Oyun 350Mb falan gibi mütevazi bir alan kaplıyor. Bu da, video görüntülerle falan süslenmemiş bir oyun anlamına geliyor. Oyunun kurulumu falan çok hızlı ve basit. Görüntü ayarlarını dışarıdan bir menüden hallediyorsunuz. Tuş ayarları falan da öyle. Oyunda, hızlanma, yavaşlama, sağa ve sola dönme, ileri vites, geri vites, zıplama, fark, ok şekli değiştirme gibi tuşlar var. Bunlara bir göz atalım bakalım.

Yön tuşlarını anlatmaya gerek yok. İleri ve geri vitesler, vites değiştirmeye değil, gaza bastığınız zaman hangi yöne gitmeniz gerektiğini ayarlıyor. Frene bastığınız zaman araba duruyor, diğer oyunlardaki gibi geri gitmiyor. Geri vitese almanız lazım arabayı. Ben alışmak için biraz zorlandım ama sonradan alıştım bu olaya. Far olayı eklenmiş oyuna. Bak onu denemedim iyi mi, tüh :) Ok şekli değiştirme ise, hedefi gösteren iki şekildeki oku kullanmanızı sağlıyor. Mavi ok, direk hedefe doğru yöneliyor. Yeşil ok ise, hedefe giden en kısa yolu size gösteriyor. Ben mavi oktan yanayım çünkü yeşil ok çoğu zaman saçmalıyor ve işlerin karışmasına neden oluyor. Zıplama da eklemişler oyuna. İlk oyunda yoktu. İkincisinde var mıydı bilmiyorum. Ama oldukça kullanışlı. Duvarların üzerinden atlamak, yoğun trafikte kendinize yol açmak için çok işe yarıyor.

Tuşların ardından, biraz kontrollerden bahsetmek istiyorum. Çünkü oyunun kontrolleri çok eğlenceli olmasına rağmen, hiç gerçekçi değil. Böyle bir oyundan gerçekçi kontroller beklenemez zaten ama yine de, hafiften abartmışlar diye düşünüyorum. Gerçi bu tüm CT oyunlarında aynı ama olsun. Özellikle sağa sola dönerken, araba sanki kağıttan yapılmış gibi dönüveriyor. Buna alıştığınız zaman ise, onlarca arabanın arasından bir sağ bir sol yaparak geçebiliyorsunuz. Ama bu oyuna alıştıktan sonra, Need for Speed oynamaya kalkarsanız, ilk duvara giriyorsunuz :)

Oyunda mükemmel bir atmosfer var. Bir kere, ilk 3 CT oyunundaki tüm bölümleri oynayabiliyorsunuz. Hatta bu eski bölümlere yeni yollar, kısa yollar, binalar falan da eklenmiş. Yani bildiğimiz yerleri yeniden dolaşmak zorunda kalmıyoruz. Yeniliklere de göz atabiliyoruz. Ben zaten ilk oynadığımda, bazı şeylerin değiştiğini fark etmiştim. Reklam panoları, karakterler falan değişmiş. Bir de, ölümcül kısa yollar eklemişler. Oldukça yararlı oluyor bu.

Her bölüm birbirinden güzel. Gece, ışıklı yollarda gitmek çok eğlenceli. Zaten arabaya alacağınız yolcular da, hiç normal değil. Çoğu çılgın, ayakta falan gidiyor. Yavaş giderseniz kafanıza vuruyorlar. Hatta bir yaşlı adam var, bastonu kafanıza bir geçiriyor ki sormayın :) Böyle eğlenceli yolcularla, oyun daha da bir eğlenceli oluyor. Aslında yolcu sayısı fazla değil, ama yine de bunu pek kafaya takmıyorsunuz. Her bölümün kendine has bir görüntüsü var aslında. Ama yolcular birbirlerine benziyorlar.

Oyunun grafikleri hafiften geliştirilmiş gibi. En azından değişik efektler eklenmiş. En güzel görünen bölüm en son bölüm zaten. Çünkü bu oyuna özel bölüm bu bölüm. Diğer bölümler ise, üzerlerinden bir kere geçilmiş bölümler. Blur efekti eklenmiş tüm bölümlere. Hoş duruyor. GTA havası vermiş. Ama çözünürlüğü ne kadar yükseltirseniz yükseltin, çok fazla detaylı grafikler elde edemiyorsunuz. Ama ben bundan şikayet etmiyorum. Grafikler bana çok şirin geliyor. Zaten böyle bir oyundan, gerçekçi kontrollerin beklenmediği gibi, süper grafiklerin de beklenmemesi lazım. Yolcularının renkli olması, şehirlerin karman çorman ve rengarenk olması, 12 tane toplamda sürücü ve hepsinin ayrı özellikler taşıyan arabalarının olması oyunu zaten bir başyapıt yapıyor. Çünkü, CT serisinin en son oyunu olan CT3, aslında bir Collector’s Edition. Çünkü şimdiye kadar çıkmış tüm bölümleri oynayabiliyorsunuz.

Ses efektleri de oldukça başarılı. Yolcuların konuşmaları oldukça komik. Size devamlı birşeyler söylemek için yırtınıyorlar. Şoför ile yolcular arasında mükemmel diyaloglar geçiyor. Ayrıca yoldan falan da size bağırıp bazen de yalvarıyorlar onları arabanıza almanız için. Müzikler ise, zaten oyunda en sevdiğim yanlardan biri. Her 3 bölümde, her 3 oyunda kullanılan ayrı müzikler kullanılmış. Punk ağırlıklı olan bu parçalar, sizi hemen havaya sokacaklar. Diğer efektler müzik ve konuşmalar arasında kayboluyor gibi. Mesela tekerleğin yere sürtmesi efektini bir türlü duyamadım ben, motor sesi de fazla duyulmuyor. Bunun ses seviyesi ayarlarıyla çözebileceğime inanıyorum, ama denemedim.

Oyunda, birkaç yenilikten ve beğenmediğim yönlerden bahsetmek istiyorum. Bir kere, oyunda artık birden fazla yolcuyu aynı anda alabiliyorsunuz. Bu alakasız kişiler olmuyor. Tek yolcu gibi, 3 kişi de sizi bekleyebiliyor. Bu 3 kişi birbiri ile aynı oluyor. Mesela 3 tane palyaço veya 3 tane polis gibi. Bunları teker teker istedikleri yerlere bırakmanız gerekiyor. En son yolcuyu bıraktığınız zaman, paranızı alıyorsunuz. Diğer yenilikler ise, yeni kestirme yollar, yeni yolcular, efektler falan filan..

Oyunda en beğenmedğim şey ise, yolcuları aldığınız zaman, hali hazırda gaza basıyorsanız en baştan beri, arabanın kalkması çok zor oluyor. Ama yolcu bindikten sonra gaza basarsanız hemen kalkabiliyorsunuz. Ayrıca, gaza basarak yön tuşlarına basarsanız, yine araba yerinde dönmeye başlıyor ve kalkana kadar da yarım saat geçiyor. Bunlar sinir bozucu şeyler çünkü o kadar acele ve heyecan içinde, bu sorunu unutup oyunu rezil edebiliyorsunuz.