Crysis , belkide dünyanın en iyi oyunu olmalı. Üstün grafikleri görsel efektleri zor bölümleri ve birazda hayal gücü ile kullanıcıların oyun zevkini tam olarak alabilmelerini sağlamakta.

Hayal gücünün sınırlarının zorlandığı bu oyun diğer oyunlardan ayıran farkı gerçek dışında makinaların savaşı gibi düşünürsek dünyalı ve uzaylı filmleri gibi diğer oyunlardan ayırabiliriz.

Robotlar’ın günümüzde yaygınlaşması insan hayal gücünün de yardımıyla oyunlara taşınmış halinin en son hali bu olsa gerek.

Crysis 2 Minimum Sistem Gereksinimleri
EA Games’in Crysis 2 sayfasında oyunun minimum sistem gereksinimleri yayınlandı. Buradaki sisteme ve daha önce yayınlanan sisteme baktığımızda her iki tarafta yayınlanan bilgilerin de aynı olduğunu görüyoruz. Oyunun daha önce ortaya çıkan bu sistem gereksinimlerini tekrar hatırlayacak olur isek ;
• İşletim Sistemi: XP/Vista/Windows 7
• CPU: Intel Core 2 Duo min 2Ghz, AMD Athlon 64 x2 2Ghz veya daha iyisi
• Ram: 2 GB
• HDD: 9 GB
• DVD ROM: 8x
• GPU: NVidia 8800GT 512Mb RAM, ATI 3850HD 512Mb RAM veya daha iyisi
• Ses: DirectX 9.0c-fähig
• Klavye, Mouse veya Windows için Xbox 360 kontrolcüsü
• İntenet bağlantısı

Oyun da Geçen 3 Önemli Konu Ne ?
– Dünyayı Kurtaran Amerikalı
– Oyun Newyorkta Geçmekte
– Nano Suit 2.0

Crysis genel olarak başarılı bir oyun olsa da bir çok yönden eleştirilerin de ortasında kalmıştı. Oyunun duyurusu ile birlikte eleştirilen birçok noktadan hareket ettiklerini açıklayan yapım ekibi, “Eleştirileri dikkate aldık ve Crysis 2’de hatalarımızdan ders almış bir şekilde karşınıza çıkacağız.” mesajını vermişlerdi. Fazlasıyla Far Cry’a bağımlı olan oyunun bu havasını dağıtmak için yapılacak tek bir şey vardı. O da orman temasını çok daha farklı bir alana taşımak.

Crysis’ta hikaye çok yüzeysel olarak anlatılmıştı. Bunun önlemini ikinci oyunda alan ekip Altered Carbon ve Broken Angels gibi Sci-Fi kitapların yazarı Richard Morgan ile anlaştığı açıklanmıştı. Daha bu açıklamanın üzerinden kısa bir zaman geçtikten sonra Morgan’ın Halo serisine dahi sataştığını görmüştük. Kendine oldukça güvenen Morgan Crysis 2’nin hikayesinin karanlık ve aydınlık bir şekilde geçeceğini belirtiyor. Yani o yok oluş ve istila atmosferini ikinci oyunda çok daha dramatik bir şekilde görebileceğiz.

Zaten Far Cry’da mükemmel bir şekilde karşımıza çıkan bu tema Crysis’ta da kullanılmıştı. Bunun üzerinde ikinci oyunda da aynı temayı kullanmak istemeyen Crytek, radikal bir karar ile oyuncuları yemyeşil bir alandan yüksek gökdelenlerin arasına bırakmayı seçmişti. Açıkçası bu kararın bir çok oyun severde olduğu gibi benim için de sürpriz olduğunu söylemeliyim.

New York…New York…New York…Bazen “Nedir bu şehir halkının çektikleri?” diyesim geliyor. Zaten bir çok kez hedef olan ve dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan New York gene ana mekan olarak karşımıza çıkıyor. Bir çok yapımda viran bir hale çevrilen New York’u Crysis 2’de de aynı şekilde göreceğiz. Zaten Cevat Yerli oyunun yapımında şehri yaratırken “I am Legend” ve “Day after Tomorrow” adlı filmlerden esinlendiklerini de açıklamıştı.

Uzaylı istilasında normal askerlerin şansı ise oldukça az. Bu noktada ön plana ise tabi ki serinin en önemli noktalarından birisi olan Nano Suit geliyor. Crysis 2’de ise bu özel kostümümüzün yeni versiyonunu yani Nano Suit 2.0’ı göreceğiz. Nano Suit 2.0 gene oyundaki en büyük yardımcımız olacak.
Crysis 2’nin geliştirilen ve üzerinde fazlasıyla durulan bir diğer noktası da çoklu oyuncu modları olacak. Hatta bazı fuarlarda oyunun hikaye kısmından çok multiplayer mod tanıtımlarına şahit olduk. Bu da Crytek’in multiplayer modlarına ne kadar önem verdiğinin en ufak kanıtlarından birisi. Crysis 2’nin çoklu oyuncu modu biraz daha hardcore tarzına yönelecek. Yani çok geniş mekanlardan ziyade Call of Duty serisinde olduğu gibi farklı mekanlarla karşılaşacağız. Bu sayede daha fazla rakip ile etkileşime girecek ve daha fazla aksiyona odaklanabileceksiniz.