2009 / 2010 sezonunu hem saha içinde, hem de saha dışında lider olarak tamamlayan FIFA serisi, 2010 / 2011 sezonuna çok daha iddialı ve eksiklerinden arınmış bir şekilde hazırlanıyor.

Electronic Arts, serinin yeni oyunu FIFA 11 ile ilgili ilk bilgi ve görselleri basınla paylaştı. FIFA 10’dan 2010 FIFA World Cup South Africa’ya geçerken atılan adımlardan daha fazlasını atacak olan yapımcılar, ilk olarak futbolcuların gerçekliği ve kişisel özellikleri üzerine çalışmalar yürütüyorlar. “Personality+” adı verilen yenilik sayesinde futbolcuları çok daha gerçekçi kılmayı hedefleyen yapımcılar, oyuncuların profillerini 36 yetenek ve 57 kişisel özellik yelpazesiyle hazırlıyorlar. Bu çalışma için EA Sports bünyesinde 1700’ün üzerinde gözlemci ve editör görev yapıyor. Yapımcıların hedeflerinden biri de yeni vücut hareketleri ve oyuncu modellemeleri sayesinde her oyuncuyu birbirinden ayırt edilebilir farklılıkta göstermek.
FIFA 11, “Pro Passing” adı verilen geliştirilmiş pas sistemine de sahip olacak. FIFA 10’daki gibi seri ve “pinpon tarzı” paslaşma olayının gerçekçiliğe darbe vurduğunu fark eden yapımcılar, farklı etkenlerin (Gamepad özellikleri, oyuncu yetenekleri, oyuncuların sahadaki konumları, oyuncuların üzerindeki baskı gibi.) değişkenlik sağladığı bir pas sistemi geliştiriyorlar. Bu sistemde hatalı kararlar vermemiz ya da baskı altında zor yerlere pas atmaya çalışmamız, pasın gidişatını ve rotasını negatif yönde etkileyecek. Öte yandan yetenekli futbolcularla falsolu paslar da atabileceğiz.