Condemned 2: BloodshotIssız bir bina, çözülmeyi bekleyen sırlar ve önümde duran bir ceset. Saat gecenin geç saatleri. Odayı loş bir ışıkla aydınlatan lamba bir sağa bir sola sallanıyor derken bir anda söndü. Neyse ki yanımda fenerim var ama o da ne? Biri kapıları kitledi ve bodrum katından havlama sesleri geliyor. Şu kilitli kapının altından akan sıvı yoksa kan mı?

Orijinal oyundan 2 yıl sonra Sega ve Monolith tarafından serinin ikinci üyesi olan Condemned 2: Bloodshot, eş zamanlı olarak PS3 ve Xbox 360 için geliştiriyor. Yapım ilkinden bir yıl sonrasında gelişen olayları konu alıyor. Önceki oyunda yönettiğimiz FBI ajanı Ethan Thomas, tekrar kontrol edeceğimiz ana karakterimiz olarak karşımıza çıkıyor. Fakat artık eskisi gibi değil, bu kez psikolojik sorunları var. Kayıp ortağının olayını çözmek için ipuçlarına ihtiyacı olacak ve daha fazlası için içinden çıkılması güç birçok karanlık görevde yer alacak. Hatırlarsak ilk oyun oldukça karanlık ve boğucu mekanlarda geçiyordu. Atmosferi oldukça iyi yedirmeyi başaran yapımcılar Condemned�ı muhteşem sonuyla da hem oyuncuları şaşkınlık içerisinde bırakmış hem de cevaplanmasını bekleyen yeni sorular hazırlamıştı. Şimdi ön görülen vakit gelmiş olacak ki, yenisinden oldukça umutluyuz. Özellikle ilk oyunla beraber gelen eğlenceli oynanış stilinin daha da gelişmiş olarak yenisinde de olacak olması çok büyük bir ihtimal. Yapımcılar oyunun birçok yönünde geliştirmelere gidiyor. Bu gelişmeler hem oynanışa etki edeceği gibi hem de göze hitap edecek. Bunlardan biraz bahsedecek olursak.

Bulduğun her şey silahındır

Monolith, oyunun savaş sistemi ve yakın dövüş için bazı geliştirmelerde bulunuyor. Örneğin; Tekme ve yumruk faktörü önemli olacağı gibi bununla beraber boru, balyoz, tuğla gibi çevresel her türlü araç silahımız konumuna gelecek yine ama bu kez çevrede bulacağımız daha fazla faktör silahımız olacak. Bir boru, bir levyeden ibaret gibi değil yani. Bu alet ve eşyaları yakın dövüş için değil ayrıca bize yaklaşmakta olan düşmana önceden müdahale etmek için fırlatabileceğiz de. Böylece yaralanan düşmanı öldürmek daha da kolaylaşacak. Splinter Cell�deki gibi düşmanlarımızı gizlice arkadan yakalayabilme özelliği de bulunacak. Böylece yakaladığımız şahsiyeti o an önümüzde ne varsa (Duvar, masa) ona doğru hamle yaparak özellikle kafasını vurarak, büyük hasarlar verebileceğiz. Diğer bir şekilde oyun esnasında herhangi bir yerden bulduğumuz herhangi bir alkol şişesini önce düşmana fırlatarak üzerinde kırılmasını sağlayabilir, daha sonra bir kibritle onu ateşe verebiliriz. Tabii ki bu özellikler düşmanlar için de geçerli. Bir koridorda sakin sakin yürüyüp köşeyi döndüğümüz sırada kafamıza doğru hızla uçan bir tuğla gelebilir. Bu da demektir ki oldukça dikkatli bir ilerleyiş sağlamamız gerekiyor. İlk oyunda kilitli bir kapıyı açmak için bazı araçlara sahip olmamız gerekiyordu. Mesela Crowbar. Yeni oyunda ise bulduğumuz sert tepki verebilecek her araç işimize yarayacak.

Öldürme çeşitliliği ve zevkini farklı yönlerle buluşturmayı amaçlayan Condemned 2 gerçekten de oldukça detaylı ve inanılmaz bir oynanış sunacak diye tahmin ediyorum.

Görev öldürmekten ibaret değil

Kanlı bir küvet içerisinde bir ceset bulduk, ama kim olduğunu bilmiyoruz ve bilmemiz için araştırmamız gerekiyor. Artık ilk oyunda yaptığımız “Olay yeri inceleme” bölümü daha da geliştirilmiş olacak. Bulduğumuz ceset örneğin ne giyiyor? Polis üniforması varsa bu onun polis olduğunu gösterebilir ama bir yanıltmaca da olabilir. O zaman rozetini bulmak gerekli. Onu da bulduk diyelim ama ne malum ona ait olduğu. Şimdi rozet numarasını kontrol ettirmek gerekiyor. Eğer doğruysa artık o adamın polis olduğundan eminiz, Bundan sonra fotoğraflar çekmek gerekiyor. peki onu kim öldürdü? Bu sefer UV ışığıyla olay yerini incelemek gerekiyor. Yeni görevimiz bu. Olay akışları böyle devam edecek. Tabii bazı seçenekler de olacak. Bunları yapıp yapmamak oyuncuya kalmış ama yapıldığı taktirde ekstra geliştirmeler olacak. Örn: Bir ceset yanına gelince bazı sorular belirecek. Bunlara cevap verildiği taktirde “Forensic Point” kazanabileceğiz. Hatırlarsak ilk oyunda da ekstra özellikler açılması için her bölümde “Ölü kuşlar” topluyorduk.

Makyajlanmış silahlar, yeni yöntemler

Önceki oyunda kullanılan grafik motoru bu kez daha da geliştirilmiş olarak hazırlanıyor. Böylece tüyler ürpertici atmosferin Condemned 2�de daha da yüksek tutulması sağlanacak. Ayrıca HDR ve Bloom gibi gelişmiş görsel özellikler kullanılarak detaylı bir görsellik sunumu amaçlanıyor. Yapımcıların üzerinde çalıştığı bir yenilik daha var: “Hobo Fight Club mod” ismi verilen bu seçenekte online olarak çok şiddetli kavgalara katılabilme olanağı sağlanacak. Dövüş Kulübü’nü hatırlayın. Galip geldikçe yükselme olacak ve tabi ki tecrübe kazandıkça ve ilerledikçe yeni rakiplerle karşı karşıya geleceğiz. Oldukça merak uyandırıcı.

Yazının başında da belirttiğim gibi Condemned 2: Bloodshot, PS3 ve Xbox 360 için geliştiriliyor. Çıkış tarihi kesin olmayan oyunumuzun tahmini çıkışı olarak şu an 2008′in ilk çeyreği gösteriliyor. Yeniden ürpertici görevlere ve karanlık atmosferine dalmak için sabırsızlananlar olabilir. Nitekim benim gibi. An itibariyle oyunun PC’ye gelmesi söz konusu değil ama ilk oyunun Xbox360′da oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşması ve beğenilmiş olmasını düşünürsek bu oyunun konsolda seviliyor olduğu da bir gerçek.