Efsane daha da büyüyor!

GTA hakkında fazla söz söylemeye ne hacet… Birçok otorite tarafından dünyanın en iyi oyunu; dünyanın en çok satan oyunu, onlarca ödül… X360 çatısı altında biraz daha faklı bir GTA tecrübesi yaşamaya hazırlanın. Lost and Damned isimli oyun uzun süredir gizemini koruyor ve hakkında bin çeşit spekülasyon dönüyordu. Şimdiyse sır perdesi kalktı. Pandora’nın Kutusu içinden mükemmeliyetlik çıktı.

Yepyeni bir karakterimiz de var. Bu kişi asi motosiklet kullanıcısı Johnny Klebbitz. Oyunun her aşamasında yeteneklerini sergiliyor. Elbette böyle bir efsanevi oyunun sadece yeni bir motosiklet kullanıcısı sunacak hali yok: Onlarca yeni silah, muhteşem müzikler, yepyeni araçlar, envai çeşit karakterler ve şahsına münhasır düşmanlar… Hayal gücünüz doğrultusunda Libert City’de düzinelerce iş çevirecek, motosikletinizle akrobatik hareketler yapacak ve GTA’nın en çok bilinen kirli işlerine karışacaksınız.

Harley Davidson ve Johnny Klebbitz

Lost and Damned bir genişleme paketi, ama büyük bir genişleme paketi. Birkaç ek görevden çok çok daha fazlasını içeriyor. Rockstar’ın iddiasına göre efsanevi GTA’nın değişilmez özellikleri paket içerisinde aynen korunmuş. Oynanış süresinin onlarca saat olmasını saymıyorum. Elbette bu süreyi artırmak da sizin elinizde.

“Lost and Damned içinde Johnny Klebbitz’i yönetiyoruz, ancak GTA 4’ten tanıdık yüz Niko Bellic ile de karşılaşıyoruz.”

Yeni öykü, tanıdık mekanlarda geçiyor. Johnny isimli baş karakter sizin de fark edebileceğiniz gibi tam bir sosyopat. Eh bu oyundaki karakterin de Bill Cosby olması beklenemezdi tabi. Bazı sorunlarımız da olacak. Zorluk seviyesi uzman oyuncuların ağız tatlarına uygun.

GTA 4’teki münzevi, sudan çıkmış balık Niko Bellic’in öyküsünün aksine, Lost and Damned bir suç kardeşliğinin etrafında dönüyor. Johnny kardeşliğe ilk adım attığında kendisini kanlı bir kaosun içinde buluyor. Çete savaşları şehri kana bulamakla kalmamış; artık hiçbir yer güvenli değil.

“Çeteler arasındaki savaş yüzüne Liberty City’de büyük çatışmalar yaşanıyor ve ortalık karışıyor.”

Johnny’nin güvenli bir eve, bolca silaha, arkasını kollayacak kişilere ihtiyacı var. Hikayenin başından sonuna kadar yanınızda birçok psikopat var. Lost adı verilen suç kardeşliğindeki tüm üyelerle iletişime girebilirsiniz. Hatta bu evlerde bilek güreşleri yapabilir veya kumar oynayabilirsiniz. Savaşlara tek başınıza; girmek zorunda değilsiniz. Kardeşlik üyeleri size daima yardım edecek. Ne kadar çok kardeşlik üyesi sağ salim kalırsa, çetenizin gücü o kadar yükselecek. Eğer bir üye ölürse onun yerine tecrübesiz bir üye gelecek. Bu üye beklenildiği üzere pek de yetenekli olmayacak. Size tavsiyem, tecrübeli takım arkadaşlarınızı sağ salim tutmanız.

Çete savaşları ve hikayede dönen dolaplar

Motosikletinizle yolculuk ederken, Lost logosu gitmeniz gereken yerlerde yanıp sönecek. Bu görevleri bitirdiğinizde imajınız da artacak ve daha korkulan biri haline geleceksiniz. Logoların göründüğü yerlerdeki işlerinizi bitirdiğinizde yeni diyalog pencereleri açılacak. Bu diyaloglarla çevrenizi genişleyecek ve ününüze ün katacaksınız.

Ciddi psikolojik sorunları olan kahramanız Johnny, Lost çetesinin ikinci adamı. Birinci adam ise anlaşılan kırmızı ışıkta karşıya geçmiş ve hastanede tedavi görüyor. Billy’nin size verdiği ilk görev Angel Of Death çetesinin (Hemen merkezimizin yakınında bulunuyor) önemli üyelerinden birini öldürmeniz. Böylece yeni bir çete savaşının temelleri de atılmış oluyor. Johnny, aracına atlayıp Angel Of Death çetesi üyeleri ile köşe kapmaca oynamaya başlıyor. Bu yolda pompalı tüfek gibi çok kullanışlı silahlar bulduğumuz gibi “Hexen” isminde eşsiz bir araca da kavuşuyoruz. En güzeli de Hexen’i yok etmek mümkün değil.

Sona yaklaşım

<!– /* Font Definitions */ @font-face {font-family:”Trebuchet MS”; panose-1:2 11 6 3 2 2 2 2 2 4; mso-font-charset:162; mso-generic-font-family:swiss; mso-font-pitch:variable; mso-font-signature:647 0 0 0 159 0;} /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:””; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:12.0pt; font-family:”Times New Roman”; mso-fareast-font-family:”Times New Roman”;} @page Section1 {size:595.3pt 841.9pt; margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt; mso-header-margin:35.4pt; mso-footer-margin:35.4pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} –>

Grafiklerde, müziklerde, demolarda bir eksik bulmak zaten mümkün değil. Hikaye ise her zaman dinamik ve sürprizlerle dolu. Bu yüzden eksiklikleri pek irdelemeyelim. Neden derseniz, eksiklik bulmak benim için çok zor olabilir. İlla bir şeyden bahsedeceksek, söylenebilecek tek şey zorluk seviyesinin yüksekliği.

Lost and Damned’ı elde etmeniz için beklemenize gerek yok. Liberty City’nin farklı yönlerini ve çete entrikalarını çözmek için acele edin. Asla pişman olmayacağınıza garanti veririm. Oyun yalnızca bir eklenti değil, GTA 4’ü daha da geliştiren yepyeni bir dünya. GTA sevenlerin kaçırmaması gereken, oldukça eğlenceli, televizyon karşısında oynadığımızda zevki on kat artan bu paketi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum.