Soru: İnternet üzerinden nasıl Counter-Strike oynayabilirim?

İnternet üzerinden Counter-Strike oynayabilmeniz için Steam’ e sahip olmanız gerekmektedir. Steam hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için buraya, Steam’i indirmek için buraya tıklayınız.

Şu anda internet üzerinden yasal olarak oynanan versiyonlar Counter-Strike (1.6), Counter-Strike: Condition Zero ve Counter-Strike: Source’dur. Eğer önceden orjinal Half-Life’a sahipseniz ürün anahtarınızı (cd-key) Steam’e kayıt ettirebilirsiniz. Eğer ürün anahtarına sahip değilseniz, oyun satan çeşitli mağazarlardan oyunu satın alabilirsiniz. CS: Source oynayabilmeniz için Half-Life 2’nin ticari sürümüne (orijinal) sahip olmanız ya da oyunu Steam’in internet sitesinden satın almanız gerekmektedir. Oynasana.Com sunucuları üzerinden Counter-Strike: Source oynanmaktadır.

Soru: Counter-Stike: Source’u nasıl satın alabilirim?

Counter-Strike: Source oynamanız için öncelikle oyunun ticari sürümüne sahip olmanız gerekmektedir. Aşağıdaki adımları takip ederek oyunu kolayca satın alabilirsiniz.

# 1. Yol – CS: Source’u internetten satın almak:

Steam’in kendi internet sitesi aracılığıyla uluslar arası geçerliliği olan; Visa, MasterCard, American Express gibi kredi kartlarını kullanarak rahatlıkla Counter-Strike: Source’u satın alabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey kredi kartı numaranızı girmek ve otomatik olarak işlemlerin gerçekleşmesini takip etmek. İnternetten satın almak istiyorsanız buraya tıklayınız.

Bu yolla oyunu satın aldığınızda oyun Steam hesabınızda etkinleştiriliyor. Ancak size fiziksel olarak oyunun kutusunu gönderilmiyor. Oyunu çalıştırmak için Steam’e bağlanıp My Games bölümünden etkinleştirilmiş olan Counter-Strike: Source’a sağ tıklayarak Install seçeneğini seçin. Böylece oyun bilgisayarınıza indirilip kullanıma hazır hale gelecektir. Oyun bilgisayarınıza tamamen yüklendikten sonra dilerseniz CD ya da DVD’de yedekleme yapabilirsiniz.

# 2. Yol – Half-Life 2 yi satın almak :

Half-Life 2 yi müzik marketlerinde (D&R, Megavizyon) ya da büyük alışveriş merkezlerinin elektronik eşya satan mağazalarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Half-Life 2’yi satın aldğınız zaman size fiziksel bir kutu verilecektir. Kutunun içerisinden çıkan 5 CD’yi tamamen bilgisayarınıza kurduğunuz zaman CS:Source da kurlumuş olacaktır. Bu aşamadan sonra güncellemeleri yapmanız gerekiyor. Bu şekilde hem Half-Life 2 hem de CS: Source sahibi oluyorsunuz.

Counter-Strike: Source kurulumu hakkında detaylı bilgi almak için sizin için hazırladığımız kurulum rehberine buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

Soru: Counter-Strike: Source oynamak için ne kadar masraf yapmam gerekiyor?

Oyunu 19.95 dolara oyunu buradan satın alabilirsiniz.
İlgili konu için buraya tıklayınız.

Soru: Steam hesabım çalındı nasıl geri alabilirim?

Steam’e e-mail atmanız yeterlidir. En kısa zamanda (2,3 gün) sizin şifrenizi sıfırlayacaklardır. Buraya tıklayarak hangi prosedürleri izlemeniz gerektiğini ve size ait ürünü nasıl geri alacağınızı öğrenebilirsiniz..

Soru: Counter-Strike Source’u CD’ye nasıl kopyalayabilirim?

# Steam’i çalıştırın.
# My Games bölümünde Counter-Strike: Source üzerine sağ klikledikten sonra açılan menüde “Backup game files”ı işaretleyin.
# Açılan menüde CD’ye yazacağınız dosyaların “C:\Program Files\Steam\Backups” klasörüne kaydedileceği belirtilecektir. İsteğe göre hedef klasörü değiştirebilirsiniz.
# DVD ya da CD’den hangisine kayıt yapmak istediğinizi seçin.

Dikkat : Program seçtiğiniz formata göre dosyaları size hazırlayacaktır.

Seçiminizi yaptıktan sonra yedek dosyalar belirttiğiniz klasöre kaydedilecektir. Bundan hazırlanan dosyayı cd ya da dvd ye yazmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

# Dosyalar hazırlandıktan sonra Steam’i kapatın.
# CD’ye yazılmak için hazırlanan dosyaların bulunduğu “C:\Program Files\Steam\Backups” klasörünü(ya da kendi seçtiğiniz hedef klasörü) açın.
# “SteamBackup Counter-Strike Source” isimli dosyayı CD ya da DVD’ye yazın.

Soru: Counter-Strike: Source’da “Favorites” bölümüne istediğim sunucuları ekliyorum. Ancak oyundan çıkıp tekrar girdiğimde
eklediğim sunucuları göremiyorum, ne yapmalıyım?

Lütfen aşağıdakileri sırasıyla uygulayınız:

# Oyunu açın.
# Find Servers’a girin.
# Favorites bölümünü açın.
# Change Fileers’a tıklayın.
# Anti-Cheat kısmına gelerek seçeneği “Secure” olarak değiştirin.
# Oyundan çıkın, tekrar başlatın.
# Find Servers’a tekrar girin.
# Favorites bölümünü açın.
# Refresh butonuna basınız.

Eğer bu ayarlardan sonrada düzelmiyorsa , serverbrowser.vdf dosyasını silmek için aşağıdakileri uygulayınız.

Önemli Not : Bu işlem tüm eklediğiniz sunucuların silinmesine sebep olacaktır.

# Önce Steam’i kapatın.
# C:\Program Files\Valve\Steam\config\serverbrowser.vdf dosyasını silin (Eğer Steam’i farklı bir klasöre yüklediyseniz sizin Steam klasörünüz altındaki config klasörüne bakın).
# Steam’i yeniden başlatın. Steam otomatik olarak yukarıdaki dosyaları tekrar oluşturacaktır.

Not : Steam yalnızca Server, Favorites ve History bilgilerini Steam Serverbrowser dosaysına kayıt eder, oyundaki Serverbrowser kısmına değil.

Soru: Counter Strike: Source’da yeni radar sistemini nasıl kullanırım?

# cl_radar_alpha 0 (Yeni radar sistemini devre dışı bırakır.)
# cl_radar_locked (On-Off ; Radar’ı sabitler.)
# cl_radaralpha (0-255 ; Radar’a saydamlık verir.)
# drawradar (Radar’ı açar.)
# hideradar (Radar’ı kapar.)
# overview_alpha (0 – 0.5 – 1) (Saydam – Yarı Saydam – Opak )
# overview_health (0 – 1) (Oyuncuların canlarını gösterir.)
# overview_locked (0 – 1) (Radar açısını ayarlar.)
# overview_names (0 – 1) (Oyuncu isimlerini gösterir.)
# overview_preferred_mode (0 – 1 – 2) (İzleyici modundayken radarı sınırlar.)
# overview_tracks (0 – 1) (Oyuncunun nerede olduğunu gösterir.)

Soru: “Unable to Open Steamclient.dll” hatasını nasıl giderebilirim?

Hatayı aldığınız zaman Görev Yöneticisini* (Task Manager) açıp Uygulamalar (Under Process) bölümüne girin. Burada “Steam.exe – Çalışıyor ” öğesinin olduğunu göreceksiniz. Yapacağınız tek şey Görevi Sonlandır’ı tıklayarak
uygulamayı sona erdirmek. Steam bu işlemden sonra sorunsuz olarak çalışacaktır.

*Görev Yöneticisini CTRL + Alt + Delete tuşlarına birlikte basarak açabiliirsiniz.