yerine uçabilirsiniz. Ayrıca çok yıldızlı aranma oranlarında polisler holikopterlerle destek veriyorlar.

Teleferik

Algonquin adasının doğusundaki küçük adacıkla bağlantıyı sağlayan ufak bir atraksyon. Manzara izlemek için veya birisinden hızla kaçmak için bu bölgede kullanılabilir.

Liberty City – Sosyal Yaşam

İlişkiler

Niko’nun sosyal yaşamını aktivitelerle canlı tutabilirsiniz. Daha önce belirttiğim gibi arkadaşlarınızla şehirdeki mekanlara gitmek ve davetler oyunda önemli bir yer teşkil ediyor. Diğer karakterler onlarla vakit geçirdiğiniz kadar sizden hoşlanıyorlar. Eğer sosyal aktivitelerle arkadaşlığınızı sağlamlaştırırsanız her karakterin bir özelliği olduğunu çözeceksiniz. Arkadaşlık seviyeniz % 75 olduğunda o kişi size bu özelliğini açıyor. Mesela Little Jacob size ucuza silah satıyorken, Dwayne görevlerinizde size destek olabilecek gangsterler gönderebiliyor. Neredeyse tüm karakterler oyunda size pozitif etkide bulunabilecek bir özelliğe sahip. Bu yüzden sosyal hayatınızı aktif tutmanız yararlı.

Ayrıca edindiğiniz arkadaşlarınız size para karşılığında görevler de verebiliyorlar. Her karakter size değişik görev tipleri verebiliyor. Mesela Little Jacob uyuşturucu ticareti görevleri verirken, Manny uyuşturucu ticareti yapanları sokaklardan temizleme görevi verebiliyor. Her karakterden alabileceğiniz bir çok görev olduğunu düşünürsek oyunu ne kadar uzun süre sıkılmadan oynayabileceğinizi gelin siz düşünün.

Aşk Hayatı

Sosyal yaşamın bir parçası olan kadın erkek ilişkileri de Niko’nun hayatının bir parçası. Eğer isterseniz, bir veya birden çok kız arkadaşınız olabiliyor. Yine aynı normal arkadaşlarınızla olduğu gibi kızların da kendilerine özel yetenekleri var. Kendinizi sevdirirseniz bu yeteneklerden faydalanabiliyorsunuz. (Mesela Alex mağazalardaki tüm giysilerde % 50 indirim imkanı sağlıyor.) Oyunun başlarındaki Michelle dışında diğer kızlar senaryo içerisinde karşınıza çıkabileceği gibi, online çöp çatanlık sitelerinde de tanışmanız mümkün.

Her kızın kendine özel sevdiği veya sevmediği şeyler var. Bir kızla çıktığınızda mutlaka diyalogları dinleyin. Mesela Michelle çok titiz ve temizlik hastası olduğundan bahsediyor ve spor oyunlarından hoşlandığını söylüyor. Michelle’le olan buluşmanızda yeni giysiler giyerseniz ve restorant yerine bowling oynamaya giderseniz daha çok puan toplayabilirsiniz. Ayrıca her kızın beğendiği araçlar bile farklı. Kız arkadaşlarınızı dinlemeyi öğrenmelisiniz.

Bir kızla buluşmanın sonunda evine geri götürdüğünüzde kapıda bırakırken ‘Denemek istiyor musunuz?’ diye bir soru çıkıyor. Eğer evet derseniz Niko kıza “içeri gelebilir miyim?” diyor. Eğer kız sizden hoşlanıyorsa “Aslında olmaz ama bu güzel günden sonra hayır diyemem” diyerek sizi eve davet ediyor, Niko’da delikanlı ayağıyla “Ben de sana çok saygı duyuyorum” diyor ve içeri giriyor. Evde ne yaptığınızı tahmin edebilrsiniz (Olmadı evden gelen sesleri dinleyin)

Bir kızı uzun süre aramadığınızda artık size soğuk davranıyor. Daha uzun sürelerde telefonlarınıza cevap bile vermiyor ve tekmeyi yiyorsunuz.

Liberty City – Silahlar

Oyunda yumrukla birlikte toplam 16 değişik silah var. Molotof kokteylinden füze atara, dürbünlü tüfekten taramalı tüfeğe kadar silahlar mevcut. Sokak aralarında ve değişik gizli mekanlarda çok zor bulabileceğiniz bedava silahlar dışında, silah satış yerlerinden ve Little Jacob’dan silah almak mümkün. Bildiğiniz gibi GTA serisi silah kullanımı ve hedef alma ile ilgili ciddi sorunlar yaşayan bir seridir. GTA IV bu konuda serinin en başarılı oyunu. Hedef alma sistemi çok daha başarılı ve kullanışlı. L2 tuşu ile rakipleri kilitleyip R2 tuşu ile ateş edebiliyoruz. Tabii istersek rakibi kilitlemeden özgürce ateş etmek de mümkün. Ayrıca çatışma sahneleri ile ilgili olarak gelen önemli bir husus siper alma opsiyonu.

GTA IV’de R1 tuşu ile her hangi bir şeyin arkasına saklanabiliyoruz. Siper alma neredeyse kullanılması zorunlu bir özellik. Bazı çatışma sahnelerinde bir çok yerden açılan yaylım ateşinde sipere yatmadığımız zaman anında ölebiliyoruz. Siper alma eklentisi ile oyunun çatışma sahneleri çok güzelleşmiş. Ayrıca oyunun gelişmiş fizikleri sayesinde siper aldığınız duvarın parçalanması ile siper aldığınız yeri değiştirmeniz gerekmesi bile güzel ve ince bir ayrıntı.

Multiplayer

GTA IV serinin ilk online multiplayer oynanabilen oyunu. Yakın zamanda gördüğümüz bir çok oyun sırf online oynanabilirlik olsun diye ekledikleri multiplayer özellikleri ile bizi hüsrana uğratmıştı. Fakat GTA IV online oyunda da büyük bir başarı gösteriyor. Oyun çeşitleri GTA IV ruhuna uygun ve çok çeşitli. Online oynadıkça seviye atlama (10 seviye atlanabiliyor.) ve karakterinizin giysilerini ve tipini istediğiniz gibi değiştirme imkanları var. Özellikle bazı co-op tarzı multiplayer görevler çok zevkli.Bir çok oyun tipi para üzerine kurulmuş. Bu en çok parayı kazanan takım yeniyor anlamına geliyor. Online oyunlara davet ettiğinizde veya edildiğinizde davet edilen kişi tek kişilik senaryoyu oynuyor bile olsa, Niko’nun cep tefonundan mesaj ile davetiyeyi alıyor. Hemen cep telefonu ile bağlanıp oyunlara girmek mümkün. Hemen oyun tiplerini kısaca tanıyalım.

Deatmatch

Bildiğimiz herkesi öldür modu. 16 kişi aynı anda oynayabiliyor.

Team Deatmatch

Takım Deatmatch. Yine 16 kişiye kadar destek var.

Mafia Work

Kenny Petrovic oyunculara görevleri veriyor ve oyuncular bu görevleri yerine getiriyor. 16 kişiye kadar destek mevcut.

Team Mafia Work

Mafiya Work’un aynısı fakat takımlar halinde görevleri yapıyoruz.

Car Jack City

Belirlenen aracı alıp belirlenen bölgeye götürmek gerekiyor. 2 tip araç var. Uyuşturucu taşıyan araçlar ve normal araçlar. Uyuşturucu taşıyan araçlar hangi halde gelirse gelsin iyi para kazandırıyor. Fakat normal araçlar ne kadar az hasar alırsa o kadar çok para kazandırıyorlar. 16 kişiye kadar destek var.

Team Car Jack City

Car Jack City’nin takımlı versiyonu.

Turf War

Bölge ele geçirme oyunu. OYuncu sayısına göre açılan bölge sayısı değişiyor. 16 kişiye kadar destek var.

Race

Yarış yapıyoruz. İstediğiniz aracı kullanmakta özgürsünüz. (Helikopter veya botlar dahil.) 16 kişiye kadar destek var.

GTA Race

Yarış ile aynı kurallar, fakat ekstra olarak araçtan inmek ve silah kullanmak serbest.

Cops ‘n’ Crooks

Hırsız polis oyunu. Bir kişiye karşı tüm diğer oyuncular halinde iki taraflı ayar yapılabiliyor. Eğlenceli bir oyun. 16 kişi desteği var.

Deal Breaker

Motorsikletli mafya ile İtalyan mafyası arasındaki anlaşmayı basıp herkesi öldürmek gerekiyor. Bu oyunu 4 kişi oynayabiliyoruz.

Free Mode

İstediğinizi yapmakta tamamen özgürsünüz. Hayal gücünüzle sınırlısınız. 16 kişi aynı anda oynayabiliyor.

Bomb da Base II

Konvoydan alacağınız patlayıcıları helikopterle taşıyıp, gemiye yerleştirmek ve patlatmak göreviniz. Toplam dört kişi oynanabiliyor.

Hangman’s Noose

Havaalanındaki Petrovic, peşindeki N.O.O.S.E. (National Office of Security Enforcement) askerlerini indirmeniz ve kaçmasına yardımcı olmanız için tutuyor. 4 kişiye kadar destek mevcut.

Teknik ve Görsel Kalite

GTA serisinin hem teknik hem de görsel açıdan en kompleks oyunu ile karşı karşıya olduğumuz su götürmez bir gerçek. Rockstar hem PS3 hem Xbox 360 için harika bir iş çıkarmış. İki konsolda da aynı kalitede ve hızda oyunun çalışması için her şey dengelenmiş. İki konsolun da bir iki ufak artısı eksisi olsa da genel olarak oyun tamamen aynı. Xbox 360 versiyonunda renklerin biraz daha canlı olması fakat PS3 versiyonuna göre daha çok blur (yumuşatma efekti) kullanılmış olması oyunun görsel olarak tek farkı. Fakat bu fark bazılarının abarttığı gibi dikkat çekici değil. Ayrıca PS3 versiyonu HDD install sayesinde yüklemelerden rakibinden bir kaç saniye daha hızlı. Fakat bu da oyundan alacağınız zevki etkileyecek bir durum değil. Rockstar iki konsola da çok başarılı bir iş çıkarmış diyebiliriz.

Oyunun fizikleri gerçekten göz alıcı. Artık nesneler ateş edildiğinde gelen mermiye tepki veriyor, duvarlar hasar alıyor ve hatta parçalanıyor. Araçların camları kırılıyor ve hatta çok hızla bir yere çarptığınızda Niko aracın ön camından fırlayabiliyor. Araç kullanımı sırasında bile araçların yola verdikleri tepki ve yolun durumuna göre aracın lastiklerinin kayması bile ince bir detay.

Şehir başlı başına bir baş yapıt. Oyunda bir gün içerisindeki gün ışığının geçişi bile gerçekten başarı ile hazırlanmış. Ayrıca hava durumu da değişebiliyor. Delicesine yağan yağmurun ve çakan şimşeklerin ne kadar gerçekçi yapıldığını görmek bizleri çok mutlu ediyor.

Görsel olarak GTA IV doğal olarak serinin en iyi oyunu. Böyle devasa bir şehir için yaratılması gereken tüm nesne kişi ve araçlar en ince detayına kadar çalışılarak hazırlanmış. Köprü altında yatan evsiz bir adamın eski eşyalarından, bir gökdelenin tepesindeki su tesisatının kaplamalarına kadar her şey dikkatle hazırlanmış. Oyunda bir şekilde iletişimde olabildiğimiz onlarca karakter dışında yollarda yürüyen insanlar bile inanılmaz sayıda kaplama ve modellemelerle çeşitlendirilmiş. Tabii ki bazen aynı tipde bir insan görme şansımız var ama bu en düşük seviyeye indirilmiş.

Tüm bu karakterler için hazırlanan animasyonlar da cabası. Sadece kontakt kurduğumuz karakterler değil, sokaktaki sosisli sandviç satıcısına kadar her karakterin onlarca yüzlerce animasyonu hazırlanmış. Yerleri süpüren insanlar, tartışanlar, banklarda oturanlar, yemek yiyenler… Liberty City’nin gerçek ve yaşayan bir şehir olduğuna inanmanız için her şey yapılmış.

Oyunun ışıklandırma ve modellerde kullanılan materyal kalitesi de çok yüksek kalitede. Günün değişik saatlerindeki ışık ve gölgelendirme harika. Araçların kaportalarından şehrin yansıması. Yağmurlu havalarda görebileceğimiz ıslaklık efekti hep üstün bir çalışmanın ürünleri.

GTA IV, müzikler, ses efektleri ve seslendirmeler ile en yüksek notunu alıyor. Televizyondan radyoya kadar uzanan geniş konseptde binlerce diyalog, müzik ve efekt oyuna muhteşem bir zenginlik katmış. Araçlardaki GPS sistemi için ‘şu kadar mesafe sonra sağa dön’ gibi seslendirmelere kadar yapılmış. Karakterlerin seslendirmesi bir film kalitesinde. Her bir karakter kendi tarzı ve aksanı ile konuşuyor. Karakter seslendirmeleri filmlerdeki doğallığa en yakın oyunlardan birisi GTA IV. (Mesela Little Jacob’un seslendirmesini dinlemelisiniz. O ağır aksandan İngilizce bilseniz bile bir şey anlayamayabilirsiniz. Tek kelime ile harika.)

Tabii ki tüm bu övdüğümüz özellikler birim birim ele aldığımızda bazı başka oyunlarda da bu kalitelere ulaşılmış olabilir. Fakat GTA IV’ün ne kadar büyük ve dolu bir oyun olduğunu göze aldığımızda tüm bu güzellikleri bir arada görmek bizlere oyun sektörünün geleceği hakkında büyük bir umut veriyor. Rockstar ekip olarak yaptıkları bu baş yapıt ile sektörde bir mihenk taşı yaratmış durumdalar.

Son Olarak

GTA IV’e bu kadar övgü az bile desem yeridir. Oyun A’dan Z’ye her şeyiyle mükemmel. Bu kadar dolu bu kadar zengin bir oyun uzun zamandır oynamamıştım. Muhteşem hikaye sunumu ve oyuncuya verdiği özgürlük ile, online oyun modları ve yaratıcı kominikasyon sistemleri ile GTA IV bugüne kadar gördüğüm en başarılı yapıtlardan birisi.

Bir oyunda hata ararsanız mutlaka bulursunuz. Fakat GTA IV öyle

güzel bir oyun ki bu ufak hatalara göz yummanızı, görmezden gelmenizi sağlıyor ve bu yüzden Rockstar ekibi kazandıkları paraları sonuna kadar hak ediyorlar.

İster eski GTA oyunlarını beğenin, ister beğenmeyin, Niko ile GTA IV dünyasına ve Liberty City’e adım atmadan geçmeyin. Böyle oyunlar gerçekten çok az çıkar. Başından kalkamayacağınız bu yapıtı hepinize şiddetle tavsiye ediyorum.

Bol Grand Theft Auto IV’lü günler diliyorum.

NOT 1 : Oyunda yazıda olmayan ve keşfetmeniz gereken onlarca şey var. Araçlarla atlayabileceğiniz stunt rampaları ve haritanin değişik yerlerine dağıtılmış ve toplanmayı bekleyen güvercinler gibi. Oyun tahmin ettiğinizden çok daha fazla süprizi içinde barındırıyor.

NOT 2 : Liberty City ve Manhattan karşılaştırma resimlerini google map’den screen shotlar’daki bölgelere New York bilgimle göz kararı giderek ayarladim. Google street view ile ancak bu kadar benzer açıdan koyabildim. Umarim iki şehir arasindaki benzerlikleri göstermek adına yeterlidirler.