2000 yılının hit dizisi CSI, oyun sektörüne de ayak basmıştı kısa bir süre önce. Hiç beklenmiyordu oyunun tutacağı ama oldukça başarılı oldu. Çok mükemmel bir oyun değildi ama konsepti ile çoğu kişiyi etkilemeyi becerdi. Yapımcılar da, fazla zaman kaybetmeden CSI 2: Dark Motives’i çıkardı. Araştırmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Oyunda, stajyer olarak görev yapacağız. Las Vegas Crime Lab’da görevliyiz ve cinayetleri çözmemiz gerek. Cinayetin işlendiği bölgeleri dolaşmak, insanları sorgulamak, ve etraftan delil toplamak gibi şeylerle uğraşacağız. Cinayetleri çözmek için, yanlız da değiliz. CSI ajanları sizlere yardımcı olmak için her zaman hazır olacaklar.

Oyun sizden 5 ayrı davayı çözmenizi isteyecek. Her davada size yardımcı olması için başka bir ajan atanacak. Görevleriniz arasında, sıkı cinayetlerin olduğu gibi, bir film yapımcısının kariyerinin sarsılması da konu edilecek. Oyun ayrıca size süper bir tutorial sunuyor. Neler yapmanız gerektiği konusunda ipuçları veriyor. Aslında, eğlence amaçlı bir oyun için, oldukça mükemmel bir fikir. Size ne yapmanız gerektiğini direk söylemeden, bir şekilde ipucu veriyor. Siz de, fazla zorlanmıyorsunuz.

Oyunda, karakterin gözünden görüyorsunuz ortamı. Dolaşmanız gereken birçok alan olduğunu da söylemek lazım. Kontrollerin ve arayüzün kolay olması da, oyuna kısa zamanda alışmanızı sağlayacak. Inventory ekranında, tools kısmı, davayı çözmenize yarayacak araç gereçleri bulacağınız yer. Parmak izi bulma aracı ve benzer tuhaf araç gereç. Location Bar ise, gidebileceğiniz yerleri gösteriyor. Böylelikle kolaylıkla dolaşabiliyorsunuz suç ortamlarını. Ortamları dolaşmak da kolay ve asla kaybolmuyorsunuz. Çünkü, sadece alakanız olan yerlere gidebiliyorsunuz. Mesela, cinayet davasında değilseniz, morg kısmına gidemiyorsunuz.

Oyunda takılmanız olanaksız ve görevleri çeşitli yollardan yapabiliyorsunuz. Etraftan toplanan deliller, insanlardan öğrenilenler ve diğer herşey, inventory ekranında kategorilere ayrılmış olarak size sunuluyor. Bunları test ettirebiliyorsunuz, kendiniz kafa patlatabiliyorsunuz ve bazı yerlerde kullanarak çeşitli sonuçlara ulaşıyorsunuz. Takıldığınız yerlerde ise, CSI ajanlarına başvurarak, yardım alıyorsunuz.

Grafikler oldukça iyi. İlk oyunda video görüntüler fazla kullanılmıştı, bu oyunda da öyle ama yine de fazla değil. Teknoloji bakımından, öyle süper şeyler beklememek lazım oyundan. Ama tarzıan uygun grafik motoru ile, beklenenden daha iyi iş yapıyor.

Ses efektleri de iyi. Dialoglar profesyonelce kaydedilmişler. Dİğer efektler, ambiyans da iyi yansıtılıyor.

Oyunun en seveceğiniz kısmı, herhalde her sistemde rahatça çalışabilmesidir. Ofisinizde bile, rahatça oynayabileceğiniz bir oyun CSI 2. Bu nedenle, sisteminizi kafaya takmayın. Kurulumu da kolay. Tek sorun, sağlam bir İngilizce bilgisine sahip olmanız gerektiği. Çünkü, olan biteni anlamanın başka yolu yok. Oyunun çeşitli dil destekleri var.