Title4[1]

Geçtiğimiz yıl FM’nin patronu gelmişti Türkiye’ye biliyorsunuz, 2010 sürümünün tanıtımı için. Miles Jacobson’la yaptığımız söyleşide, FM’nin rakipsiz olduğunu iyice anlamıştım. Çünkü menajerlik oyunlarında lider olmasına rağmen, hala kendisiyle yarışıyordu seri. ‘Daha iyi nasıl yapabiliriz’ diye soruyorlardı kendilerine yapımcılar. Bu sene de yeniliklerle geldi oyun. FM 2011, serinin müdavimlerini ekrana bağlamaya geldi.

Eski dostlar düşman olduğundan beri, CM bu sektörde mücadele etmeye çalışıyordu FM’ye karşı. Bu sene yapımcıların CM’ye çıkarmayacaklarını duyurması, Football Manager’ın liderliğini bir kez daha tescilledi. FIFA Manager’ın da ciddi bir rakip olmadığını düşünürsek (en azından bana göre öyle), rakipsiz FM’den başkası kalmadı. Zaten neredeyse kusursuz bir veritabanına, mükemmele yakın oyun yapısına, gerçekçi transfer piyasasına ve medya dünyasına sahip bir yapıma daha ne eklenebilirdi ki? Oyuncunun amacının hiç değişmediği bir yapıma, ne kadar yeni araç konulabilirdi ki? İşte bu soruların cevabını Football Manager 2011’de buluyoruz.

1

ÇIÇEĞI BURNUNDA MENAJERLER

50’den fazla ligin olduğu ekranda, seçiminizi yapıp takımınızı seçtikten sonra yepyeni bir FM kariyerine adım atıyorsunuz her zamanki gibi. Başlangıç ekranında göze çarpan bir yenilik mevcut. Anladığım kadarıyla oyunda, kariyerinize bilgilerini girdiğiniz Twitter ve Youtube hesaplarınızla, FM’deki serüveninizi bu sitelerde paylaşabiliyorsunuz. Halihazırda bir hesabım olmadığı için bu sitelerde, denemedim. Eğer deneyen arkadaşlar varsa, bilgilerini paylaşsınlar bizimle.

Menülerin tasarımı, FM 2010’a göre çok değişmemiş. Basın toplantıları, kontrat teklifi ve bunun gibi işlemlerin bulunduğu bazı alt menüler farklı bir görünüm kazanmış ama çok bir zorluk yaşamayacak alışkın oyuncular. ‘Oyundaki yenilikler neler’ diye şöyle bir göz attığımızda, ilk olarak kontrat görüşmelerine eklenen menajerlik sistemi akla geliyor. Bildiğiniz gibi gerçekte futbolcuların menajerleri bulunuyor, onların transfer işlerine bakan. Sözleşme görüşmelerinde bizzat bulunuyor, müşterileri için uygun takım arıyor, bazen de takımlara oyuncularını teklif ediyorlar. FM 2011’de de bu durum oyunun bir özelliği haline gelmiş.

More >