Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction“Etiketler” hayatımızın her yerinde bizi etkilediği gibi oyun sektörünün de vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi oldu. Bazı firmalar, bazı oyunlar artık bir etiket, marka durumuna dönüştüler. Bazı oyunlar konsollar ile bazı konsollar belli oyunlar ile anılmaya başladı. Bu durumdan şikayetçi değiliz zaten hakkını verdikleri de aşikar. İşte bu kez Sony’nin sadık partnerlerinden Insomniac Games’in Playstation ile özdeşleşen Ratched and Clank serisinin yeni nesil PS3 ayağına göz atacağız.

Geçtiğimiz hafta demo kervanına PSN’de katıldı ve Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction demosu da PS3 oyuncuları ile buluştu. Aslında Demo daha önceden Market’lerde satılmaya başlamıştı. Bu hafta PSN’de tüm oyuncular ile buluştu.

Eğer daha önceden Bir Playstation 2 sahibi iseniz Ratchet & Clank adını duymamış olmanız imkansız. Ratchet & Clank daha çok eğlence amaçlı ve her yaş oyuncuya hitap eden ve kendisine bağımlı yapan bir platform oyunu. Etrafta çeşit çeşit düşman avlarken, dans ettirip vida toplarken ‘Bir dakika ben ne yapıyorum?’ demiyorsunuz. Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction’da ise sevimli dostlarımız Ratchet ve sevimli robot arkadaşı Clank ile Lombax’taki köklerimizi araştırıyor, gezegende yeni serüvenlere atılıyoruz ve şeytani imparatorun planlarını bozmaya hazırlanıyoruz. Oyun daha önceki serilerinden farklı olarak bu oyunu ile Playstion 3′e geçiş yapıyor. Kısaca yeni nesil bir Ratchet & Clank oyunu ile karşı karşıyayız.

Oyun gerçek 1080p çözünürlük desteği ile geliyor eğer Full HD bir TV’niz var ise Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction’ın renkli dünyası sizleri baya bir etkileyecektir. Demoya Ratchet’ı bir gemiyi tamir ederken buluyor ve maceraya başlıyoruz. Oyun ilk önce beni cıvıl cıvıl dünyası ve pürüzsüz grafikleri ile etkilemeyi başarıyor. Demo boyunca küçükten büyüğe eğlenceli birçok düşman ile karşılaşıyor, yine bir Ratchet & Clank klasiği olan vida toplama serüveni ile yolumuza devam ediyoruz. Demo boyunca Ratchet akrobatik tüm yeteneklerini konuşturuyor ve düşmanlarını alt ediyor. Demo 15-20 dakikada bitiyor ama tekrar oynamamanız için hiçbir sebep yok, çünkü çok eğlenceli.

Demo’da dostumuz Ratchet’i kontrol etmeniz bir hayli zevkli. Demo’da kısa bir süre Sixaxis ile Ratchet’ı kontrol ediyorsunuz tam sürüm ile kullanım daha da artacaktır. Demo’da yine kısa Boss dövüşleri var. Tam sürümde bu dövüşler bir hayli fazla ve eğlenceli olacağa benziyor. Yine Ratchet’ın tam sürümde daha çok olacağını düşündüğüm ama demoda dört adet olan özel silahları var.

Combuster V1: Ratched’ın düşmanlarını alt etmek için kullandığı ve ilerledikçe kendisini güçlendiren bir silah.
Grovitron: Oyundaki belki de en eğlenceli silah. Ratched bu silah ile tabiri yerinde ise düşmanlarına disko yaptırıyor. Müzik eşliğinde düşmanlarınızı oynarken görmek gerçekten çok hoş.
Fusion Grenade V1: Yine bölüm ilerledikçe güçlenen ve düşman üstünde bir hayli fazla hasar açan el bombamız.
Transmorpher: Düşmanları sevimli penguenlere dönüştüren eğlenceli bir silah.

Ratchet & Clank bir kere türü için çok eğlenceli bir oynanış ve grafiklere sahip. PS3′de ve öncesinde bu tarz oyunlar seven oyuncular için konsollara yöneleceği türden oyunlar. Asya’daki oyuncuların da bu tarz oyunları çok sevdiği düşünülürse konsol satışlarını da etkileyecektir. Avrupa oyuncuları daha çok aksiyon tabanlı oyunları sevdiği için sizi ne kadar etkiler tabi bilemiyorum. Ama benim çok hoşuma gitti. Oturup başında eğlenceli saatler geçirebileceğiniz bir oyun olacak Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction. Grafik olarak ise konsola yakışacak nitelikte cıvıl cıvıl ve pürüzsüz bir görüntüye sahip. İlk çıkan oyunlar gibi zoraki grafiklere rastlamıyorsunuz. Zaten Heavenly Sword gibi PS3′ün gücünü gösteren oyunlar gelmeye başladı. Bundan sonrası için PS3 almanız için birçok sebep olacak ama çok da acele etmenize gerek yok şu an. Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction çıktığında sizleri eğlendirebilecek hatta evinizde aileniz ve çocuğunuzla hoş vakit geçirebileceğiniz bir oyun olacak. Bu tarz eğlenceli platform oyunlarını seviyorsanız ve PS3 sahibi bir oyuncuysanız Ratchet & Clank Future: Tools of Destruction çıktığında almamanız için hiçbir sebep yok. Oyunsuz kalmayın. İyi eğlenceler.