Day of Defeat

Half-Life’ın 2. Dünya Savaşı ortamı yansıtılan modifikasyonu olan Day of Defeat’de tahmin edebileceğiniz iki karşı güç bulunuyor; Nazi Almanyası ve karşılarında Müttefik kuvvetleri.

Oyunda kullanılan silahlar o dönemde alman, İngiliz ve Amerikan ordularında kullanılan gerçek silahlardan seçilmiş. Savaş alanları (haritalar) ise İtalya ve Fransa`dan başlayıp Almanya`nin içlerinde yapılmış tarihsel muharebelerin çoğunu içeriyor. Day of Defeat her şeyden önce bir takım koordinasyon oyunu; seçilen her savaş sınıfının güçlü yönleri zayıf yönleri oldukça iyi dengelenmiş. Hayatta kalmak ve zafere ulaşmak istiyorsanız iyi bir takım çalışması yapmak zorundasınız. Zıplayarak dolaşamazsınız enerjiniz biter, yavaşlarsınız veya keskin nişancı tüfeğiyle dürbünsüz atış yaptığınızda isabet ettiremezsiniz.

Oyun türleri;

Capture The Flag

Bu oyun türüoyun biçimi Day of Defeat`deki haritaların genelinde bulunan prensiptir. Buna göre harita üzerindeki belli bölgelerde bulunan bayrakları ele geçirerek bölgenin kontrolünü sağlayarak takımınıza harita üzerinde kontrol üstünlüğü ve puan kazandırmanız esastır. Haritadaki tüm bayrakları alan takım oyunu kazanır. Haritada bulunan tüm bayrakların durumunu sol üst kösedeki Flag Bar`da görebilirsiniz. Çoğu bayrak tek oyuncu tarafından alınabilir. Bayrağın üzerine gidersiniz ve o bayrak sizin takımınıza geçer. Bazı bölgelerdeki bayraklar ise Team Flag olarak adlandırılmıştır. Bunları ele geçirmek için 2 veya daha fazla takım üyesi bayrağın yakınına giderek bayrak ele gecene kadar beklemelidir. Bu tür durumlar gerçek takım koordinasyonunu gerektiren durumlardır.

Capture/Destroy Objectives

Bu biçimde ise bir radar istasyonunu sabote etmek, 88mm uçaksavar toplarını imha etmek yahut harita üzerindeki benzin tankerlerini ele geçirmek veya söz konusu hedefleri savunmak gibi komando savaşı stilinde görevler oynanır.